POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ľudí, ktorí si hľadajú prácu, stále neubúda. Podľa Alexandra Jakubičku z úradu práce prognózy naznačujú, že k zlepšeniu by malo prísť v prvom štvrťroku tohto roka.
Vlani boli najkritickejšími mesiacmi január, máj a september. Počty nezamestnaných rástli, ovplyvnili ich najmä hromadné prepúšťania a príchod absolventov škôl do evidencie úradu práce.
Viac ako päťtisíc nezamestnaných
Kríza, ktorú pocítila aj slovenská ekonomika, sa prejavila aj na nezamestnanosti. V okresoch Považská Bystrica a Púchov úrad práce evidoval v decembri 5700 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Je to síce o 440 menej ako rok predtým, ale hranica je stále vysoká. V rámci úradu práce miera nezamestnanosti dosahuje 10,40 percenta. Len pre porovnanie, v Trenčianskom kraji je miera nezamestnanosti 9,51 percenta.
Trocha inak však vyznieva porovnávanie v rámci okresov. V rámci nášho regiónu máme tri. Najvyššia miera nezamestnanosti je v okrese Považská Bystrica, kde je evidovaných 3974 nezamestnaných, ktorí môžu okamžite nastúpiť do zamestnania. V okrese Púchov si prácu hľadá 1726 ľudí a v okrese Ilava 2118.
„Prítok do evidencie v značnej miere ovplyvnili hromadné prepúšťania, aj keď sa predpokladané počty nenaplnili. V roku 2009 bolo sedemnásť hromadných prepúšťaní, z toho jedno pokračovalo z predchádzajúceho roka. Vlani sa dokončovali tri hromadné pripúšťania a jedno bolo nové. Spolu bolo ohrozených 2274 zamestnancov, avšak zamestnávatelia ich prepustili menej – 1854 a z nich prišlo do evidencie len 1185. Na mieru nezamestnanosti vyplýval aj návrat ľudí zo zahraničia či rušenie živností, na čo tiež mala vplyv kríza. V máji, júni a septembri zas prichádzali do evidencie absolventi škôl. V podstate rovnaký ako prítok do evidencie bol aj odtok, resp. bol ešte väčší, čo sa prejavilo na postupnom znižovaní počtu uchádzačov o zamestnanie," upresnil Jakubička.
Voľných miest je viac
„Situácia na trhu práce sa stabilizuje. Vidieť to aj na nahlásených voľných miestach. Kým v roku 2009 bolo v priemere tridsať až štyridsať voľných miest, vlani to už bolo nad sto. V súčasnosti máme nahlásených 194 voľných pracovných a pestrejšia je aj ich štruktúra. Viac ich je pre strojárov, služby či vysokoškolsky vzdelaných ľudí," pokračoval Jakubička.
Doplnil, že stabilizáciu je vidieť aj na pohybe uchádzačov v evidencii. Podľa Jakubičku odchádzajú buď priamo na zmluvy alebo cez pracovné agentúry. „Výroba vo firmách začína ožívať. Vyplýva to aj z rozhovorov so zamestnávateľmi, ktorí prvý štvrťrok vidia perspektívne. Ako sa bude situácia vyvíjať ďalej, je zatiaľ predčasné hovoriť. Hromadné prepúšťania avizované nemáme, práve naopak, viac práce bude pre gumárenské profesie, v odevníctve i strojárskej výrobe," vysvetlil.
Absolventov zostáva v evidencii viac
Problém vidí Alexander Jakubička s umiestnením absolventov, ktorí zostávajú v evidencii. Na získanie pracovných návykov u nich využívajú absolventskú prax. Občas to zamestnávatelia možno aj zneužívajú. Podmienky praxe totiž určuje zákon. „Zamestnávateľ by mal absolventa, ktorý bol u neho na praxi, aj zamestnať. Nie vždy bola táto podmienka aj dodržaná," skonštatoval.
Kontroly nelegálnej práce
Úrad práce sa zameriava i na kontroly nelegálnej práce. V prípade porušenia zákona môže uložiť pokutu od dvetisíc do dvestotisíc eur. V prvom polroku urobili 44 kontrol, pričom v jednom prípade zistili nelegálne zamestnávanie a uložili aj pokutu.
Druhý polrok skončil lepšie, ani v jednom prípade zo 42 kontrol „čiernu prácu" nezistili.
Autor: VŽ