BRATISLAVA. Sympózium sa uskutočnilo v dvoch historických strediskách hutníctva skla - v poľskej Szklarskej Porebe a v českej Desnej, kde tvorili úžitkové a umelecké diela zo skleneného odpadu jeho tavením v ekologických peciach.
Výstava je výsledkom poľsko-česko-slovenskej spolupráce. Obsahuje rôzne vázy, misky, karafy a iné úžitkové diela. Precízne geometrické objekty sú guľa a viac hranatý valec, ďalšiu tvorbu prezentuje farebná vitráž a rozličné objekty nepravidelných tvarov. Sú z priehľadného alebo hnedého, fialového, sivého, červeného či viacfarebného skla s hladkým aj nepravidelne tvarovaným povrchom.
"Tvorili sme najmä technikou fúkaného skla s princípom jeho recyklovania. Ja som urobil tri výtvarné sochy s pracovným názvom Bandacindae, ktoré som zaklial asi 15-metrovou sklenenou niťou," na vernisáži povedal Peter Ďuriš, ktorý s Martinou Paljeskovou Piškovou zastupovali našu krajinu. Rodáčka z Ilavy vytvorila hniezda a iné výtvarné objekty. Na sympóziu sa zúčastnili aj umelci z Poľska Beata Damian-Speruda, Rafał Kaufhold, Marzena Krzemińska, Mariusz Łabińský, Marta Sienkiewicz, Igor Wójcik i z Česka Jakub Berdych, Andrej Németh, Oldřich Plíva a Jiří Šuhájek. Výstava potrvá do 11. februára.