Streda, 31. máj, 2023 | Meniny má Petronela, Petrana

Šancu majú v súťaži My Popstar všetky talenty, aj samoukovia

Takmer tri desiatky speváckych talentov prišli na semifinále súťaže do Považskej Bystrice. Do finále sa prebojovalo osemnásť finalistov. Niektorých, ktorí sa doň nedostali, si všimli loviči talentov zo súťaže Superstar.

Miška Ulická z Považskej Bystrice postúpila do finále.Miška Ulická z Považskej Bystrice postúpila do finále. (Zdroj: BERKO)

Takmer tri desiatky speváckych talentov prišli na semifinále súťaže My Popstar do Považskej Bystrice. Do finále sa prebojovalo osemnásť finalistov. Niektorých, ktorí sa doň nedostali, si všimli loviči talentov zo súťaže Superstar.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. V súťaži rozhoduje talent, príprava, momentálne nasadenie, ale aj správny výber piesne. Súťažilo sa v dvoch kolách - mladších a starších interpretov. Z každého postupovalo do finále deväť súťažiacich. Nie všetci interpreti to zvládli. Svoje zohrala aj tréma a zlý zdravotný stav.

Hitom tohto semifinále bola pesnička Hallelujah. Samozrejme, nie v podaní Alexandry Burke, ale mladých spevákov z Trenčianskeho kraja, ktorí sa prebojovali do semifinále. Zaznela niekoľkokrát. Rozhodovanie porotcov nebolo ľahké, lebo výkony viacerých interpretov boli vyrovnané. Vtedy sa rozhodovalo skôr pocitovo.

Pomalšie piesne

Väčšina spevákov si vybrala skôr pomalé piesne. „Tiež som mala takú pieseň. Tie s rýchlejším rytmom sú skôr na zábavu. V pomalšej piesni môžete skôr ukázať prácu s hlasom, sú vhodnejšie na súťaž," obhajuje výber piesne Ľudmila Adamčíková, ktorá sa dostala do finále súťaže v kategórii tých starších. Súťaž brala skôr ako jednu z príležitostí, keď môže zaspievať pred odbornou porotou, ktorá posúdi, ako na tom je. Postup ju, samozrejme, potešil.

„Mám za sebou dosť náročný mesiac. Spievala som posledne na viacerých akciách, tak sa mi pani učiteľka aj trochu čudovala, že si ešte trúfam, lebo toho bolo naozaj dosť. Nenechala som si však ujsť príležitosť," hovorí gymnazistka z Považskej Bystrice, ktorá nie je, čo sa týka speváckych súťaží žiadny nováčik. Kariére speváčky sa pravdepodobne ďalej venovať nebude, chce ísť študovať cudzie jazyky.

Všimli si ho zo Superstar

Do súťaže však nešli len žiaci z umeleckých škôl s trénovanými hlasmi, ale aj samoukovia. „Spievam asi dva roky. Všetko sa učím sám, nechodím nikde do umeleckej školy alebo k nejakému učiteľovi," hovorí Matúš Rihár z Partizánskeho. Matúš je však z muzikantskej rodiny, hudbu majú teda doma v krvi.

„Môj otec bol primáš v cimbalovej kapele. Matúš je po ňom. Odmalička spieval rómske pesničky, neskôr temperamentné latinsko-americké či španielske piesne," hovorí o Matúšovi Valéria Medzaiová, jeho teta, ktorá s ním na súťaž prišla. Dodala, že Matúš mal na výber dve pesničky. „Anglickú, ktorú spieval a svoju vlastnú, čo si zložil. Môj vnuk ho mohol doprevádzať na varhanoch, ale Matúš si vybral tú anglickú," dodala.

Matúš sa medzi finalistov v druhom kole nedostal, oplatilo sa mu však prísť, lebo jeho talent nezostal nepovšimnutý. „Hľadáme tu talenty pre Superstar. Tento chlapec bol pre mňa dnes najlepší. Má veľmi zaujímavú farbu hlasu," prezradil jeden z členov tímu, ktorý robí výber pre televíziu Markíza.

„Zadali sme mu, aby sa naučil zaspievať dve veci a potom uvidíme, či náš názor bol správny. Musíme to posúdiť podľa viacerých piesní, či má naozaj zaujímavú farbu hlasu alebo len dokázal niekoho dobre napodobniť. Je to prvý malý krôčik pred desiatkami ďalších, ktoré bude musieť ešte absolvovať, ak je naozaj dobrý," dodal pán Bureš.

mypop12.jpg

Tréma a choroba - zlí sprievodcovia

Trému mali súťažiaci mladší aj starší. Každý ju prekonával po svojom. Niekomu to vyšlo, niekomu zas nie a smola, potvora, poriadne zaúradovala.

