PLEVNÍK - DRIENOVÉ. Detský folklórny súbor Dúbravček akoby odjakživa patril k obci či miestnej škole. Desiatky detí, ktoré zlákal folklór od materskej škôlky, až po tých, ktorých sa mu venujú už viac, ako desať rokov.
Hoci to pri takomto detskom zoskupení nebýva zvykom, v Plevníku - Drienovom sa to stalo. Deti nahrali svoje prvé CD. Ich vedúca Janka Muráňová tvrdí, že hoci nerada prezrádza niečo dopredu, pretože sa to potom nemusí podariť, údajne asi nie posledné.
Impulzom bol Janko
Janka tvrdí, že sa s deťmi dali na ťažkú ale úžasnú prácu. „Prvým impulzom bol Janko Chúpek. Je to úžasný človek, ktorý nám veľmi pomohol, a vlastne nás aj na tento „čin naštartoval," hovorí Janka Muráňová.
Dodala, že hoci je takýto spôsob práce s deťmi nezvyčajný, ale krásny. „Prvá začal tvoriť naša hudba. Bolo to v auguste, keď boli vonku tridsať stupňové horúčavy. Oni vtedy nahrávali v kraťasoch a žabkách Tichú noc. Už vtedy som vedela, že Janko Chupek bude vedúcim našej novovzniknutej ľudovej hudby Dúbravienky," dodáva mladá žena.
Všetko vyvrcholilo koncom novembra, keď sa v Makove dohrávali spevy a vinše. Trojdňové sústredenie zostane nadlho vryté do pamätí všetkých účastníkov. „Všetci si mysleli, že predstúpia pred mikrofóny, zaspievajú, a bude to. Omyl! Keď ich Janko po prvých slovách aspoň pätnásťkrát vrátil, zistili, že to ľahké nebude. Zistili, že nahrávanie je taktiež drina a prestali závidieť umelcom," spomína Janka.
Nahrávanie
Väčšina detí s nahrávaním skúsenosti nemala. Bola to pre nich nová skúsenosť. Boli nadšené a zároveň unavené, a povedzme si pravdu, aj nahnevané. Podľa Janky to bolo údajne najkľudnejšie sústredenie súboru.
Simona Lušnáková je v Dúbravčeku dvanásť rokov. „Nahrávalo sa nám dobre, aj keď to bolo veľmi ťažké. Niekedy nám pripadalo prespievanie tých istých textov nekonečné. Dorobenie a doladenie v závere bolo už jednoduchšie, za tri dni sme vedeli, čo od nás Janko očakáva," tvrdila Simona. Dvanásť rokov s malou prestávkou je v súbore aj Klaudia Ciprichová. „Musím priznať, že nám to šlo občas aj na nervy. Dá sa povedať, že aby sa CD nahralo, sme museli riadne makať. Stálo nás to veľa voľného času, ale určite sa to oplatilo. Po vypočutí sme mali pocit, že sme to mohli dokázať aj lepšie. Sme možno maximalistky, ale tak by to malo byť," dodala Klaudia. Podľa nej chyby môžu nájsť hlavne protagonisti.
Janko
Janko Chupek bol hlavnou postavou pri nahrávaní i myšlienke založiť ľudovú hudbu Dúbravienka. „S deťmi sa mi spolupracovalo veľmi dobre. Pokiaľ si síce zvykli a našli sme spoločný systém, ako na to, to trošku trvalo, ale tak to pri nahrávaní chodí. Ak to deti baví, či v tomto prípade platilo na sto percent, potom sa vám ľahšie pracuje. A v dobrej robote treba predsa pokračovať! Čo bude ďalej, vie najlepšie Janka, ale ja tvrdím, že niečo bude! Nejdeme predsa umrieť!" zasmial sa Janko Chupek.
Okrem neho sa najmä pri realizácii a konečnej úprave či vydaní CD podieľali lesomajitelia obce Plevník - Drienové, Urbariát a akcionárske spoločenstvo Plevník - Drienové, Miroslav Súkeník, Ľuboš Ďurkech, Farský urad Predmier, SCVČ Štiavnik.
Krst a basa pod stromček
Radostné Vianoce s Dúbravčekom pokrstila hneď trojica mužov. Najskôr správca fary v Predmieri Juraj Bunčiak. Slovami chvály nešetrili riaditeľ SCVČ Štiavnik Mirko Takáč a jeho zástupca Vladimír Čvapek. Tí privítali na svete CD i novú ľudovú hudbu, ktorú privítali vo veľkej rodine takýchto zoskupení. Prekvapením pre muzikantov bol darček, ktorý dostali pod stromček. „Bola to basa, ktorú sme si požičiavali na nahrávanie z Považskej Bystrice. Ani nechcite vedieť, koľko sa nacestovala," skonštatovala s úsmevom Janka Muráňová. Tá v závere zazvonila na zvonček, ktorý dostala od krstných otcov. Vraj na to, aby s ním vždy zvestovala, že Dúbravček a Dúbravienka prichystali ďalšie nádherné vystúpenie či program.
Autor: YETTY