POVAŽSKÁ BYSTRICA. Návrh zmeny územného plánu prešiel na zastupiteľstve s dvoma zmenami. Návrh nemeniť funkčné využitie plochy pri železničnej trati, kde sa nachádzajú chovné rybníky, pre ich zachovanie do budúcnosti, neprešiel. V budúcnosti tu možno vyrastie obchodný dom.
Slovná prestrelka medzi poslancami, vedením mesta a zástupcom Slovenského rybárskeho zväzu sa strhla na poslednom zastupiteľstve pre zmenu územného plánu, ktorá umožní zasypanie chovných rybníkov a výstavbu v tejto časti. „Nepáči sa mi plán zasypania rybníkov. Je to vec, ktorú mesto v žiadnom prípade nepotrebuje. Nevidím príčinu, prečo by sa mali zasypať. Tvoria kolorit mesta a je to určitá kultúrna tradícia. Územný plán hovorí o nešpecifikovanej komercii, bolo to jasne definované na mestskej rade, že je tu naplánovaný nejaký obchodný dom. Nemyslím si, že by tu mal byť," vyjadril sa poslanec Janas.
Revitalizácia toku a ďalší chov
Viceprimátor Stanislav Haviar, tvrdil, že treba vidieť celú genézu problému, ktorý súvisí so schválenou revitalizáciou Domanižanky.
„Projekt nás stál veľa financií. Je však mŕtvy, pokiaľ nebude štyristo sekundových litrov pretekať korytom rieky. Zabezpečiť to môžeme, ak rybárom zrušíme zmluvu, ktorá bola v minulosti prijatá. Berú nám teraz 85 percent prietoku na rybníky. Rybári neboli ochotní pri jednaniach s nami od zmluvy odstúpiť. Tvrdili, že nemajú náhradné riešenie, respektíve žiadali od mesta nejakú náhradu, prípadne postavenie nového priestoru v rámci mesta, kde by mohli tieto rybníky a prevádzku chovu znovu aplikovať. Nedošlo tu k žiadnemu konsenzu Pán boh poslal z neba ľudí, ktorí majú záujem postaviť tu obchodný dom," vysvetľoval problematiku Haviar. Dodal, že záujmom firmy, ktorá chce stavať obchodné centrum OBI sa vyriešia problémy rybárov aj mesta. Potrebná je však zmena územného plánu, aby sa tu mohla firma realizovať zámer.
Prečo potrebujú zmenu?
Stredisko v Považskej Bystrici, ktoré tu má Slovenský rybársky zväz (SRZ), je jedno z pätnástich v republike, ktoré využíva pre odchov násad na zarybňovanie. Revitalizácia Domanižanky toto stredisko podľa tajomníka zväzu Ferdinanda Baláža zasiahne.
„Pre zámer revitalizácie, sústavné znižovanie množstva vody v Domanižanke a jej klesajúcu kvalitu nie je perspektívne vhodný chov rýb do budúcna v tejto lokalite. Bude to nerentabilné. Rada našich orgánov prijala rozhodnutie, aby sme požiadali zastupiteľstvo o zmenu územného plánu, snažili sa zhodnotiť tieto pozemky a predať. Za získané peniaze postaviť nové stredisko pre odchov," vysvetľuje Baláž. Zväz podľa neho netrvá na tom, aby tu bol hypermarket. „Sme ochotní predať pozemok aj mestu," vysvetľuje Baláž.
Voda v Slavojke
Zasypanie rybníkov by však malo dosah aj na rybníky, ktoré sa nachádzajú za železničnou traťou. Poslanec Brtko sa spýtal, či má SRZ domyslené, čo bude s ním ak zasypú rybníky. Prítok vody by bol totiž obmedzený aj sem. Tento rybník využíva miestna organizácia rybárskeho zväzu v Považskej Bystrici.„Táto situácia sa bude musieť doriešiť," reagoval na poslaneckú otázku Baláž. Ako, to nekonkretizoval.
Považskobystrickí rybári nie sú nadšení z toho, že by mali prísť o rybník. „Keď sa rybníky zasypú, voda bude v Domanižanke, ale odstavia nám od vody rybníky na Slavojke. Musíme potom vstúpiť do jednania s Povodím Váhu, aby sa zdvihla hladina Domanižanky pod železničným mostom a urobil prietok do rybníkov," hovorí Vladimír Vecel, predseda Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Považskej Bystrici. Považskobystrická organizácia má dohodu s Povodím Váhu. „Oni sú majitelia pozemkov, ktoré máme prenajaté. Sme povinní udržiavať rybníky v takom stave, aby boli použiteľné," dodáva Vecel. Rybníky na Slavojke nie sú len obľúbeným revírom rybárov, ale aj lokalitou, kam chodia obyvatelia za oddychom, na vychádzky. Uvažuje sa tu aj s rekreačnou zónou.
Pripomienkovať mali skôr
Viacerí poslanci zazlievali vedeniu mesta aj zástupcovi rybárskeho zväzu Ferdinandovi Balážovi, že sa problém s revitalizáciou a odstavením rybníkov neriešil do dôsledkov už pri schvaľovaní zámeru revitalizácie Domanižanky, ak za projekt mesto zaplatilo nemalé finančné prostriedky. Zámer sa prerokovával v zastupiteľstve asi pred rokom.
„Za projekt revitalizácie sme zaplatili dosť vysokú sumu a nikde v ňom nie je napísané, že treba zasypať rybníky. To sme nevedeli, keď sme to platili, že treba zvýšiť prietok. Je to len účelovo vymyslené," tvrdil Janas. Dodal tiež, že na realizáciu realizácie Domanižanky nie je žiadna výzva pre čerpanie prostriedkov z eurofondov a nič také ani nehrozí. Mesto na realizáciu financie z vlastných zdrojov nemá. Návrh, aby sa neschválila zmena využitia tejto plochy, ktorú navrhol Janas v zastupiteľstve neprešla.