„Som veľký trémista. Myslím si, že to bolo aj vidieť. Mal som však poriadnu psychickú podporu mojich kamošiek v prvej rade. Spievali so mnou a to mi pomohlo," zhodnotil Samuel Macháč z Prievidze, ktorý súťažil v druhom kole. Do finále sa neprebojoval, možno preto, že si v spievaní musel dať pre dospievanie a zmenu hlasu na dva roky prestávku. Trému nakoniec úspešne porazil.

Slzičky na krajíčku mala po dospievaní piesne od Mariky Gombitovej Vyznanie jeho mladšia kolegyňka v súťaži mladších interpretov. V ťažkých častiach, kde sa bolo potrebné vyspievať vyššie tóny, jej zlyhal hlas. Viacerí starší speváci skonštatovali, že na jej vek bol výber neprimeraný, lebo táto pieseň je dosť ťažká.

„Speváčky to nemajú ľahké, neviem, čo sa stalo," zhodnotila smutná Lucka Janáková z Bánoviec nad Bebravou. Od súťaží ju to však, ako nám sľúbila, neodradilo. „Mala absolútnu smolu. Je chorá, tesne pred súťažou ochorela aj jej pani učiteľka, a tak som tu dnes ja. Naviac mala pripravenú inú pesničku, ale podhrávka sa nedá pustiť," opísal súhru nepriazní učiteľ, ktorý ju doprevádzal.

Viac šťastia mala aj napriek chorobe v semifinálovom kole starších interpretov Mária Ješíková z Udiče. „Som chorá, tak som nemohla zo seba vydať všetko," posťažovala sa. Do finále sa nakoniec dostala.

Úspešne na javisku zabojovala s chorobou aj Rebeka Vojteková z Púchova. „Mám trochu zastretý hlas, dúfam, že to nebolo počuť. A bola aj tréma. Tá pieseň sa mi veľmi páči, má aj super text, tak som si ju užila a asi to ocenila aj porota," povedala po vyhlásení výsledkov Rebeka. Mala tu tiež svoj fan klub, ktorý ju mohutne povzbudzoval.

„Mala trému včera, ale v deň súťaže to už nemáva. Zaujímavé je, že naša prítomnosť ju povzbudila, lebo tvrdí, že sa pred nami hanbí viac ako pred neznámym obecenstvom," prezradili kamarátky a spolužiačky z triedy Dominika Pacíková a Nikola Martinková.

mypop17.jpg

Belušanky to začali i končili

Mohutnú podporu mala v hľadisku v prvom kole aj Paťka Zúbeková z Beluše, ktorá spievala posledná. Jej priaznivci rozvinuli v hľadisku krásne megaplagáty. Belušanka ukončila prvé kolo súťaže, aj ho otvorila.

„No, nie je to celkom dobré, keď idete prvý a ani posledný. Ale zvládla som to. Trochu som sa bála výšok, ale bolo to fajn. Nie som na súťaži prvýkrát. Pred štyrmi rokmi som bola prvá na Slávikovi Slovenska," pochválila sa Dianka Baštugová.

Do finále v prvom kole sa dievčatá nedostali.

Veľká radosť Radky, bola iná

Veľkú radosť nedokázala skrývať Radka Laginová z dedinky Cimenná pri Bánovciach nad Bebravou, ktorá hneď po vyhlásení výsledkov natešená telefonovala otcovi, že postúpila do finále v Trenčíne. Bola medzi staršími interpretmi. Talent zdedila čiastočne po ňom, ale aj po dedkovi a pradedkovi. Priznala sa, že sú hudobná rodina. Radku sme zaradili medzi temperamentné zjavy súťaže a do rockového žánru. Ona sa však priznala, že inklinuje k ľudovkám.

„Spievame doma už od malička, nechodím do žiadnej hudobnej školy. Ale u nás v dedine vie spievať hádam každý. Stretávame sa na sviatky a spev tam musí byť. Spieva každý, poznám toľko ľudoviek. A či ma to ťahá k rocku? Neviem. Zaspievam všetko, ale pesnička mi musí sadnúť," prezradila Radka. Pesnička od Szidi Tobias Chlap z kríža jej sadla. Radka je však k sebe prísna a tvrdí, že urobila aj nejaké chyby. „Ku koncu som bola mimo, nenapadlo by mi, že ma vyberú," prezrádza.

Zaujímavá dvojica

Ako zaujímavá dvojka sa predviedli v prvom kole súťaže, teda ako mladší interpreti, Ján Paholík a Michaela Ulická z Považskej Bystrice. Janko najprv spieval sám a neskôr pomáhal Miške s doprovodom na gitare, keď si zahrali spolu. Obaja postúpili do finále. „Radi by sme si možno niekedy tú spoločnú hru možno aj zopakovali. Bolo by fajn, keby sme dostali niekde možnosť," prezradili obaja a tiež sa pochválili, že sa pokúšajú skladať aj vlastné pesničky, ale veľmi sa im zatiaľ nedarí. „Hudba nie je ani tak problém, skôr text," hovorí Miška. U Janka je to podobne.

