Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Nocľaháreň nepomáha len ľuďom bez domova

Nocľaháreň v Považskej Bystrici, ako nízkoprahové zariadenie, ktoré prevádzkuje mesto, funguje už od roku 2007. Počas tejto zimy je otvorené od prvého decembra minulého roku.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: R. Stoklasa)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. V zariadení majú možnosť ľudia bez domova prespať a ráno ho musia opustiť. Pravidlá sú prísne, pretože nocľažníci hľadali rôzne cestičky, ako dostať dnu alkohol, čo je zakázané.
Otvorené je od siedmej večer do siedmej ráno, počas silných mrazov sa otvára skôr a tiež neskôr zatvára.

Hygiena a prehliadky lekára

V nocľahárni majú ľudia na prespanie k dispozícii váľandy, paplóny, vankúše. Mesto zabezpečuje aj všetky hygienické potreby, aby sa mohli poumývať. „Kontrolujeme ich. Do izieb ich nevpustíme, pokiaľ sa neosprchujú a neprevedú ostatnú osobnú hygienu," hovorí Janka Dudoňová, vedúca útvaru sociálnych vecí mestského úradu.

Je presvedčená, že je len pre dobro veci, keď bezdomovci majú v meste takúto možnosť, pretože slúži aj v prospech ostatných obyvateľov. Tí sa totiž sťažujú nielen na výtržnosti, ktoré občas ľudia bez domova robia, ale aj na zápach, ktorým obťažujú ostatných ľudí v obchodných domoch, na staniciach či v autobusoch.

„Aspoň čiastočne sa rieši tento problém a tiež zabránime šíreniu rôznych nákaz a parazitov. Takže je to nielen pomoc pre tých, ktorí zostali bez strechy nad hlavou, ale aj nevyhnutná prevencia na ochranu ostatných obyvateľov," vysvetľuje Dudoňová.

Dodáva tiež, že obyvatelia nocľahárne musia mať potvrdenie od obvodného lekára o tom, aký je ich zdravotný stav. Bez neho sa v zariadení nemôžu zdržiavať. Opäť tu podľa Dudoňovej ide o istý druh prevencie pre dobro ostatných, lebo týmto spôsobom sa zabraňuje šíreniu chorôb.

Vynaliezaví, aby mali alkohol

Pre fungovanie zariadenia je vypracovaný prevádzkový a ubytovací poriadok. Otvára sa o siedmej hodine večer a zatvára o siedmej hodine ráno. Ľudí vpúšťajú dnu len do desiatej večer.

„Zavádzame aj nové pravidlo, a síce, že akonáhle bezdomovec do zariadenia vstúpi, už nemôže ísť von, alebo ak odíde, nemôže sa vrátiť. Z minulých rokov totiž máme skúsenosti, že vychádzali von, aby si išli kúpiť alkohol. Špagátikmi si potom vyťahovali pijatiku cez okno do izieb," hovorí o vynaliezavosti bezdomovcov Dudoňová.

Po desiatej hodine večer sa dostane dnu len človek v ohrození života. „Ľudia, ktorí chcú v zariadení prespať, nesmú nosiť dovnútra alkohol a iné omamné látky. Nesmú tieto veci v nocľahárni ani požívať, nesmú ani fajčiť. Vzhľadom na to, že ide o nízkoprahové zariadenie, bezdomovec môže prísť do nocľahárne s istou dávkou alkoholu, ale pokiaľ by ohrozoval na živote iného, hneď je vykázaný," hovorí o prísnych pravidlách Dudoňová.

V minulosti, žiaľ, museli riešiť aj takéto problémy. Ak bezdomovec hrubo a opakovane porušuje prevádzkový a ubytovací poriadok, mesto ho automaticky vyradí na celú sezónu písomným oznámením. Pred odchodom z nocľahárne si musia bezdomovci po sebe aj upratať v izbách, na chodbách aj sociálne zariadenia.

