Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Na obrazovke Markízy sa Katka neobjavuje, prednosť dostala rodina

Katarína Tekeľová, známa tvár z televízie Markíza, ktorá prinášala niekoľko rokov regionálne spravodajstvo z Trenčianskeho kraja, sa na obrazovke dlhší čas neobjaví. Pred mikrofónom a kamerou dostala prednosť rodina. Pred viac ako mesiacom totiž porodila

Tonko a Katka Tekeľovci. Dolu sprava Katka, maličká Anetka a Paťka.Tonko a Katka Tekeľovci. Dolu sprava Katka, maličká Anetka a Paťka. (Zdroj: RODINNÝ ARCHÍV)

druhú dcérku Anetku.

Katarína neštudovala žurnalistiku ani nič podobné. Chodila na dievčenskú strednú školu. Potom učila, v škôlke i škole. Neskôr prišla materská dovolenka. Plánovaný bol návrat k školstvu, ale náhoda rozhodla celkom inak.

„Išla som raz von na pieskovisko s dcérkou. Chcela som si zobrať noviny a čítať. Nemali sme však doma žiadne. Na lavičke som našla zabudnuté tie vaše, tak som ich začala listovať. V inzercii ma zaujal oznam, že sa v meste rozbieha nová televízia a vypisuje konkurz. Týchto pár riadkov v novinách dosť podstatne ovplyvnilo môj ďalší život," spomína si na začiatky Katka. Na konkurz išla spolu s tridsiatimi ďalšími dievčatami. Vybrali tri, aj ju.

Skryť Vypnúť reklamu

Začiatky pred kamerou

Spočiatku mala pri práci pred kamerou veľmi zvláštny pocit. Akoby bola ona, Katka, ale ešte jedna iná, ktorú nepozná a pozerá sa na ňu dodatočne niekde na obrazovke. Ale všetko prešlo a dnes hovorí, že v práci redaktorky sa našla.

„Moja bývalá profesorka mi povedala, keď ma videla v telke prvýkrát - Katka, ja som si ťa nevedela v tej škole predstaviť. Toto je také tvoje, tam si sa našla. A mala absolútnu pravdu.

Rôzne nátlaky

Mladá redaktorka prešla viacerými televíziami. Z TV Považia odišla do regionálnej TV Mariky, dnes ITV, neskôr do TA3. Nakoniec skončila v Markíze. Práca pre spravodajstvo do celoslovenských televízií bola podľa nej celkom iná ako pre regionálne.

katka3.jpg

Katka Tekeľová.

„Predovšetkým je to väčšia zodpovednosť. Keď totiž odvysielaš, samozrejme, nechcene niečo neúplné v regionálke, nejako sa to prehryzie. Ale keď už to ide do celého Slovenska, je to o inom."

Skryť Vypnúť reklamu

Na otázku, či sa dostala pre nepríjemné témy do situácií, keď jej niekto nadával, útočil na ňu, alebo sa jej, nebodaj, vyhráža, odpovedá Katka priamo. „Za všetkými svojimi príspevkami si plne stojím. Či už z komunálnej alebo veľkej politiky, za vecami, ktoré sme robili o diaľnici a podobne. A vyhrážky? Áno boli. Určite. Napríklad, že na mňa podajú trestné oznámenie, že mi prerežú gumy na aute. Našťastie, nič vážnejšie sa nestalo. Niektorí politici ma zas pre materiály, ktoré boli kritické, obvinili z neserióznosti, zaujatosti. Odmietali so mnou komunikovať. Padali vetičky typu - Pani Tekeľová, odo mňa už nedostanete ani jeden rozhovor a podobne," hodnotí nepríjemnejšiu stránku redaktorskej práce Katka.

Nie sme až také hyeny

O novinároch sa hovorí ako o hyenách. Katarína však hovorí, že si vždy robila len svoju prácu, najlepšie ako vedela.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ľudia si možno myslia, že nerobíme nič iné, len sa naháňame za nešťastiami. Ale nie je to tak. Aj nám je veľmi nepríjemné, keď zachytávame ľudské trápenie. Ťažké boli pre mňa vždy dopravné nehody alebo nejaké tragédie. Chodiť za ľuďmi a pýtať sa, ako sa cítia? Ja sama by som asi v takej situácii niekoho po podobnej otázke s prehľadom niekam poslala. Ale aj toto je život a našou úlohou je zachytávať ho. Je to naša práca, i keď zrovna toto tá nepríjemnejšia. Musíme ju robiť, niekedy aj neradi."

katka2.jpg

Pred reportážou. Vyzerajú nebezpečne, čo?