Zhodnotenie

Stanislav Kardoš, hlavný porotca súťaže tvrdí, že rozhodovanie poroty je ťažké. Výkony sú stále lepšie a dosť vyrovnané. „Súťaž začala v auguste a jednotlivé výberové kolá prebiehali až do 15. novembra. V nich sa spievalo bez hudobného sprievodu. To je veľmi dobré, lebo sú nastavené rovnaké podmienky pre všetkých. V semifinále je to zložitejšie.

„Speváci sa musia vyrovnať s hudobným podkladom, a tam už potom počuť aj rôzne intonačné chyby a nezrovnalosti vo frázovaní a iné veci, ktoré sa pri speve bez doprovodu nemusia prejaviť. Rozhodovanie poroty je ťažké, lebo vždy sa stretnú viacerí interpreti na približne rovnakej úrovni a vtedy je to záležitosť pocitová," vysvetľuje Kardoš.

Veľmi dôležitý je podľa neho výber piesne. „Niektorí speváci bývajú zlomení práve na tom výbere. Niekedy nemajú pri sebe správneho človeka, ktorý by im vedel poradiť, alebo spievajú pieseň, ktorá sa im najviac páči a spievali ju naposledy, ale nehodí sa im," hodnotí Kardoš. V súťaži však podľa neho nejde ani tak o víťazstvo, ako skôr o to, dať mladým šancu ukázať talent, povzbudiť ich v tom čo robia.

FINALISTI MY POPSTAR 2010

1. kategória - mladší speváci: Martin Holubec, Nové Mesto nad Váhom; Chovancová Michaela P.Bystrica; Radovan Kúdelka, Prievidza; Františka Marková, Partizánske; Klára Mockovčiaková, Myjava; Paholík Ján, P.Bystrica; Patrícia Šimorová, Prievidza; Ulická Michaela, P.Bystrica; Vanda Vačková, Prievidza

2. kategória - starší speváci: Adamčíková Ľudmila, P.Bystrica; Briestenská Lucia, P.Bystrica; Zuzana Feketeová, Prievidza; Radka Hvojníková, Prievidza; Ješíková Mária, P.Bystrica; Krajčoviechová Katarína, P.Bystrica; Radka Laginová, Bánovce nad Bebravou; Veronika Mujgošová, Bánovce nad Bebravou; Rebeka Vojteková, Púchov

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborníkov
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 5. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. V Bratislave sa koná Globsec
 1. Orange hokejové talenty priniesli množstvo detskej radosti
 2. Treťou najčastejšou „chorobou“ u detí je zubný kaz
 3. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 4. Študujte v Ostrave odbory s budúcnosťou
 5. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 6. Kolektívne vyjednávania v skupine Chemosvit
 7. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu?
 8. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 11 684
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 975
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 310
 4. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 3 568
 5. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 779
 6. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 132
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 1 104
 8. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 1 092

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Bralce a Kečka
 2. Michal Muránsky: Škrtflácia
 3. Ján Šubák: Tunel Soroška je na stole roky, dočká sa Gemer riešenia?
 4. University of New York in Prague: The Power of Your Mind: Objavte nový MBA program neuromanagement na UNYP
 5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy
 6. Martin Sústrik: História, ktorá sa v škole neučí: Večný September
 7. Peter Slamenik: Pásiky nie sú v móde
 8. Irena Šimuneková: Hrad Revište
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 117 662
 2. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 89 150
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 31 526
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 26 359
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 702
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 10 041
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 504
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 478
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Výstavba cyklomosta medzi obcami Lednické Rovne a Beluša cez rieku Váh.

Stavbu cyklomostu museli prerušiť.


39m

Žene hrozí až rok väzenia.


(pb) 5 h
Ilustračná foto

Pes zomrel na devastačné poranenia hlavy.


TASR 5 h

Dňa 29. mája, krátko po pol tretej hodine popoludní bola ohlásená dopravná nehoda kamióna a osobného motorového vozidla, ktorá sa stala za obcou Streženice, v smere na obec Lednické Rovne, v okrese Púchov.


(red) 8 h

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Bralce a Kečka
 2. Michal Muránsky: Škrtflácia
 3. Ján Šubák: Tunel Soroška je na stole roky, dočká sa Gemer riešenia?
 4. University of New York in Prague: The Power of Your Mind: Objavte nový MBA program neuromanagement na UNYP
 5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy
 6. Martin Sústrik: História, ktorá sa v škole neučí: Večný September
 7. Peter Slamenik: Pásiky nie sú v móde
 8. Irena Šimuneková: Hrad Revište
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 117 662
 2. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 89 150
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 31 526
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 26 359
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 702
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 10 041
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 504
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 478
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu