POVAŽSKÁ BYSTRICA. Krízové centrum pre obete domáceho násilia je v prevádzke asi pol roka, mesto sa borí s problémom ako ho udržať. Mestská kasa nie je v dobrej kondícií, získať prostriedky z rozpočtu župy či od štátu tiež nebude jednoduché.
Zameranie zariadenia
Zariadenie mesto otvorilo minulý rok koncom leta. Vybudované je v priestoroch bývalej materskej školy.
Útočisko v ňom našlo doteraz pätnásť ľudí, z toho desať detí, ktoré sú tu trvalejšie. ôsmim ľuďom mesto pomohlo riešiť zlú situáciu v rodine pre páchanie domáceho násilia na kratšie obdobie. Keď sa situácia v rodine upokojila, vrátili sa do domáceho prostredia.
Budovanie a financovanie
Centrum sa budovalo z nenávratných finančných prostriedkov v rámci finančného mechanizmu EHP (Európskeho hospodárskeho priestoru), Nórskeho mechanizmu a štátneho rozpočtu. Išlo o investíciu 426-tisíc eur. Do konca januára bude jeho prevádzkovanie financované zo zdrojov, z ktorých bolo aj vybudované. Neskôr bude ťarchu prevádzky znášať samospráva.
Nový primátor Karol Janas hovorí, že z mestskej kasy, ktorá je zaťažená dlžobami, treba vyčleniť na chod zariadenia nemalé finančné prostriedky, a preto musia hľadať optimálne riešenie, aby zaťažili rozpočet čo najmenej a pomoc pre týrané ženy zachovali.
Záťaž pre rozpočet
V zariadení je teraz pätnásť ľudí, z toho desať detí a päť matiek. Z Považskej Bystrice sú len štyria obyvatelia zariadenia, ostatní sú z iných častí Trenčianskeho samosprávneho kraja. Vedenie mesta preto bude požadovať aj finančnú podporu župy. „Pôvodný návrh sumy vyčlenený na fungovanie zariadenia, ktorý je uvedený v návrhu rozpočtu, je viac ako 130-tisíc eur. Projekt nás zaväzuje k tomu, aby bolo krízové centrum v prevádzke desať rokov. Suma nie je zanedbateľná, preto musíme optimalizovať prevádzku, aby sme znížili náklady a príliš nezaťažili rozpočet mesta. Tiež vstúpime do rokovania s Trenčianskym samosprávnym krajom. Očakávame finančnú pomoc, pretože väčšina obyvateľov zariadenia nie je z nášho mesta," hovorí o opatreniach, ktoré treba urobiť Karol Janas, primátor mesta.
Dodáva, že náklady, ktoré sú rozpočtované na prevádzku, sa pokúsi samospráva stiahnuť aspoň na polovicu.
Pokračujú ďalej, optimalizujú
V prevádzke zariadenia mesto podľa vyjadrení primátora pokračuje ďalej. Zrušiť ho nemôže, má záväzky plynúce so zmlúv v rámci projektu. „Zariadenie sa budovalo počas minulého volebného obdobia v rámci finančných mechanizmov, ktoré neboli poriadne preskúmané a boli niečím novým. Slabiny sa ukazujú až teraz. V budúcnosti budú musieť odborné útvary dôslednejšie skúmať výhodnosť čerpania prostriedkov z fondov a podrobne vyhodnotiť dlhodobú trvalú udržateľnosť projektov najmä z finančného hľadiska," dodáva primátor.