POVAŽSKÁ BYSTRICA. V auguste dostalo mesto Považská Bystrica dve pokuty. Obe sa týkali porušenia zákona o verejnom obstarávaní v oblasti nakladania služieb s odpadom, kde mesto využilo rokovacie konanie bez zverejnenia.
Nesúhlasilo s nimi a odvolalo sa. Úrad rozkladu nevyhovel, pokuty potvrdil.
Tri konania, dve pokuty
Úrad pre verejné obstarávanie začal správne konanie voči mestu v máji v troch prípadoch. Všetky sa týkajú nakladania s komunálnym odpadom. Za dve už udelil mestu pokuty, tretí je stále v riešení. Verejné obstarávania mesto vypísalo pred tromi rokmi.
Prvú pokutu vo výške takmer 172-tisíc eur mesto podľa hovorcu Úradu pre verejné obstarávanie dostalo za použitie rokovacieho konania bez zverejnenia na zákazku Služby v oblasti nakladania s komunálnym odpadom - ďalšie činnosti, bez splnenia podmienky na jeho použitie. Hodnota zákazky bola takmer deväť miliónov korún.
Rovnaké porušenie zákona určil aj pri druhej zákazke - Služby v oblasti nakladania s komunálnym odpadom - separovaný zber. Jej výška dva milióny korún. „Úrad svojím rozhodnutím zo dňa 16. 8. 2010 uložil mestu Považská Bystrica pokutu v celkovej výške 29 377,67 eur," uviedol výšku druhej pokuty hovorca Úradu pre verejné obstarávania Branislav Zvara.
„V treťom správnom konaní o uložení pokuty Mestu Považská Bystrica na predmet zákazky „Služby v oblasti nakladania s komunálnym odpadom - prevádzky skládky" úrad pokutu ešte neuložil a správne konanie neukončil z dôvodu zložitosti posúdenia veci a povahy predmetného správneho konania z hľadiska danej problematiky a výšky pokuty," doplnil hovorca. V tomto prípade bola výška zákazky necelých deväť miliónov korún.
Mesto podalo rozklad
Vedenie mesta sa ešte v auguste vyjadrilo, že s pokutami nesúhlasia a v zákonnom termíne proti rozhodnutiam podá rozklad. To aj urobilo, ale neuspelo. „Predseda úradu ako druhostupňový správny orgán rozklady v oboch prípadoch zamietol rozhodnutiami zo dňa 5. 11. 2010. Obe nadobudli právoplatnosť dňa 11. 11. 2010. Účastník konania je povinný zaplatiť pokutu na účet úradu do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, teda do 26. 11. 2010," informoval Zvara.
Rozhodne súd?
Mesto s rozhodnutím podľa prednostu mestského úradu Milana Nováka nesúhlasí a chce sa obrátiť na súd. „Máme dve analýzy. Jedna z Úradu pre verejné obstarávanie, ktorá hovorí o tom, že sme pri verejnom obstarávaní porušili zákon v konkrétnom prípade, druhá zas hovorí, že ak sme mali porušiť zákon, tak nie v tom, čo úrad vytýka," povedal.
Dodal, že ak sa mesto zaplateniu pokút nevyhne, podnikne kroky, aby si mohlo v zmysle zmluvy náhradu vymáhať od osoby odborne spôsobilej, ktorá robila verejné obstarávanie.
Tou je v oboch prípadoch Oľga Markovičová, ktorá už pri uložení pokút porušenie zákona odmietla.