POVAŽSKÁ BYSTRICA. Rampu dalo vlani mesto opraviť, v súčasnosti býva zatvorená. Opatrenie bolo nevyhnutné pre problémy, ktoré tu vznikali s odpadom pre nedisciplinovanosť niektorých vývozcov. V lokalite totiž vznikali „čierne" skládky.
Rybárom, ale aj obyvateľom, ktorí sa chodia v zime na ľadovú plochu korčuľovať, to skomplikovalo prístup autom.
Nespokojní rybári
Viacerých rybárov, ktorí chodia chytať na rybníky za mestom v lokalite Slavojka, rampa prekvapila. Je totiž otvorená len niekedy, večer a počas víkendu je zatvorená.
Nič netušiacim rybárom, ktorí prišli k rybníkom autom, spôsobuje opatrenie problémy. „Na ryby som išiel autom až k rybníkom. Bolo to okolo poludnia. Nikde nebolo upozornenie o tom, že sa rampa zatvára, aspoň som si nič nevšimol. Neskôr popoludní som už mal problém dostať sa odtiaľto. Cesta bola neprejazdná pre zatvorenú rampu," hovorí jeden z rybárov.
„Išiel som k Slavojke na ryby, ale auto som musel odstaviť pred rampou. Ďalej som sa nedostal. Nahnevalo ma to, že ma niekto takto obmedzuje v uplatňovaní môjho rybárskeho práva," hovorí Ivan Lacko. Dodáva, že kedysi bol k rybníkom prístup z druhej strany a neskôr od Váhu po moste, ktorý vybudovali diaľničiari. Oba mosty sú však preč a jediný prístup pre dopravu autom k revíru Slavojka, ktorý je len niekoľko stoviek metrov od centra mesta, je pre rampu obmedzený.
Viac sťažností
Sťažovali sa viacerí rybári. Predseda Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Vladimír Vecel riešil telefonicky desiatky sťažností.
„Sú s tým prístupom problémy. Mal som desiatky telefonátov. Je to rozhodne obmedzenie. V organizácii máme asi 1500 členov a chytať sem chodí minimálne tretina. Chodia sa sem však ľudia aj korčuľovať a tiež zvykli prísť až k rybníku autom. Dá sa to, samozrejme, riešiť kľúčmi, ale je to dosť komplikované," hovorí Vecel. Problémy môžu podľa neho vznikať aj pri hospodárskej činnosti na lovnom revíri, ktorý má organizácia na starosti.
Poškodení pre neporiadok po iných
Vecel dodáva, že obyvatelia, ktorí mohli chodiť k rybníkom autom, doplácajú vlastne na nedisciplinovanosť vývozcov odpadu.
„Keď sa na vec pozriem z hľadiska životného prostredia, prístup je sťažený pre nedisciplinovaných obyvateľov, ktorí vyvážali odpad na miesta, kam nepatrí, robili tu neporiadok. Preto takéto opatrenie mesta," vysvetľuje Vecel.
Je tu upozornenie
Rampa bola na prístupovej ceste k rybníkom na Slavojke osadená už dávnejšie, no nepoužívala sa. Vlani ju mesto zrekonštruovalo. Otvorená býva len v čase, keď je v prevádzke mestský zberný dvor, ktorý je len provizórnym riešením. Teraz býva zatvorená, aby sa zabránilo vzniku „čiernych" skládok.
„Situáciu budem riešiť, aby sa zabezpečil dobrý prístup pre rybárov aj športovcov. Ide o staršie rozhodnutie mesta. Je tu umiestnené aj upozornenie, že v určitých hodinách je rampa zatvorená. Došlo aj k jeho poškodeniu a neskôr ho niekto celkom zlikvidoval. Možno to bolo v čase, keď tu zostali zablokovaní rybári, čo nás mrzí. Kľúče od rampy sú na mestskej polícii a po dohode s mestskými policajtmi nie je problém, aby sa sem mohli ľudia dostať," tvrdí nový primátor mesta Karol Janas.
Dodáva, že v prípade záujmu jednotlivcov je dosť miesta pre parkovanie áut aj pred rampou.
Iniciované správcom
Opatrenie na zamykanie rampy iniciovala firma Megawaste, ktorá je správcom mestského zberného dvora a v meste má tiež na starosti narábanie s komunálnym odpadom.
„Nepribudla nová rampa. Iniciovali sme len sfunkčnenie tej, ktorá tu už je dlho. Mesto nám vyhovelo. Chceli sme zabrániť problémom, ktoré sú s poškodzovaním životného prostredia v tejto lokalite," hovorí Viliam Staník z Megawaste.
Nekontrolovateľný vývoz
Kameňom úrazu bolo práve to, že do miest, kde je dvor umiestnený, mal aj mimo prevádzkových hodín prístup každý. „Kadekto nám tu vozil neporiadok a umiestňoval ho mimo zberného dvora. Okrem toho niektorí ľudia chodili na autách vyberať z kontajnerov odpad, ktorý by sa dal ešte použiť. To by nám neprekážalo, ale čo sa im nehodilo, nechali ležať mimo, z čoho bol ďalší neporiadok," vysvetľuje situáciu Staník.
Odstraňovanie „čiernych" skládok musí zabezpečovať mesto. Ide o nemalé investície, ktoré sa pri menších skládkach podľa primátora Karola Janasa vyšplhajú aj na tisíc eur.
Dočasné riešenie
Obvodný úrad životného prostredia povolil zberný dvor len ako dočasné riešenie.
„Takzvaný zberný dvor sme pred tromi rokmi povolili ako dočasný a, bohužiaľ, dočasný je do dnešného dňa. Zberný dvor nemá povolenie obvodného úradu životného prostredia, ani nespĺňa kritériá, ktoré by takýto zberný dvor mal spĺňať. Bolo to len núdzové riešenie v súvislosti s likvidáciou veľkokapacitných kontajnerov v meste," povedal prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Považskej Bystrici Pavel Petrík s tým, že úrad určitý čas toleroval takéto riešenie na doseparovanie odpadu.
Ako dodal, mestské zastupiteľstvo v predchádzajúcom volebnom období nerozhodlo o mieste zberného dvora, poslanci nedokázali z rôznych dôvodov vybrať z piatich či šiestich možných variantov. „Môžem povedať, že životnosť takzvaného zberného dvora je dva-tri mesiace. Potom bude musieť byť zlikvidovaný a namiesto neho budú musieť vybrať iné vhodné miesto," zdôraznil Petrík. Pripomenul, že ak sa dorieši otázka zberného dvora, problematika rampy sa stane bezpredmetnou.
Autor: BERKO