HOROVCE. Sklárstvo má na Považí dlhú históriu. Tá zohrala úlohu pri výbere miesta stretnutia. V jeho prospech hovorili aj blízke sklárne v Lednických Rovniach.
Hoci v súčasnosti sklárstvo prežíva neľahké časy, všetci účastníci sa zhodli, že stále má na Slovensku svoje miesto. Potvrdzuje to aj záujem o absolventov sklárskej školy v Rovniach.
Má budúcnosť
Hostí zo sklárskych podnikov, vzdelávacích inštitúcií a samospráv privítal Ján Tarkovský, ktorý vyzdvihol úlohu sklárskej práce a priblížil dôležité historické medzníky sklárstva na Považí. V neďalekých Lednických Rovniach sa napríklad tesne po II. svetovej vojne fúkali prvé televízne obrazovky pre Veľkú Britániu a miestna skláreň patrila medzi prvé, ktoré využívali zemný plyn a jej výrobky už v roku 1964 mali certifikát vtedajšieho EHS, predchodcu EÚ. „Záleží nám na tom, aby v období, keď sklárstvo prežíva neľahké časy, sme si pohovorili o ďalšom smerovaní našej cesty. Cieľ je známy - prežiť, a to sa týka nielen výrobcov, ale aj predajcov, špecializovaných škôl a regiónu samotného. Aj o tom je naše stretnutie," povedal Jaroslav Tarkovský.
Odborníci z Rony Lednické Rovne predstavili niektoré zaujímavé novinky s tým, že sa snažia o získanie nových technológií, ktoré pomôžu udržať sklársku výrobu v regióne a tým aj zamestnanosť. Túto snahu kvitovali najmä starostovia Horoviec a Lednických Rovní.
Je o nich záujem
Riaditeľ sklárskej školy v neďalekých Lednických Rovniach Pavol Jaseň sa neobáva, že by bolo málo odborníkov. „O absolventov je záujem nielen v našej sklárni, ale v ďalších slovenských a zahraničných podnikoch. Viacerí naši žiaci sa uplatnili ako sklárski umelci a verím, že ich bude čoraz viac."
Výtvarná úroveň výrobkov patrí dlhodobo medzi absolútnu špičku a kontinuálne pokračuje v šľapajách domácich tvorcov Bártu, Hološka, Tarabu a významného maliara Vincenta Hložníka. Súčasní výtvarní umelci, vrátane mladej garnitúry, ukázali svoje výtvory na príležitostnej výstavke, kde okrem noviniek známych výrobcov skla, porcelánu a nerezového riadu nechýbali ani retro ukážky od Tarabu a dnes už penzistov Holzmüllera, Chmelíka, Mašláňa, Švandu, Pejchara a Tarkovského i známeho náturistu Svobodu. JOZEF ŠPROCHA
Foto:
Sklári 1:
Sklári 2: Prvá televízna obrazovka pre Anglicko z roku 1946.
Sklári 3: J. Tarkovský z JTF (vpravo) s riaditeľom M. Jaseňom, v pozadí starosta L. Rovní Ľ. Savara.