BELUŠA. Nový starosta Beluše označil vzťahy medzi samosprávou a štátom za veľmi nedostatočné.
„Mali by byť korektnejšie. Ak sa nadefinuje napríklad na začiatku roka koeficient výšky podielových daní, tak by to malo platiť. Nie meniť ho! Na základe toho, ako sa definujú podmienky štátom, si nastavujú obce rozpočty. Týka sa to škôl, škôlok... Kde vziať potom peniaze, ak sa situácia vyvíja úplne inak," pýta sa starosta.
Kompetencie a financie
Aj preto očakáva Prekop korektnejší postup štátu. „Ak chce, aby sme mali prenesené kompetencie, musí nastaviť aj financie. Nemôžeme sa predsa držať toho, čo nám poradí predstaviteľ štátu - zdvihnúť dane v obciach a mestách. Nemôžeme si to dovoliť. Predstavte si, že zdvihneme napríklad daň za psa na 50 eur. Zajtra ich tu mám polovicu z obce priviazaných o dvere úradu," dodáva starosta.
Ohrozené fungovanie úradov
Prekop by privítal krok štátu, ak by ten „pustil" aj nejaké finančné prostriedky zo zvýšenej DPH. Štát by mal ale predovšetkým mať štatisticky podložené a spracované analyticky, koľko peňazí ešte môže či musí obciam poskytnúť, hlavne doplatiť. „Doplatili nám, ale nie všetko. Ak ste nastavený na určité financie, tie vám, samozrejme, chýbajú. Kde ich zoberiete? Nie každý si môže vziať úver. Ten môže väčšine obcí zlomiť potom väz," tvrdí starosta.
Nevyplatenie zvyšku podielových daní spôsobilo problémy aj Beluši. Jej celkový rozpočet je asi 2,652 milióna eur, z čoho na prenesené kompetencie potrebuje asi 1,1 milióna eur. „Chce to lepší systém, napríklad pri financovaní z fondov. My sme museli zaplatiť pri stavbe bytovky firme peniaze, ktoré sme dostali od štátu po pol roku. Nedalo by sa to inak? Rýchlejšie, napríklad predfaktúrou?" pýta sa Prekop.
Dane
Väčšina obcí okresu Púchov mala problémy s vývozom odpadu. Zákon o odpadoch nepamätal na viaceré skutočnosti. Úložné zdraželo a vyššia cena bude po náraste DPH aj za odvoz. „Poplatky sme zvýšili na 19 eur, ale stále je to málo. Nemôžeme zaťažiť iba obecný rozpočet, aj keď doplácame približne päť eur na občana. Hľadáme riešenia, ako ľuďom pomôcť, máme určité zľavy. Je to celoslovenský problém. Ak si pridáte nárast čiernych skládok tými, ktorí nechcú platiť, máte problém navyše," konštatuje nový muž na radnici. Podotkol, že ostatné dane obec nezvyšovala. Aj tak sa však stáva, že tých, ktorí dane neplatia, musia penalizovať a postupovať pri ich vymáhaní podľa zákona.
Čo urobiť najskôr?
Problémov je v Beluši veľa, no ako prvý chce starosta riešiť majetok obce. Ten by sa mal zveľadiť po rekonštrukcii a modernizácii základnej školy či zdravotného strediska. Modernizáciou by neprešla iba škola, ale aj telocvičňa, ktorá ju potrebuje. „Ak by sme boli úspešní, chceli by sme postaviť pri škole ihrisko a plaváreň," hovorí o plánoch starosta.
Na ďalšiu výzvu, ktorá končí 4. marca, a je určená životnému prostrediu, pripravili v obci projekt odkanalizovania Belušských Slatín a niekoľkých ulíc v obci. Ide o celkové investície vo výške asi dva milióny eur z eurofondov. Aj keď je spoluúčasť pre nás aj v tomto prípade veľmi zaťažujúca, ideme do toho. Verím tomu, že budeme úspešní!" dodal Ján Prekop.