Nechcú rešpektovať pravidlá

Keby bezdomovci dodržiavali pravidlá, na železničnej stanici či autobusovom nástupišti by nemusel byť ani jeden. „Pre potreby mesta je zariadenie postačujúce. Kapacita nocľahárne je tridsať miest, ale sme tam schopní umiestniť aj štyridsať ľudí, keď to bude potrebné. Spolupráca s niektorými bezdomovcami je však veľmi ťažká. Ako môžete pomôcť niekomu, keď sa nechce v ničom prispôsobiť a pomoc odmieta?" dodáva Dudoňová.

Ochrana majetku

Tým, že má mesto nocľaháreň, je zabezpečená do určitej miery aj ochrana majetku pred vandalizmom.

„Keď som išla po tom, čo začalo byť chladnejšie, po Strojárenskej štvrti, videla som už rozbité sklá na vchodových dverách. Títo ľudia si hľadajú možnosti, ako bezpečne prespať aspoň niekde vo vchode bytovky či inde. Keď im pomôžeme, riešime tak situáciu aj voči iným obyvateľom. Je menej tých, ktorí sa budú snažiť násilím dostať niekde do obytného domu či obchodného centra, aby tam prespali. Aj mestská polícia bude mať kde umiestniť bezdomovcov, s ktorými sú problémy na stanici alebo aj inde," dodáva Dudoňová.

Mesto uvíta každú pomoc, nepohrdne ani obnoseným šatstvom. „Ak majú ľudia staré šatstvo, nech ho nehádžu do kontajnera, ale donesú priamo do nocľahárne, ktorá je Strojárenskej štvrti na Mládežníckej ulici," upresňuje.

Vianočná večera

V nocľahárni mesto pre ľudí bez domova stravu nezabezpečuje. Výnimkou je len Štedrý večer. Aj počas týchto sviatkov bola pre tých, ktorí sem zablúdili pripravené tradičné jedlo. Na prevádzku nocľahárne, ktorá fungovala v Strojárenskej štvrti aj minulý rok päť mesiacov, vyčlenilo mesto z mestského rozpočtu 21-tisíc eur.

„Veľká časť financií by sa mala samospráve vrátiť zo štátnej kasy po monitoringu, ktorý cez Združenie miest a obcí vykonával štát," dodáva Dudoňová.

Aké majú obce a mestá povinnosti zo zákona?
Sú mestá a obce zo zákona povinné mať zariadenia pre ľudí bez domova?

- Podľa zákona o sociálnych službách je obec povinná poskytnúť alebo zabezpečiť sociálne služby, ktoré má v pôsobnosti, vrátane nocľahárne a nízkoprahového denného centra. To znamená, že obec nie je povinná sociálnu službu priamo poskytovať, teda zriadiť zariadenie, ale môže jej poskytovanie zabezpečiť u iného verejného alebo neverejného poskytovateľa.
Samosprávy majú tiež povinnosť mať vypracované komunitné plány sociálnych služieb, kde bude načrtnuté, aký stav je u nich v oblasti bezdomovectva. Z neho by malo vyplynúť, či treba zariadenie pre týchto ľudí, aký je tu termín, dokedy ich musia mať vypracované.
Zákon o sociálnych službách neupravuje termín vypracovania komunitného plánu. Samospráva je však povinná od nadobudnutia účinnosti zákona plniť si jej zverené úlohy.

Čo ak samospráva zariadenie nemá, nemá ani komunitný plán. Poslanci sa obávajú, že niektorí ľudia zamrznú, chcú niečo zriadiť. Nemôže byť samospráva postihovaná pre nesplnenie povinnosti, ak niekto zamrzne?

- Bez ohľadu na to, či obec má alebo nemá vypracovaný komunitný plán rozvoja sociálnych služieb, je povinná v súlade so zákonom o sociálnych službách sociálnu službu pre klienta poskytnúť alebo zabezpečiť u iného poskytovateľa sociálnej služby. Ak volení zástupcovia sú toho názoru, že je potrebné zabezpečiť potreby občanov, napr. zriadením zariadenia, nie je žiadna prekážka, aby si uznesením schválili takúto úlohu v zastupiteľstve. O zásadných veciach obce alebo mesta predsa rozhodujú poslanci, a nie vedenie mesta. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR nie je oprávnené samosprávu postihovať. Túto kompetenciu má len príslušná prokuratúra, ktorá v zmysle zákona o prokuratúre má právomoc preskúmať zákonnosť postupu samosprávy pri vykonávaní svojich samosprávnych pôsobností. Otázka určenia zodpovednosti za smrť človeka nie je taká jednoduchá, keďže pokiaľ človek nie je zbavený spôsobilosti za právne úkony, je sám zodpovedný za seba. Dôležité je aj to, či sa takýto človek obrátil na samosprávu alebo poskytovateľa sociálnych služieb so žiadosťou o pomoc.

Ako je to s financovaním zariadení pre bezdomovcov? Je ich financovanie celkom ponechané na mestské rozpočty, alebo sa budú náklady nejako refundovať aj zo strany štátu?

- Sociálne služby sú decentralizované, patria plne do pôsobností obcí a vyšších územných celkov, vrátane ich financovania. Dňa 1. 1. 2005 bola totiž zrealizovaná nielen vecná, ale aj fiškálna decentralizácia v oblasti sociálnych služieb. Vzhľadom na dopady finančnej a hospodárskej krízy však vláda SR dňa 13. 2. 2010 podpísala so Združením miest a obcí Slovenska Memorandum o spolupráci pri riešení dopadov finančnej a hospodárskej krízy na slovenskú spoločnosť, na základe ktorého sa obciam a vyšším územným celkom refundujú náklady na nové úlohy vyplývajúce zo zákona o sociálnych službách. Je to vrátane nákladov na poskytovanie a zabezpečovanie nových druhov sociálnych služieb. Aktuálne by mali byť obciam a vyšším územným celkom v termíne do 17. decembra 2010 ministerstvom financií poukázané finančné prostriedky v celkovej výške 3 869 517 eur, ktoré vynaložili na nové úlohy vyplývajúce zo zákona o sociálnych službách za obdobie I. polroka 2010. Konkrétne na financovanie sociálnej služby v nocľahárni a v nízkoprahovom dennom centre a na poskytovanie finančného príspevku na prevádzku neverejným poskytovateľom, ktorí tieto sociálne služby poskytujú, bola obciam refundovaná suma vo výške približne 449- tisíc eur.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 6. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 8. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 7 993
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 938
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 887
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 593
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 878
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 761
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 3 666
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 496

Blogy SME

 1. Lucia Žárska: Zvyšovanie úrokových sadzieb v ČR a SR
 2. Erik Kriššák: William Wordsworth - Blúdim sťa mrak osamelý
 3. Jakub Konečný: UKRAJINA PRIPOJILA 21 RUSKÝCH OBLASTÍ
 4. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam.
 5. Adriana Karpinska: Bicyklom po (ne)hodvábnej ceste v Kirgizsku
 6. Štefan Vidlár: Hmm...
 7. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú...
 8. Ľubor Bystrický: Nemocnice bez lekárov-zem bezľudí
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 773
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 744
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 6 222
 4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 669
 5. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 5 514
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 861
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 410
 8. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 2 899
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 5. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Róbert Petruš.

Druholigový hráč Pov. Bystrice Róbert Petruš (ročník 1994) sa narodil v Žiline, je i odchovancom z klubu z mesta pod Dubňom.


Ján Borčányi 11 h
MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


12 h
Ilustračná foto

Všetko, čo potrebujete vedieť o blížiacich sa voľbách v regióne.


18 h

Prečítajte si výber TOP športových správ z regiónov.


19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Lucia Žárska: Zvyšovanie úrokových sadzieb v ČR a SR
 2. Erik Kriššák: William Wordsworth - Blúdim sťa mrak osamelý
 3. Jakub Konečný: UKRAJINA PRIPOJILA 21 RUSKÝCH OBLASTÍ
 4. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam.
 5. Adriana Karpinska: Bicyklom po (ne)hodvábnej ceste v Kirgizsku
 6. Štefan Vidlár: Hmm...
 7. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú...
 8. Ľubor Bystrický: Nemocnice bez lekárov-zem bezľudí
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 773
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 744
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 6 222
 4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 669
 5. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 5 514
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 861
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 410
 8. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 2 899
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 5. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu