Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Malá múza oslávila svoje založenie poslednou premiérou

Divadelný súbor Malá múza v Ilave vznikol 16. januára 1996 z iniciatívy Stanislava Chrena: motiváciou na jeho vznik sa stala účasť členov na festivale duchovných a biblických hier Gorazdov Močenok a na letnej ochotníckej škole v Hnilčíku. Malá múza má asi

Herci Malej múzy po premiére.Herci Malej múzy po premiére. (Zdroj: MK)

desať členov a každoročne sa prezentuje s javiskovou produkciou.

ILAVA. Zaplnená sála kultúrneho domu vyprevádzala trojicu hercov z pódia potleskom. To, s akou noblesou ponúkli Daniel Mikloši, Marta Vojtášová a František Hrubiško (Peter Domáň) naštudovanie románu Erica Emmanuela Schmitta Oskar a dáma v ružovom, im k tomu dalo dôvod.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Evanjelium podľa Oskara bola posledná premiéra súboru, ktorú režírovala vedúca súboru Magda Pajanková, ochotníkom pomohla spolupráca s Michalom Babiakom. Evanjelium sa hralo presne pätnásť rokov potom, ako sa začal písať história Malej múzy.

SkryťVypnúť reklamu

Zvláštny oblúk

Tak by sa dala nazvať cesta súboru. Začala v kostole pred pätnástimi rokmi, kde sa predstavili členovia Malej múzy po prvý raz verejne. Derniéru by mal mať v kaplnke, kde by sa mala jeho úspešná púť ukončiť. Tam sa chce režisérka a vedúca súboru Magda Pajanková poďakovať hercom a všetkým, ktorí Malej múze napomáhali a sprevádzali ju počas pätnástich rokov.

Hry a pôsobenia súboru

Súbor sa každoročne prezentoval s javiskovou produkciou. Tematicky volí skôr komornejšie hry zo žánru drámy, komédie, divadla poézie, či rozprávky: Postupne sa predstavil s Jozefom z Arimatie, Andersenovým Slávikom, Drámou sveta J. Kráľa či Ľudskou láskou O. Lichardovej.

Pribúdali ďalšie diela, a tak sa repertoár po roku 2000 rozšíril o naštudovanie diela J. Barča-Ivana – Dvaja, Z. Kozičovej – Žena zo Samárie, Statky-zmätky J. G. Tajovského, Bukovčanovho Kým kohút nezaspieva. V sezóne 2004/2005 sa Malá múza prezentuje s dielom M. Vorfolomejeva – Svatý a hriešny, neskôr Slečnou Júliou A. Strindberga. Do repertoáru pribudnú A. P. Čechov – s Pytačkami a Medveďom, V. Möderndörfer s Rodinným tajomstvom, Š. Králik s Trasoviskom. Divákom sa určite páčili aj veselšie kúsky od M. Gavrana – Hľadá sa nový manžel či Kubo Jozefa Hollého. Malá múza si tu pomohla hosťovaním hercov z DS Pod vežou či DS Hugo a spoluprácou s folklóristami zo súboru Strážov.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho súbor vystupuje na akciách mesta, pôsobil na Festivale duchov a strašidiel v Bojniciach, na rôznych plesoch, zúčastňuje sa na tvorivých dielňach (Gorazdov Močenok, Hnilčík, Pružina, Ilava, Vysoká nad Uhom, Divadelný Púchov). Zúčastňuje sa tiež na celoštátnych divadelných festivaloch a prehliadkach.

Ocenenia

V roku 1998 s hrou Dráma sveta zvíťazila Malá múza na festivale Gorazdov Močenok, získala hlavnú cenu na Hviezdoslavovom Kubíne v kategórii divadiel poézie a zúčastnila sa s ňou na vrcholnej celoštátnej prehliadke amatérskeho divadla Scénická žatva v Martine. O desať rokov neskôr vyhrala s úspešnou inscenáciou Trasovisko na Festivale A. Jurkovičovej, v Palárikovej Rakovej skončila druhá, ako aj na Divadelnom Trebišove. V roku 2009 s ňou účinkovala na prehliadke Divadelné Šurany. Súbor sa prezentoval tiež v zahraničí. V Českej republike na Medzinárodnom festivale českej a slovenskej dramatickej tvorby v Ústí nad Orlicí s hrou Dvaja, na prehliadke Forbína v Otrokoviciach skusom Hľadá sa nový manžel. V Srbsku to bolo na Festivale Zuzany Kardelisovej v Kysáči, hrou Trasovisko.

SkryťVypnúť reklamu

Za svoju existenciu sa podarilo kolektívu Malej múzy priniesť do Ilavy štyri zlaté a tri strieborné medaily z celoslovenských divadelných prehliadok.

Spolupracuje roky s profesionálnym režisérom Michalom Babiakom, vo väčších produkciách s FS Stražov, či okolitými súbormi. S Vojvodinským súborom v Kysáči roky udržuje kultúrnu výmenu. Malá Múza hosťuje v Ústavoch na výkon trestu a odňatia slobody v Ilave i Nitre – Chrenovej, zúčastňuje sa rôznych tvorivých dielní a celoslovenských podujatí. Bez pomoci Mestského úradu a Domu kultúry v Ilave by činnosť ochotníkov nebola jednoduchá. Ich každoročné finančné príspevky a bezplatné javisko sú veľkým darom, ktorý sa im súbor snaží splácať dôstojnou reprezentáciou, či účasťou na práve potrebných akciách mesta.

Tvorivé dielne to začali a aj skončia

To tvrdí Magda Pajanková. „V Gorazdovom Močenku sme začali a skončíme doma. Projekt na divadelné dielne, ktorý som podala, bol úspešný, a tak mám možnosť splatiť akúsi časť „tretieho groša" doma. Pomôžeme odovzdať svoje skúsenosti ďalej," hovorí umelecká vedúca súboru.

Časť hercov z Malej múzy pomáha alebo prejde do súboru Pod plachtou, kde by mala Magda pomáhať ako dramaturgička. Hoci sa nikdy nedá vstúpiť druhý raz do tej istej rieky, ona sa o to pokúsila už dvakrát. „Súbor sa dostal do zlých rúk. Nefungovalo to. Po tretíkrát to tak už nebude, preto koniec činnosti i názvu súboru," dodáva Pajanková.

Oskarove evanjelium

Členovia súboru uviedli premiéru Evanjelium podľa Oskara na motívy diela Erica Emmanuela Schmitta-Oskar a dáma v ružovom v Ilave. Hra o chlapcovi, zomierajúcom na rakovinu, ktorý si písal na sklonku života s Bohom, divákov zaujala. Výkon hercov odmenili standing ovation. „Hra ma oslovila ešte počas štúdia na VŠMU. Som veriaca, a v Schmittovom románe sú prekrásne myšlienky zo života. Dráma mi bola vždy najbližšia. javisko je chrám, a ona je jeho kráľovnou. Vtedy som vedela, že hra patrí do šuflíka, odkiaľ som tie, ktoré som potrebovala, a bol na ne čas, vedela vytiahnuť. Stalo sa tak pred pol rokom. Chcela som, aby tento výborný kolektív ponúkol niečo komorné. A keď sa mi „dostali do cesty" traja dobrí herci, bolo rozhodnuté," opisuje spôsob uvedenia hry režisérka.

Čas odísť

Na odchod zo scény je vraj viacero dôvodov. „Súbor má pätnásť rokov, a mne sa už vybili postupne batérie. Súvis medzi tým, že sme vznikli 16.januára o 16. hodine a rovnako sa lúčime, tu určite je. Ďalším dôvodom bol nielen pocit šťastia a radosti, za posledné roky, ale predovšetkým pocit, akoby sme niekomu v posledných mesiacoch zavadzali. Bola som sklamaná zlými vzťahmi v divadelnej obci v Ilave a veľmi ma to bolelo. Viem, že je časť odísť a moje rozhodnutie je určite správne," tvrdí Magda Pajanková.

Poďakovanie

Magda hovorí o jednotlivých hrách a spomína na ocenenia. „Chcela by som sa poďakovať. najskôr Bohu, ktorý všetko režíroval. Hry, naše kroky, osudy, divadelné svadby a všetky okolnosti, za ktorých sme fungovali. Určite ilavským primátorom a mestu, že sme mohli cvičiť zadarmo v teple a suchu. V neposlednom rade, mamám našim rodinám za pochopenie a trpezlivosť. Určite chcem poďakovať divákom. Všetkým. Tým, ktorých prišlo na prvé predstavenie asi dvadsaťštyri, až po tých, ktorých prišlo dnes na predstavenie asi dvesto," poďakovala sa všetkým Magda.

Malú múzu, alebo asi desiatku nadšencov čaká ešte niekoľko divadelných prehliadok, zahraničných návštev. „Náš tvorivý tím sa zmestí do dvoch áut. Chcem, aby sme „pochodili" čo sa dá, sú to super spomienky... Aby bol náš posledný rok, rokom najradostnejším!" skončila náš rozhovor Magda Pajanková.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
 7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
 1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
 8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 627
 2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 107
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 6 896
 4. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 5 353
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 069
 6. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 4 748
 7. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 587
 8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 455

Blogy SME

 1. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
 2. Anna Miľanová: V zálive...
 3. Ján Šeďo: "Putin dostal dve facky a povedal, že sa Ukrajine pomstí".
 4. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 28. /
 5. Silvia Smolková: Ako hasia problémy v republike naše „stopäťdesiatky“?
 6. Dušan Király: Kuala Lumpur: tajomstvá Petronas Towers a záhadné zmiznutie Belgičanky
 7. Jozef Varga: Krkavci / 9. /
 8. Martin Borecky: Ako Fico z diery liezol
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 106 576
 2. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 50 862
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 495
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 32 638
 5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 212
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 14 821
 7. Ján Bilohuščin: Rádioaktívny mrak konšpirátorov – pohľad jadrového chemika 7 343
 8. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 327
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V treťom finálovom zápase dominovali 2:6 a už v nedeľu môžu na Považí rozhodnúť o majstrovskom titule.


14 h

Muža previezli s vážnym úrazom chrbtice do Trenčína.


TASR 17 h
Most na ostrov Vir.

Slovenskú klasiku aj tento rok využijú tisíce dovolenkárov.


26. máj

Až 35,8% dospelých fajčiarov zahadzuje cigaretové ohorky na zem. Užívatelia nahrievaného tabaku pristupujú k životnému prostrediu a ekológii oveľa zodpovednejšie než fajčiari.


26. máj

Blogy SME

 1. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
 2. Anna Miľanová: V zálive...
 3. Ján Šeďo: "Putin dostal dve facky a povedal, že sa Ukrajine pomstí".
 4. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 28. /
 5. Silvia Smolková: Ako hasia problémy v republike naše „stopäťdesiatky“?
 6. Dušan Király: Kuala Lumpur: tajomstvá Petronas Towers a záhadné zmiznutie Belgičanky
 7. Jozef Varga: Krkavci / 9. /
 8. Martin Borecky: Ako Fico z diery liezol
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 106 576
 2. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 50 862
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 495
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 32 638
 5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 212
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 14 821
 7. Ján Bilohuščin: Rádioaktívny mrak konšpirátorov – pohľad jadrového chemika 7 343
 8. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 327
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu