V komunálnych voľbách sa nerozhodovalo iba o nových starostoch či primátoroch, ale aj o obsadení mestských či obecných parlamentov. Do lavíc zasadla väčšina nových poslancov, tí, ktorým nedali voliči svoj hlas opäť, ich museli opustiť.
DUBNICA NAD VÁHOM. V roku 2009 poslanci schválili Zásady odmeňovania poslancov mestského zastupiteľstva, členov komisií mestského zastupiteľstva - neposlancov a ďalších poradných orgánov mestského zastupiteľstva. Podľa nich sa odmeňujú aj tí poslanci, ktorí vo svojej funkcii končia.
Koľko dostanú?
Článok 4 uvedených zásad hovorí: V poslednom roku volebného obdobia poslanca okrem dôvodov uvedených v osobitnom predpise z dôvodu skončenia funkčného obdobia patrí poslancovi mimoriadna odmena z rozpočtu mesta, ktorá je v závislosti od času výkonu funkcie. Čiže to môže byť päťnásobok priemernej odmeny, ak vykonával poslanec funkciu štyri roky, štvornásobok ,ak ju vykonávalo rok kratšie. Trojnásobok dostane, ak to bolo dva a dvojnásobok ak rok.
„ Výška odmien závisí od toho, či je poslanec aj členom mestskej rady, členom komisií, predseda, príp. podpredseda komisie... Priemerná mesačná odmena za rok 2010 je 205,87 eur," informoval nás hovorca mesta Juraj Džima.
Nedostanú nič
V Novej Dubnici žiadne zásady odmeňovania o odstupnom pre končiacich poslancov nehovoria. Potvrdila nám to prednostka úradu Iveta Jurisová. „Poslanci nič také neodhlasovali, takže nedostanú žiadne odstupné," povedala Jurisová.
V Ilave je tomu rovnako. „Smernice mesta nič také nehovoria. Poslanci majú nárok na koncoročnú odmenu, ktorú si aj schválili. O odstupnom sa nikde nehovorí," povedala právnička mesta Ilava Zuzana Dianová.
Autor: YETTY