SLAVNICA. „Láskavým slovom a spevom chceme vás pozdraviť, to najkrajšie, čo cítime, vám všetkým predstaviť. S úsmevom na tvári - radosť tak predostrieť, aby blízkosť človeka našla si spoločnú reč! Hlbokou vierou, nádejou a láskou inšpirovaní, naplniť odkaz neskonalej túžby Omara a Fatimy."
Takýmto mottom privítali v miestnom zariadení účastníkov prehliadky. Deti, mladí ľudia i dospelí s mentálnym, telesným alebo zmyslovým postihnutím predviedli v tradične príjemnej atmosfére svoje umenie.
Nesúťažilo sa
S myšlienkou usporiadať podujatie prišiel riaditeľ zariadenia v Slavnici Emil Gašpárek. „Žijeme v kraji Matúša Čáka, kde je táto povesť veľmi známa. Každý z účastníkov má možnosť predviesť scénku, predviesť sa tancom či spevom. Teda tým, čo sa mu podarilo nacvičiť. Môžu takto priblížiť život v svojom regióne i zariadení," povedal Gašpárek.
V prvých ročníkoch sa udeľovali ceny podľa poradia, no potom došlo k zmene. „Všetci sa snažia podať čo najlepší výkon, a tak sa nám zdalo veľmi nespravodlivé, ak by niekto skončil prvý, iný piaty," dodal riaditeľ.
Zaplnená sála
Tanec či spev chytil za srdiečko nielen účastníkov, ale aj zamestnancov. „Čoby sme si nezaspievali s nimi, keď spievajú tak pekne?" odpovedali nám otázkou kuchárky. „Pozeráme sa, a veľmi sa nám to páči," tvrdili Vierka Chlebanová a Eva Novotná. S účinkujúcimi si zaspieval aj Ľuboš Strkáč, ktorý tvrdil, že síce nevystupuje, ale nabudúce sa možno dostane medzi spevákov aj on.
„Som milo prekvapený nad úrovňou hier. Pre nás je Omar určitý spôsob odreagovania sa, aj v takomto priestore. Zahrať a potešiť ostatných, to bol náš cieľ," povedal Mojmír Maceka z Centra sociálnych služieb (CSS) Nádej Dolný Lieskov.
Povedali riaditelia
Podľa Františka Martausa, riaditeľa z Dolného Lieskova, sa klienti tešia na dve podujatia po celý rok. Na športové hry v Dolnom Lieskove a Omara v Slavnici. „Práca s nimi je ťažká, ale inšpirujúca a motivujúca. Každé podujatie znamená pre nich veľa. Na obe sa pripravujeme priebežne," povedal Martaus.
Každé zariadenie je iné, a je určené pre deti či dospelých s iným postihnutím. „Deti potrebujú iný spôsob motivácie. Deti si vážia každú činnosť, ktorú pre nich pripravíme. Nácvik piesní či básničiek vypĺňa z časti ich deň, ktorý pre nich kopírujeme, ako deň iných detí," povedal Tibor Gavenda, zo zariadenie pre deti a mládež Demy v Trenčíne.
Herci a ich príprava
Alena Šlesárová, inštruktorka pracovnej výchovy, tvrdila, že klienti sú veľmi šikovní a vnímaví, hoci majú taktiež svoje muchy ako iní. „Zistili sme, že najlepšie na nich vplýva, keď pracujeme s humorom a dobrou náladou. Inšpiruje ich to a posúva ďalej," povedala Šlesárová.
Mária Zitová zo Slovenu Slavnica hrala richtára. Domáci sa predviedli s pochovávaním basy a pásmom fašiangy, ktoré nacvičovali údajne mesiac. „Spoločne so Silviou Frišovou hrávame hlavne mužské úlohy. Hrávame aj v obciach, ľuďom sa naše vystúpenia páčia," tvrdila Mária.
„Trému sme nemali, sme zvyknuté," dodala k výkonom kolegov Silvia.
Nové kroje, nováčikovia a päťtisícka na ruku
Súbor Bystričan z Považskej Bystrice mal v Slavnici premiéru. „Nerodil sa ľahko, no postupne majú o nás záujem aj dôchodcovia, ktorí nie sú umiestnení v centre. Dnes máme premiéru, a naši klienti si majú možnosť porovnať účinkovanie iných. Pripravili sme si krásne slovenské piesne, tú poslednú venovali naši speváci riaditeľovi v Slavnici," prezradila riaditeľka Mária Hunanová.
Premiéru mali aj domáce dievčatá, ktoré sa predstavili v nových krojoch, ktoré vyšívali samy. Snáď sa im v nich bude dariť aspoň tak, ako v predchádzajúcich. Na vystúpení v Zliechove im darovala diváčka z Ostravy za ich výkon päťtisícku. Aj tak sa dá oceniť výkon ochotníkov.