Podpora doma a dobrá partia

Katarína tvrdí, že práca redaktorky jej, aj napriek nepríjemným aspektom, veľmi sedí. Že sa v nej našla. Keby však nemala partnera, ktorý má pochopenie niekedy aj pre nočné výjazdy a život v neustálej pohotovosti, nemohla by túto prácu robiť. Najlepší bol podľa nej posledný rok pred odchodom na materskú dovolenku.

„Vytvorili sme príjemnú partiu zloženú z viacerých regionálnych novinárov, kde sú aj kolegovia z printových médií a rozhlasu. Je veľmi vzácne, že sme si tak sadli. Ten posledný rok bol v tomto zmysle fajn. Nebolo to iba o drine, behaní, naháňaní sa, keď človek ide, robí, má klapky na očiach a nič nevníma, len prácu," hodnotí posledný rok Katarína.

Zábavky s diviačicou

Veľa zážitkov má aj z terénu. Nezabudne napríklad nikdy na reportáž zo Zbory. „Jeden pán nás zavolal, že má doma raritku, skroteného diviaka. Všetkých presviedčal, že ho má výborne vycvičeného, že zviera je absolútne krotké. Keď sme prišli, hladkali sme ho a diviačik bol naozaj veľmi milý. Potom ho vyhnal na veľkú lúku. Hneď sme za ním vybehli aj my, s foťákmi, kamerami," vracia sa k zážitku Katarína.

Všetko bolo podľa nej najprv v poriadku. Potom však začalo zviera dorážať do kameramana rypákom. Situácia sa komplikovala, ale vrchol divadielka mal ešte len prísť. „Kolega Milan z Pravdy si myslel, že na neho asi diviačica Ema dá. Predsa len je starší, seriózny pán. Pekne sa nachystal na záber, ešte sa aj pokrčil k madam, aby to dobre vyšlo, aby bola pekná. Lenže ona to asi videla trochu inak. Odrazu proti nemu vyštartovala. Neviem, možno to bol prejav sympatií, ale Milanko to tak určite nevnímal. Videla som v ten deň nádhernú mužskú gymnastickú zostavu. Milan unikal excelentne. Behal po lúke ako mladý srnec, kolená vyhadzoval hádam až niekde k brade. A pritom je to človek, ktorý má už niečo cez päťdesiat rokov. Potom zaostrila na mňa. Nebolo mi viac treba, už ma nebolo," smeje sa aj s odstupom času na zážitku Katka.

Pán, ktorý novinárov zavolal, mal z divadla ohromnú zábavu. „Všetko zaklincoval tým, keď skonštatoval - Viete, raz je to len divé zviera. Ani ja neručím na sto percent za to, ako sa zachová. Toto keby nám povedal na začiatku, v živote by som na lúku nevyšla. Potom už len hrkal vedierkom kukurice, aby odlákal Emu späť."

Zohraná dvojka

Katka hovorí, že práca v televíznom spravodajstve je vždy prácou dvojice kameraman a redaktor, ktorá si musí sadnúť. Ona mala šťastie. „Musí byť súhra. Nedá sa totiž robiť s človekom, s ktorým si nerozumieš. Nikdy nepodáš dobrý výkon, keď vieš, že sa na teba cez kukátko pozerá niekto, kto si myslí o tebe niečo zlé. S Ivanom Melicherom sa robí dobre. Jemu ani netreba povedať, sám vie, čo treba. Len to nemôžem preháňať s tou chválou takto verejne, lebo bude veľmi namyslený a Zuzka, ktorá s ním teraz robí, by to potom nevydržala," smeje sa Katarína.

katkaivan.jpg

Počas snehovej kalamity v Hornej Marikovej. S kameramanom Ivanom Melicherom.

Ivan robí aj šoky

Chceme však overiť, či je pravda, že v snahe po dokonalosti záberov vie občas narobiť Ivan aj poriadne šoky. Spomíname Katkinu svadbu. Odpoveď je pohotová.

„Ježišmária. Ja som vtedy myslela, že ho zabijem. Ja tu na gauči pred svadbou ráno spím. Zrazu mi zvoní budík. Rozlepím oči a on spokojne sedí na stoličke priamo oproti mne, kamera zapnutá. A to je hrozné, keď človek spí, ústa nakrivo, sliny ti tečú. Takto začína filmová spomienka na najdôležitejší a najromantickejší deň môjho života. Zúrila som a kričala som po ňom, aby vypadol. V tom momente to nebol zlatý, milý Ivanko. Myslela som, že ho prizabijem," spomína si Katka. Ivan potom natočil aj celú zvyšnú spiacu rodinu.

