LADCE. To, že niekto „našiel" vo svojom dvore cudzieho veľkého psa, sa vraj nestalo ani raz, ani dva. Ľudia sa sťažovali aj na obecnom úrade, ten im vraj nepomohol.
Teraz je už túlavých psov menej. Ľudia však stále nevedia, čo majú a čo môžu v takomto prípade urobiť.
Prekvapenie
„Zostala som zaskočená, keď sa mi za chrbtom objavil rotvajler, ktorý začal vyžierať mačkám misky s potravou. O dva dni neskôr nám do dvora takmer vnikla zas dvojica väčších psov. Ich majiteľov údajne našli, ale či sa situácia nezopakuje, neviem," posťažovala sa pani Žaneta. Objavili sa vraj aj v areáli materskej školy.
Ďalšia obyvateľka zas tvrdila, že situácia sa zlepšila, a psov väčších rozmerov, potulujúcich sa po obci, už niet.
Zodpovedajú za nich majitelia
Túlajúce sa psy sú podľa starostu Ladiec Jána Rema problémom všetkých obcí či miest. „Nemôžeme si dovoliť zamestnávať pracovníka, špecialistu, na takéto úkony. Psa, ktorého sme raz v nedeľu za asistencie polície zaistili, sme po niekoľkých dňoch, po vyhlásení v rozhlase, vrátili majiteľovi do Podhoria. Na druhý deň mi priviedli poľovníci ďalších dvoch!" hovorí Remo.
Obec má podľa jeho slov veľmi malé kompetencie. „Ak by som sa mal starať o všetky takéto psy, mám ich dnes plný dvor," dodal Remo. O psov by sa mali starať predovšetkým ich majitelia, ktorí môžu dostať od obce pokutu. Každý pes, by mal byť evidovaný a mať svoju známku.
Kto môže psa odchytiť?
Kedysi sa o tento problém starali šarhovia. Dnes majú ľudia problém zistiť, na koho sa môžu v prípade potreby obrátiť. V útulkoch veľmi nepochodia. „My takéto služby nerobíme. Nemáme na to peniaze. Nám vozievajú psíkov bez majiteľov mestskí policajti," tvrdil Viliam Jaroš z útulku v Dubnici nad Váhom.
Podobne nás informovali v Štátnej veterinárnej a potravinovej správe v Púchove. „My psov neodchytávame. Môžeme zakročiť v prípade, ak je zviera evidentne týrané," upresnil riaditeľ správy Ján Pastorek.
„Odchyt psov môže urobiť len špecializovaná firma, ktorá má povolenie na odchyt. My môžeme psíka ošetriť, a dať ho neskôr do útulku," doplnil veterinár Jaroslav Žuffa.
Východiskom z takejto situácie by mohla byť Sloboda zvierat.
„Ak nás obec či mesto osloví, môžeme odchyt urobiť aj my. Podobne, ako špecializovaným firmám, nám však musí za prácu zaplatiť. Je to problém miest i obcí, ktoré môžu podľa zákona stavať karantény či útulky. Niektoré majú mestskú políciu, ktorá môže odchyť robiť," tvrdí Romana Březinová zo Slobody zvierat. Podľa Březinovej sa problém rieši často protiprávne. Odstrelom psov poľovníkmi. „Problém sa bude riešiť až potom, ak sa stane tragédia," dodala Březinová.