POVAŽSKÁ BYSTRICA. V meste žije veľa talentovaných ľudí. Viacerí z nich získali už nejedno ocenenie.
Titul Mladý talent Považskej Bystrice však mohli získať prvýkrát. Kto ho dostal, o tom rozhodla odborná porota.
Nebolo to jednoduché
Päťčlenná porota, ktorú tvorili odborníci z rôznych oblastí, vyberala kandidátov na titul z dvadsiatich dvoch stredoškolákov vo veku od pätnásť do devätnásť rokov. Podkladom pre ňu bola elektronická prezentácia každého uchádzača.
Spektrum činnosti adeptov bolo rôznorodé, čo potvrdzujú aj slová jedného z porotcov Jána Zlochu. „Prezreli sme si všetky práce. Je vidieť, že študenti majú svoje koníčky, záľuby, ktorým obetujú veľa času. V tom ich treba podporovať, preto si myslím, že súťaž má veľký význam," ocenil iniciátora tejto myšlienky Asociáciu zamestnávateľských subjektov. Podľa jeho slov by si ocenenie zaslúžili viacerí, dostať ho však mohli len víťazi štyroch kategórií. „Každý porotca ohodnotil jednotlivé príspevky a na základe toho sa určili víťazi. Myslím si, že na menách sa porota zhodla v jednotlivých kategóriách takmer jednomyseľne," doplnil.
Umenie, šport, výskum, humanitné vedy
V týchto štyroch kategóriách získali talentovaní študenti titul Mladý talent Považskej Bystrice. Napokon, ocenených bolo viac ako kategórií. Dôvod bol jednoduchý. V kategórii umenie porota ocenila dve študentky – dvojčatá Zuzanu a Luciu Kubišové. Obe sa orientujú na maľbu a fotografiu. „Našu prvú výstavu obrazov sme mali v Brne. Zorganizovali sme si ju samy. V Považskej Bystrici sme zatiaľ obrazy nevystavovali," prezradili dvojčatá, študentky gymnázia.
O tom, aké sú šikovné, sa mohli presvedčiť aj ich spolužiaci, keďže mali výstavu fotografií v škole. Obe sa chcú umeniu venovať ďalej. Po maturite by rady študovali 3D dizajn.
Úspešní hádzanári
Vlani dosiahli hádzanári obchodnej akadémie na majstrovstvách sveta stredných škôl významný športový výsledok. Domov si doviezli najcennejší kov – zlato. To aj rozhodlo pri výbere ďalšieho oceneného. Za družstvo mladých hádzanárov ho prevzal kapitán Juraj Janíček. „Bol to výborný pocit. Opäť sa nám niečo podarilo dosiahnuť," skonštatoval po prevzatí sošky a odmeny Juraj.
Ich úspech pochválil aj Ján Zlocha. Podľa neho, hoci v kategórii významný športový výsledok bolo úspešných športovcov viac, hádzanárske zlato si ocenenie zaslúžilo. Je prvým v tejto vekovej skupine.
Projekt pomôže najmä akvaristike
Víťazstvo v kategórii prírodné vedy získal gymnazista Michal Riša. Vo svojom voľnom čase sa venuje akvaristike a jeho projekt chovu bojovníc je prínosom v medzinárodnom meradle. „Zabral mi poldruha roka intenzívnej práce. Možno aj preto mu patrí veľká časť môjho srdca a verím, že sa mi ho podarilo úspešne dokončiť. Prečo práve tento projekt? Zaujalo ma šľachtenie a bojovnica pestrá ponúka veľmi široké šľachtiteľské možnosti, keďže je možné vyšľachtiť ju v akejkoľvek farbe," prezradil Michal. Priznal sa, že koníčkov má veľa, ale keď sa niektorému začne venovať, tak vždy naplno. V najbližšom období sa vraj jeho koníčkom stane učenie. „Musím sa pripravovať na maturitu a vysokú školu," usmial sa.
Bokom ale určite nebude ani projekt. Akvaristov určite poteší, že sa snaží o jeho publikáciu na internete a pripravuje aj medzinárodnú internetovú stránku, ktorá sa bude venovať tomuto šľachteniu a bude určená špeciálne pre chovateľov bojovníc.
Všestranná umelkyňa
Štvrtou ocenenou bola Michaela Kompaníková v kategórii humanitné vedy. Popri štúdiu na gymnáziu sa venuje výtvarnému umeniu, fotografovaniu a žurnalistike. Vyskúšala si aj prácu v tlačovej agentúre. Hoci spektrum jej koníčkov je široké, prezradila, že najviac ju láka fotografovanie. „Najradšej fotím detaily, hľadám krásu tam, kde ju iní nevidia," prezradila.
Umeleckej činnosti by sa chcela venovať aj v budúcnosti. Láka ju marketing, aj keď žurnalistiku ešte nabok neodkladá. „Tá príde na rad možno neskôr," dodala s úsmevom.
Talentov máme veľa
Prvý ročník súťaže považskobystrických stredoškolákov a žiakov základných umeleckých škôl zaujal. Podľa Kataríny Mičúchovej z Asociácie zamestnávateľských subjektov sa do nej prihlásili študenti z viacerých škôl. „Príjemne nás prekvapil záujem. Súťažou sme chceli dostať do povedomia verejnosti šikovných mladých ľudí, a to sa podarilo," zhodnotila Mičúchová.
Primátor mesta Karol Janas dodal, že určite bude prínosom, ak sa zo súťaže stane tradícia. Podľa neho je potrebná, pretože mladých ľudí treba motivovať a prezentácia ich práce na verejnosti motivačná určite je.