Užívajú si to obe Katky

Desaťročnej dcérke Katke sa veľmi nepáči, čo mama doteraz robila. Po narodení Anetky je doma a Katka je šťastná. „Keď budem veľká, ja isto nebudem redaktorka. Nie je to dobré, lebo mama stále niekam bežala."

Rady sú teraz obe Katky. Adrenalín bývalej redaktorke nechýba. „Užívam si, že som mimo. Konečne som začala večer pozerať správy. Nesledovala som ich. Hlavne v poslednom čase nie. Chodievala som taká unavená z výroby, že som už na spravodajstvo večer nemala absolútne chuť. Dnes si ich pozriem a mám fantastický pocit, keď môžem sledovať niečo, na čom som sa nemusela namakať. Známi a priatelia mi síce vravia, bude ti to chýbať, o niekoľko mesiacov si späť v práci. Ja hovorím, ani za svet."

Aspoň tri roky

Katka chce zostať doma tri roky, keď sa bude dať. Či sa vráti k svojej pôvodnej práci? „Neviem či do spravodajstva. Skôr ma láka niečo iné, kde môžem vložiť viac seba. V spravodajstve musím sucho konštatovať. Len tlmočiť, čo povedala jedna strana, druhá strana. Ale nemôžem vysloviť svoj názor, komentovať. Prekáža mi to. Chcela by som niečo tvorivejšie, kde by bolo vidieť, že je to moje." Zostať chce pri televízii, ale možno bude robiť niečo celkom iné.

Vianoce u Tekeľovcov

A ako to vyzerá u Tekeľovcov na Vianoce? „Spájame v rodine naše a východniarske zvyky, lebo Tonko, môj manžel, je z východu. U nás sú oplátky, juška, kapustnica s hríbami a klobásou, aj hríbovica, vyfiletovaná ryba a majonézový šalát. Takto nejako sme to spojili.

Čudujeme sa hríbovici. „Hríbovica je čisto hríbová omáčka. Ja som z Ilavy, ale je to zvyk, ktorý sme si doniesli zo Žarnovice. To je po tatinových rodičoch. Som prekvapená, že to málokto pozná, zdalo sa mi to také bežné," vysvetľuje Katka.

Sú oveľa sladšie

Po tom, ako začala žiť Katka s Tonkom, sú jej Vianoce aj oveľa sladšie. „U nás sa robili iba medovníky a vínové koláčiky, sladké a slané. To bolo všetko. Ale náš tatík je strašne koláčový. Oni mali doma veľmi veľa druhov. Na naše prvé spoločné Vianoce sme mali dvanásť druhov, čo bola riadna zmena oproti tomu, na čo som bola zvyknutá. Aj teraz sa chystáme na výdatné pečenie, len neviem ako budeme stíhať. Tonko, je našťastie, maniak do pečenia. Ja prichystám cestá a on sa už potom môže realizovať pri vykrajovaní, lepení a zdobení," usmieva sa Katka a vstáva. Rozhovor končíme. Malá Anetka je nespokojná, treba ju prebaliť, dať jej jesť.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 6. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 7. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 8. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 9. Aká je chémia vôní
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 29 914
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 17 428
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 464
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 419
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 624
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 422
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 103
 8. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 7 864
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 819
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 494
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Na Slovensku v piatok stúpol počet nakazených o 1526, pribudlo 27 úmrtí

Celkový počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 na Slovensku vzrástol na 798.

Ilustračná fotografia.

FOTO: V meste už stojí vianočný strom

Príprava na Vianoce je v meste v plnom prúde. Pred radnicou už stojí strom, ktorý budú onedlho zdobiť.

Štrnásť metrový smrek už stojí pred radnicou

FOTO: Cestári dostali novú techniku. Týmito kusmi budú brázdiť cesty Trenčianskeho kraja

Ide o sypače, čelné snehové radlice a ďalšiu techniku, ktorá je určená na zimnú údržbu.

Kto sa dostal do ideálnej jedenástky jesennej časti V. ligy Sever?

Vybrali sme ideálnu jedenástku V. ligy Sever.

Ilustračná fotografia.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Maľbu na trnavskom paneláku za tisíce eur autor prerobí, ľuďom sa nepáči

Mala vyžarovať pozitívnu energiu, ľudia zo sídliska ju však prijali veľmi rozpačito.

Pri nehode v centre Zvolena vyhasol ľudský život

Nehoda sa stala v blízkosti Zvolenského zámku.

Obnažená a dobitá žena ležala pred bytovkou v Holíči

Pred incidentom v meste popíjala s dvoma mužmi.

Zlatomoravský vajda zomrel. Ešte bude mela, hovoria miestni

Podľa ľudí blízkych komunite ešte nie je isté, kto ho nahradí.

Už ste čítali?