POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pod celkový vývoj trestnej činnosti sa hospodárska kríza zatiaľ nepodpísala. Práve naopak, počet skutkov vlani v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesol.
Rovnako priaznivý vývoj má aj objasnenosť. V minulom roku bola percentuálne vyššia ako rok predtým.
Vývoj trestnej činnosti
Nedostatok peňazí, ktoré ľudia pociťujú v čase krízy, sa vie prejaviť aj na náraste trestných činov. Podľa okresného policajného riaditeľa Slavomíra Kučeru však tento trend v okresoch Považská Bystrica a Púchov nezaznamenali.
„V roku 2009 sme vyšetrovali 1312 skutkov, avšak vlani ich bolo o 130 menej, čiže 1180. Nedá sa to však hodnotiť v globále. Niektorých trestných činov ubudlo, iných bol zasa nárast. Napríklad lúpeže. V roku 2009 sme mali štrnásť lúpeží, z toho bolo deväť objasnených, vlani bolo osem lúpeží, z toho sedem objasnených. Dopad krízy sme zatiaľ vo veľkom rozsahu nezaznamenali ani v ekonomickej či majetkovej trestnej činnosti. Je však dosť pravdepodobné, že sa prejaví až neskôr, pretože podnety na trestné stíhania sa začnú objavovať napríklad v súvislosti s neplatením daní či splácaním pôžičiek," objasnil Kučera.
Nárast môže spôsobiť aj jeden páchateľ
Vývoj trestnej činnosti považuje Kučera skôr za sínusoidu. Jeden rok je úspešnejší, druhý horší.
Uviedol aj konkrétny prípad. „Napríklad v jednom roku sme mali veľký nárast krádeží vlámaním, ktoré urobil jeden páchateľ. Pri jednom skutku sme ho chytili a dodali do väzby. Až po jeho umiestnení do väzby sa ozvali ďalší svedkovia, ktorí pomohli pri objasnení ďalších krádeží vlámaním. V ďalšom roku už bol pokles vlámaní, pretože páchateľ bol vo väzbe. Podobných prípadov je viac. Keď v jednom roku odhalíme viac trestných činov, ktorých páchatelia idú do väzby, v ďalšom roku je potom menej práve tých skutkov, ktorých sa dopúšťajú práve títo páchatelia. Nárast je zväčša zas neskôr, keď sa vrátia z väzenia," vysvetlil.
Ľudia stále mlčia
Pri vyšetrovaní často potrebuje polícia aj pomoc verejnosti. „Problémom je, že stále narážame na štandardnú odpoveď svedkov - ja som nič nevidel, ja som nič nepočul. Pri vyšetrovaní máme síce k dispozícii techniku, ale v mnohých prípadoch nám chýbajú informácie, a tie majú práve ľudia," povedal riaditeľ.
Opäť uviedol konkrétne prípady, kedy by potrebovali informácie od občanov. Polícia napríklad vie o ilegálne ulovenom rysovi, avšak očití svedkovia mlčia. Ďalší prípad, o ktorom polícia vie, ale zatiaľ nemá dostatok dôkazov práve pre neochotu svedkov vypovedať, sú dvaja bitkári. Pravidelne sa ľuďom vyhrážajú, pobijú sa takmer na každej zábave. „Nikto však ne-chce proti nim svedčiť, a tak ich sebavedomie a agresivita rastú. Pritom keby svedkovia prehovorili, môžeme to zariadiť tak, že už by obyvateľov neohrozovali," dodal Kučera.