ť bude ďalej vďaka príspevku obcí Mikroregiónu Púchov.
PÚCHOV. Dar obcí a mesta vo výške 8400 eur pomôže pri zachovaní detskej pohotovosti minimálne rok. Zmluvu o finančnej pomoci dnes podpísali na mestskom úrade Eva Cígerová, zástupkyňa lekárov a sestier, ktorí službu poskytujú a Ľuboš Savara, predseda Mikroregiónu Púchov.
Zánik hrozil detskej pohotovosti už minulý rok v októbri.
Neprekonateľné problémy
Neprekonateľné finančné problémy sa vyhrotili v októbri minulého roku, keď neboli prostriedky na zaplatenie bežnej prevádzky, sestier a lekárov.
„Situácia bola už dlhé roky neúnosná. Lekári robili za minimálnu odmenu. V októbri minulý rok sa to veľmi vyhrotilo. Povedali sme si, že nebudeme robiť za takéto platby," opisuje stav pediatrička Eva Cígerová. Zastupuje desať lekárov a zdravotné sestry, ktoré slúžia na tamojšej detskej pohotovosti.
Zlé to bolo podľa lekárky aj napriek tomu, že od poisťovní mali zvýšenie na paušál aj na body. „Napriek tomu nebolo možné z danej platby ufinancovať chod detskej pohotovosti. Rozhodli sme sa, že ju zrušíme. Išlo o dohodu všetkých desiatich lekárov, ktorí slúžia v Púchovskom okrese. Nedalo mi to však. Oslovila som preto primátora mesta a on oslovil predsedu mikroregiónu. Hľadali sme cestu, ako by sme sa z toho mohli dostať," hovorí Cígerová.
Dohoda obcí a zmluva
Primátor Púchova Marián Michalec inicioval ešte v decembri 2010 zvolanie valného zhromaždenia obcí mikroregiónu. Členovia na ňom jednomyseľne podporili záchranu detskej pohotovosti. V minulom roku na nej ošetrili takmer 4000 malých pacientov.
„Detská pohotovosť dostane podľa zmluvy od mikroregiónu 700 eur mesačne. Navýšili sme členský príspevok obcí do výšky peňazí, ktoré sú predmetom zmluvy pre detskú pohotovosť. Príspevky odvádza každá obec podľa počtu obyvateľov, a tak je to aj v prípade tohto navýšenia," vysvetľuje Ľuboš Savara, predseda mikroregiónu.
Suplujú za iných
Savara dodal, že samosprávy suplujú v tomto prípade funkciu štátu v záujme poskytovania urgentnej zdravotnej starostlivosti najmladším pacientom. Vyjadril aj obavy, aby to nespustilo ďalšiu lavínu žiadostí.
„Máme tu ešte pohotovosť pre dospelých a stomatologickú pohotovosť. Detská pohotovosť je však špecifikum, tak sme dospeli k názoru aj so starostami, že nevyhnutne potrebuje pomoc. Samosprávy majú však určité finančné mantinely. Nemôžme suplovať nedostatky nastavenia systému zdravotnej starostlivosti na Slovensku všade," hovorí Savara.
K rozhodnutiu prispieť na zachovanie detskej pohotovosti dopomohlo aj zrušenie stanice rýchlej zdravotníckej pomoci v jednej z obcí Púchovskej doliny. Došlo k tomu minulý rok, rozhodlo o tom ministerstvo zdravotníctva.
Je to dôležité
Púchovský primátor nepredpokladal, že by mikroregión podporu detskej pohotovosti zamietol. Zachovať ju v meste považuje za veľmi dôležité. „ Keď je dieťa choré, hlavne to menšie, nevie povedať, čo ho bolí ako dospelý človek. Je potrebné, aby mali rodičia z Púchova, ale aj okolitých obcí, zachovanú možnosť, ak nastane problém s deťmi, poskytnutia odborného zákroku lekára," hovorí primátor. Spomenul, že mali aj náhradné riešenia, v prípade že by nevyšlo to s podporou mikroregiónu.
Aké sú reakcie obyvateľov?
Púchovčania, ale aj cezpoľní, zachovanie fungovania detskej pohotovosti uvítali. Jej zrušenie by ľuďom poriadne skomplikovalo život.
„Ešte sme na pohotovosti neboli, ale museli by sme asi chodiť do Považskej Bystrice. Je to dosť ďaleko, nebola by to žiadna sláva. Máme síce auto, ale je lepšie, keď máme možnosť ísť sem. Ľudia tu z obcí Púchovského okresu by to mali poriadne ďaleko. Kto nemá auto, neviem, ako by išiel. Pri ceste vlakom a autobusom treba prestupovať niekoľkokrát," hovorí Zuzana Veličová, ktorá má asi ročné dieťatko.
„Je dobré, že tu je pohotovosť a myslím si, že je využívaná. My našťastie nemusíme chodiť často, ale iní by mali možno veľké problémy," myslí si Oľga Repková z Nosíc.
„Je to veľká výhoda, že je tu pohotovosť. Boli sme tu už veľakrát. Bol by to veľký problém pre nás dochádzať s dvoma deťmi. A nielen pre nás, ale pre všetkých občanov Púchova aj z jeho okolia," hovorí Alena Trenčanová.
„Nebolo by dobré, keby tu zanikla pohotovosť. Bolo to zlé, keď sa tu zrušili aj oddelenia v Zdraví. Keď si stará mama zlomila nohu, museli sme s ňou v noci behať po Považskej Bystrici. Veľa ľuďom vadí aj to, že to tak dopadlo, takže pohotovosť treba za každú cenu zachovať," hovorí Božena Martyšková z Vydrnej.
„Bolo by nám veľmi ťažko dochádzať ešte ďalej. Už aj tak si myslím, že pohotovosť do desiatej večer je málo, lebo to dieťa najviac horúčkuje večer a vtedy bývajú najvážnejšie stavy. Cez deň si poradím, ale najhoršia je v noci a večer. Minule malo jedno dieťa kŕče z teploty, druhé ešte dojčím. No, neviem ako by som s nimi oboma šla sama autom až do Považskej Bystrice alebo do Trenčína. Už aj do Púchova je to pre mňa z Vydrnej ďaleko," myslí si Kučíková Marcela.
„Mám už veľké dcéry. Ale malo by sa to zachovať, lebo už aj dospelý má problém dochádzať tak ďaleko, a nie ešte keď musíte ísť takú diaľku s dieťaťom. Veď už aj teraz je to zlé. Keď má človek nejaký úraz s rukou, musíme už chodiť do Považskej Bystrice alebo do Trenčína. A že by ešte aj na pohotovosť s deťmi mali chodiť ľudia tak ďaleko? To sa mi nezdá," hovorí Dávid Antal z Lednických Rovní.
BERKO
Autor: BERKO