POVAŽSKÁ BYSTRICA. Súčasťou celoslovenskej súťaže Výtvarné alternatívy je aj netradičná módna prehliadka, na ktorej sa prezentujú žiaci základných a stredných umeleckých škôl svojou tvorbou netradičných odevov a módnych doplnkov.
Súťaž už po štrnásty raz zorganizovala Základná umelecká škola Imra Weinera Kráľa. V tomto ročníku bolo zameranie Etno.
Inšpirovala najmä Amerika a Afrika
Téma súťaže etno dávala mladým umelcom široké možnosti. Mohli sa inšpirovať rôznymi národmi, národnosťami, ich tradíciami, kultúrou, štýlom obliekania. Prím hrala najmä Amerika a Afrika. „Trochu nás to zaskočilo, aj keď je to pochopiteľné, lebo deti tieto neznáme kontinenty lákajú. Možno preto sa dosť málo venovali slovenskej a európskej kultúre, ktoré sú nám najbližšie," zhodnotila výber členka odbornej poroty Veronika Mikulášová.
S výtvormi mladých umelcov však bola spokojná. „Súťaž je vždy o tvorivosti a snaživosti žiakov, aj keď ich učitelia metodicky možno usmerňujú. Ich práce boli pekné, osobité," zhodnotila súťažné modely.
Tri kategórie
Do súťaže sa zapojili žiaci základných a stredných umeleckých škôl. Boli rozdelení do troch kategórií.
V prvej boli zaradení žiaci základných umeleckých škôl vo veku od desať do pätnásť rokov. Na netradičnej módne prehliadke predstavilo štyridsať autorov tridsaťpäť modelov a kolekcií. Prvé miesto získala Paulína Kvaššayová za model Yuccy Glaucy a druhé miesto Andrea Kocifajová, ktorá sa inšpirovala Mexikom. Ocenených na treťom mieste bolo viac. Uznanie za svoju prácu získala Kristína Garabíková za model Môj kroj a skupina dievčat Viktória Randová, Michaela Capková, Viktória Kučerová, Barbora Lovíšková, Vanessa Ovčíková, Pavlína Tamášiová, Kristína Šaradinová, Katarína Barančíková, Nina Kucháriková a Jana Valášková, ktoré svojej kolekcii dali názov Kľač, plač, modrotlač.
V porovnaní s inými rokmi bolo v druhej kategórii súťažiacich menej. Zo žiakov ZUŠ vo veku od pätnásť do devätnásť rokov možnosť prezentovať sa na prehliadke využili len dve, a tak odborná porota v tejto kategórii prvé miesto neudelila. Druhá skončila Eva Bošková s modelom Na papieri a na treťom Rebeka Kevélyová s Vodnou fajkou.
Tretia kategória bola určená pre stredné školy s umeleckým alebo textilným zameraním. Víťazkou sa stala Lucia Laková z Ružomberka pred Veronikou Galášovou z Bratislavy a Silviou Jančovou z Ružomberka. „Prihlásilo sa osemnásť súťažiacich z celého Slovenska. Sme veľmi radi, že tieto školy majú o súťaž a možnosť prezentovať svojich žiakov záujem. Veríme, že v ďalších ročníkoch budeme mať aj viac súťažiacich v prvej kategórii, pretože základné umelecké školy sa zatiaľ o súťaž veľmi nezaujímajú," skonštatovala Mikulášová.
Dve ceny predsedu poroty
Neľahkú úlohu mal aj predseda poroty. V tomto ročníku ním bol popredný módny návrhár Marcel Holúbek, ktorý patrí k slovenskej špičke mladých umelcov. Je tradíciou, že predseda poroty udeľuje tiež jednu z cien. Tentoraz sa rozhodol oceniť dve. Jeho uznanie získali Laura Nochtová a Kristína Králiková.
Mladí umelcí získali aj ďalšie ceny, ktoré venovali Považské osvetové stredisko, primátor mesta, ZRR a Spolok priateľov a rodičov pri ZUŠ IWK.
Uznania divákov
Podujatie patrí určite medzi obľúbené, veď inak by kinosála domu kultúry nebola taká preplnená. A že divákom sa modely páčili, svedčí aj aplauz, ktorý sprevádzal vystúpenia mladých modeliek.