BOLEŠOV. „V prvom rade by to malo byť odpadové hospodárstvo. Chcem zaviesť vrecový zber plastov a odpad separovať. K tomu patrí množstvo drobností, ktoré sú pri takomto zbere nevyhnutnosťou," začal hovoriť Rác.
Telocvičňa a majetok obce
Bolesťou obce, no najmä školy, je telocvičňa, ktorá sa začala stavať asi pred desiatimi rokmi. „Netreba veľa, no stále je to pre nás množstvo finančných prostriedkov, ktoré nemáme. Musím sa ešte fyzicky zorientovať a pozrieť si potrebné podklady, aby som vedel, na ktoré brány máme klopať, aby sme potrebné prostriedky zohnali," dodal s úsmevom starosta. Skonštatoval, že nielen on, ale aj ďalší Bolešovčania sa snažia telocvičňu sprevádzkovať čo najskôr.
Ďalším problémom, ktorý treba riešiť, je majetok obce, ktorý leží ladom údajne niekoľko rokov. Ide napríklad o kultúrne stredisko, na ktorého chod dávala obec každý rok finančné prostriedky, no aj tak sa nedokončilo. „Je nedostavané, a tým pádom nevyužité. Obávam sa, že peniaze na jeho chod a pokrytie prevádzky sa nenájdu," dopĺňa informácie Rác.
Skládka
Problém Bolešova nie je iba vývoz a separovanie odpadu, ale aj prístupová cesta na skládku. Občania ju jeden čas na protest aj zablokovali. „Viem, že Dubnica nad Váhom zatiaľ neschválila zmenu územného plánu, ktorý by dovolil riešiť jej rozšírenie, takže vývozcovia stratili záujem o ňu, a tak sa vyriešili aj spory okolo cesty. Vieme však, že o vec sa začal zaujímať Trenčiansky samosprávny kraj, a zmena plánu sa vraj uskutoční. Kompetentní budú opäť vyvíjať tlak aj na nás, aby sa naša strana opäť otvorila. Chceme to využiť aj v náš prospech."
Systém platenia odpadu bude úplne iný, pretože predtým si zaplatili občania lístky za popolnice, ktoré chceli vyviezť. Teraz sa bude platiť na hlavu.
Projekty
Zrušenie spoluúčasti obcí na projektoch by bolo podľa Ráca správnym krokom. „Mnohí si vzali preklenovací úver, pozakladali majetok, ale potom prišli problémy. Nepoznám celý zákon, no určite viem, že obec, aj tá najdrobnejšia, je článkom štátu. Keď budú mať peniaze na rozvoj ony, bude na tom dobre aj štát!" tvrdí nový richtár.
Dúfa, že nebude ešte horšie. „Minulý rok bol výpadok daní značný a citeľný. Neviem, aká je prognóza na tento rok. Viem, že obec prežije, ale peniaze budú chýbať. Do naplnenia rozpočtu, týkajúceho sa prenesených kompetencií nám chýbalo asi sedemnásťtisíc eur, čo nie je málo."
Mali by sa cítiť lepšie
Za všetkým je podľa Ráca tvrdá práca. Jej výsledok uvidia po nejakom období, no on dúfa, že Slovensko bude mať už stabilizovanú ekonomiku. „Zatiaľ nám idú hore iba výdajové položky. Zdražela nafta, hore išla DPH. Plusové položky, v ktorých sú príjmy, idú, naopak, nadol. Verím, že problém sa nejako utrasie. Som optimista," dodal Rác.