POVAŽSKÁ BYSTRICA. Asi pred mesiacom utrpel päťdesiatročný muž z Púchovského okresu ťažký úraz na cirkulárnej píle. Tú mu stroj úplne odrezal v zápästí. Považskobystrický chirurgický tím sa podujal na ťažkú operáciu, ktorá trvala niekoľko hodín.
Bola úspešná. Končatinu lekári reimplantovali a je vitálna. Operáciu mohli previesť úspešne a kvalitne aj vďaka novému prístrojovému vybaveniu. Prostriedky na jeho zakúpenie uvoľnil Trenčiansky samosprávny kraj.
Nepríjemný úraz
Muž, ktorý podstúpil pred štyrmi týždňami náročnú operáciu je otcom piatich detí. „Dve už majú vlastné rodiny, ale o tri sa ešte s manželkou staráme. Žena je šťastná, že to takto dopadlo," hovorí pán Radomír. Ruku mu pri práci na cirkulárke vtiahlo do píly a odrezalo v zápästí.
Vytrpel si dosť bolesti, ale je šťastný, že mu v nemocnici končatinu zachránili. „Keď som zistil, že mám ruku mimo, nedúfal som, že ju niekedy ešte budem mať späť. Je to zázrak. Som strašne rád, že to takto dopadlo. Na to, že som len mesiac po úraze, sa cítim veľmi dobre. Mám to teplé, pomaly pohýbem aj dvoma prstami," teší sa päťdesiatročný robotník. Dodáva, že teraz, keď už len počuje zvuk cirkulárky, je mu zle.
Náročná operácia odrezanej ruky
Primár chirurgického oddelenia Ladislav Korec hovorí, že šlo o náročnú operáciu. „Operovali sme osem hodín. Keby to bola sečná rana a poranenia všetkých častí, ktoré sme museli pozošívať sú hladké, robilo by sa to ľahšie. Tu to bolo komplikovanejšie. Podarilo sa nám nakoniec urobiť reimplantáciu, teda pripojenie chýbajúcej časti hornej končatiny, s kompletným ošetrením ciev, nervov a šľachového aparátu," hovorí primár.
Kompletná amputácia, zákrok a ďalší postup
Pacienta doviezli do nemocnice s kompletnou amputáciou ruky v zápästí. Našťastie aj s chýbajúcou časťou končatiny, ktorá bola uložená v igelitovom vrecku s ľadom. „Je to dominantná ruka, lebo ten pán je pravák, preto sme sa ju museli pokúsili zachrániť. Zdá sa, že to vyšlo. Ruka je vitálna, hmatateľný je pulz. Aká bude jej funkčnosť v budúcnosti, to sa ukáže časom," vysvetľuje primár.
Pacient mal však aj stratové poranenie skeletu, chýbajúcu časť lakťovej kosti. „My kosti na chirurgii neoperujeme. Je preto potrebné doriešiť funkčnosť aj inde. Pacient ide na ďalšiu operáciu do Bratislavy na Kramáre, aby sa traumatológovia pokúsili vyriešiť tento problém," hovorí o ďalšom postupe Korec.
Bez nových prístrojov by to bolo oveľa ťažšie
Zdravotníci by ani zďaleka neodviedli taký kvalitný výkon, keby nemali na operačnej sále nové prístroje. Nový operačný röntgen dostali pred rokom a chirurgické lôžko pred Vianocami. Röntgen je vybavený aj operačnou angiografiou zabezpečujúcou röntgenové vyšetrenie žíl a tepien pomocou kontrastnej (zobrazovacej) látky. Lekári vďaka nemu môžu úspešnejšie robiť aj akútne ošetrenie ciev, čo bolo doteraz komplikovanejšie, čo je aj prípad reimplantácii. Starý operačný stôl mal už štyridsať rokov. Často zlyhával. Riešiť takýto problém počas operácie priamo na sále nepridávali nijako k pohode tímu lekárov a sestier, ktorí musia podať čo najlepší výkon.
„Dokázali by sme síce operáciu urobiť aj bez prístrojov, ale nemali by sme zabezpečenú takú kvalitu ošetrenia a istotu, že robíme výkony dobre. Röntgen nám napríklad zabezpečil dobrú kontrolu práce, ktorú sme vykonávali, čo dáva aj väčšiu istotu, že bude operácia úspešná a podáme plnohodnotný výkon. Kvalitné prístroje sú v chirurgii pre zabezpečenie dobrého výsledku veľmi dôležité," zdôrazňuje Korec.
Prostriedky a širšie využitie
Primára Korca teší ho, že kraj zareagoval na dopyt nemocnice. „Veľmi si vážime to, že náš dopyt na predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavla Sedláčka a vedúcu odboru zdravotníctva pani Štefíkovú, sa stretol s ústretovosťou. Že sa aj v čase krízy vyšlo považskobystrickej nemocnici v ústrety, uvoľnili sa prostriedky a dostali sme tieto zariadenia," oceňuje primár ústretovosť kraja. Stôl stál 45-tisíc eur a cena röntgenu sa pohybuje okolo 100-tisíc eur a vyššie.
Nový röntgen nevyužíva len chirurgické oddelenie, ale aj interné. Má teda využitie pre širší okruh pacientov. Na chirurgiu totiž chodia aj kardiológovia na zavádzanie externej stimulácie srdca.
Autor: BERKO