POVAŽSKÁ BYSTRICA. Autor aspoň na krátky čas vymenil pero za školskú lavicu. V nej si spolu so žiakmi zaspomínal na svoje detské, študentské i učiteľské časy, podelil sa o svoje zážitky, dojmy i inšpirácie. Prostredníctvom jeho rozprávania a povestí žiaci zavítali do dedín a dolín v okolí Púchova a poprechádzali sa i okolím Trenčína, ktorému sa autor venuje vo svojom najnovšom diele Trenčianske povesti. A že deti tieto povesti naozaj dôverne poznajú, dokázali i v besede, do ktorej sa aktívne zapájali.
Otázkam, na ktoré spisovateľ ochotne zodpovedal, nebolo konca-kraja. Žiaci sa zaujímali nielen o autorovo detstvo, život či prameň inšpirácie jeho tvorby, ale načreli i do sveta víl, vodníkov, čarovných skál, zakliatych panien či udatných junákov spomínaných v povestiach. Prostredníctvom nich nebadane vkĺzli do sveta fantázie, čarov a nadprirodzených bytostí, odkiaľ sa im len veľmi ťažko vracalo do reality. Útechou im zostane, že do tohto pútavého sveta tajov sa môžu pomocou literatúry kedykoľvek vrátiť.
Dokonca nielen ako čitatelia. Mnohých žiakov totiž pán Húževka inšpiroval aj k vlastnej tvorbe, ktorú môžu realizovať i v rámci projektu „Rozprávanie potme" alebo „Keď je čierna hodinka, rozpráva si rodinka", do ktorého sa Základná škola SNP zapojila.