POVAŽSKÁ BYSTRICA. Kandidát Marián Kirsch, ktorý bol nominantom politického zoskupenia SaS, Most-Híd a Strana zelených, skončil vo voľbách s dosť veľkým rozdielom hlasov za nominantom koalície Smer, KDH a SDKÚ. Ďalší skončili jeden nezávislý kandidát a potom opäť nominant politickej strany.
Karol Janas
Víťaz volieb v Považskej Bystrici Karol Janas kandidoval za koalíciu Smer, KDH a SDKÚ. Je známou tvárou v politike.
„Hlavnou príčinou nášho úspechu bolo podľa mňa to, že sme dokázali dať Považskobystričanom alternatívu, ako dokáže mesto fungovať slušne, korektne. Chcelo to zahodiť stranícke tričká a vytvoriť veľkú silnú koalíciu, kde si každý uvedomil, že je predovšetkým Považskobystričan a až potom člen nejakej politickej strany," myslí si Karol Janas.
Svoj úspech nepripisuje Janas celkom tomu, že voliť išli hlavne starší ľudia, ktorí by uprednostňovali ľavicového kandidáta. „Nemyslím si, že je to celkom o tom. Skôr si myslím, že bolo dobré, keď sme sa spojili naprieč politickým spektrom a dali sme najavo, že nám ide o mesto a iný spôsob jeho fungovania. To, že neprišli mladí, môže byť dôsledok roztrieštenia kandidátov, ktorých bolo naozaj veľa. Ľudia boli naviac asi unavení atmosférou hašterenia na zastupiteľstvách, preto možno mnohí neprišli voliť," tvrdí Karol Janas.
Marian Kirsch
Marian Kirsch, ktorého postavila ako nezávislého kandidáta koalícia SaS, Most-Híd a Strana zelených, skončil s dosť veľkým rozdielom hlasov na druhom mieste. Koalícia vyvinula pritom rozsiahlu a na okresné mesto dosť netradičnú kampaň. Mala aj otvorenú podporu vládnych špičiek. Kirsch bol v politike neznámou tvárou.
„Výsledky odrážajú realitu. V Považskej Bystrici bola relatívne nízka účasť v porovnaní s inými mestami a pritom pred voľbami veľa ľudí hovorilo, že chce zmenu, ale pravdepodobne to tak nie je," hovorí Marin Kirsch. SaS oslovuje predovšetkým mladších voličov, možno sa slabo zapojili práve oni. „Podľa všetkého veľa mladých ľudí neprišlo k volebným urnám. Toto mohlo zavážiť. Verní ľavicoví voliči sú skôr staršia generácia a tí boli asi vo veľkom počte," hodnotí Kirsch.
Výsledok by bol podľa neho oveľa lepší v prospech pravicovej koalície, keby bola na Slovensku možnosť voľby cez internet. Kirsch tvrdí, že sa snažili vyvíjať pozitívnu kampaň, i keď im oponenti pripisovali kadečo a čakali, že bude úspešná. Tesne pred voľbami podľa neho niekto vyvinul protikampaň, ktorá im dosť uškodila. Informáciu o tom, či sa bude aj naďalej angažovať vo verejno-politickom živote, Kirsch nepotvrdil ani nevyvrátil.
Pavol Jurčík
Pavol Jurčík kandidoval ako nezávislý poslanec, je známou tvárou v regionálnej politike. „Ako voliči rozhodli, tak to je. Na sídlisku som prešiel ako poslanec, čo ma teší," hovorí Pavol Jurčík. Dodáva, že predpokladal menší rozdiel medzi hlasmi, ktoré získali jednotliví kandidáti na post primátora.
Jurčík sa stal aj poslancom mestského zastupiteľstva, je aj poslancom Trenčianskeho samosprávneho kraja. „Pokiaľ vzídu z vedenia mestského magistrátu dobré veci pre obyvateľov, vždy ich podporím na kraji aj v mestskom zastupiteľstve. Pokiaľ bude niečo, s čím nebudem súhlasiť, budem diskutovať," hovorí Jurčík o svojom ďalšom pôsobení vo verejno-politickom živote mesta.
Ján Harant
Obdobne ako Kirsch aj Ján Harant, nominant SNS, bol v politike neznámou tvárou. SNS nevyvíjala pred voľbami mohutnú kampaň. „Som spokojný s výsledkom. V takej konkurencii a silnom lobizme, aký tu bol a nepomere, čo sa týka finančnej podpory oponentov, si myslím, že som dopadol dobre. Čo som robil v klube SNS, budem robiť aj naďalej. Budem pomáhať analyzovať odborné materiály s našimi poslancami v zastupiteľstve tak, ako som to robil doteraz," vyjadril sa Ján Harant, ktorý skončil na štvrtom mieste.