TRENČÍN. Trenčianskemu samosprávnemu kraju potvrdil Úrad pre verejné obstarávanie pokutu 500-tisíc eur za postup pri výstavbe svojho sídla. Podľa vyjadrenia úradu vydali 24. septembra rozhodnutie o uložení pokuty verejnému obstarávateľovi Trenčianskemu samosprávnemu kraju za postup pri výbere zmluvného partnera a uzavretie zmluvy na predmet obstarávania.
Ide o rekordnú pokutu udelenú samospráve na Slovensku.
Nesúhlasia s pokutou
Ako sa vyjadrila hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Vlasta Henčelová, proti rozhodnutiu podali v stanovenej lehote rozklad. Župa nevylučuje ani súdnu dohru, podrobnejšie vyjadrenie k pokute neposkytla.
Dôvodom pokuty je postup kraja pri zadávaní zákazky na výstavbu novej administratívnej budovy. Kraj zadal zákazku na stavbu bez verejnej súťaže priamo firme Vion Zlaté Moravce. Náklady na výstavbu budovy sa vyšplhali na takmer 15 miliónov eur. Priame zadanie vysvetľovalo vtedajšie aj súčasné vedenie kraja časovou tiesňou. Chceli tým zabrániť stále väčšiemu poškodzovaniu základovej dosky, ktorá mala byť v havarijnom stave, a tak museli konať bezodkladne.
Na mieste v širšom centre mesta, kde kraj začal stavať svoju novú administratívnu budovu, bola v 90-tych rokoch naplánovaná výstavba šestnásťpodlažného Domu štátnej správy a neskôr už začali aj prípravné práce.
Trenčanom bola táto lokalita známa ako „Topoliho jama", podľa vtedajšieho šéfa krajského úradu. Stavbu po voľbách v roku 1998 nová garnitúra zastavila. Po šiestich rokoch chátrania ju kraj odkúpil za 50-tisíc korún, hoci štát do nej investoval 107 miliónov.
Úrad sa už stavbu zaoberal
S výstavbou budovy začal kraj až o trištvrte roka po podpise zmluvy. Tú podpísal ešte predošlý župan Štefan Štefanec z HZDS, mesiac po voľbách a štyri dni pred oficiálnym nástupom nového župana Pavla Sedláčka.
Či mal kraj dôvod na použitie metódy rokovacieho konania bez zverejnenia a priame zadanie zákazky súkromnej firme, začal (Úrad) (pre) (verejné) obstarávanie kontrolovať už v roku 2006.
Kontrola trvala niekoľko mesiacov a zistila neoprávnené použitie priamej zákazky. Proti rozhodnutiu sa kraj odvolal. Druhostupňový orgán úradu pre verejné obstarávanie prijal argumenty kraja a rozhodnutie o uložení pokuty v roku 2008 zrušil. Nariadil však prípad znovu a dôkladnejšie prešetriť a žiadal ďalšie odborné posudky.
Na výsledky expertíz a odborné vyjadrenia znalcov čakal úrad takmer dva roky. Úrad to odôvodnil tým, že ide o zložitú problematiku a znalec, ktorý posudok spracováva, nemá termín jeho dodania. Ako sa na jar vyjadrila pre agentúru SITA hovorkyňa úradu Helena Fialová, posudok je dôležitý, pretože má objasniť tvrdenie kraja, prečo musel postupovať menej transparentnou formou obstarávania. Kraj budovu dostaval minulý rok, pôsobí tu cca 200 úradníkov. Kancelárie úradu sú tak sústredené na jednom mieste, kým v minulosti sídlila župa vo viacerých objektoch, v ktorých boli úradníci v podnájme.