POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pacienti čakali v lekárni Nový život, ktorá funguje neďaleko zatvorenej, v radoch, niektorí mali problém s výdajom liečiv.
Za zachovanie lekárne spisovali ľudia v minulosti petíciu. Trenčiansky samosprávny kraj majiteľke nájom predĺžil len na rok, na dlhšej dobe sa nedohodli. Činnosť lekárne v týchto priestoroch by sa mala zachovať, prevádzkovať ju už nemá súkromník, ale nemocnica.
Petícia, predĺžený nájom a neúspešné pokusy
Lekáreň je zatvorená od 1. februára tohto roka. Majiteľka tvrdí, že po petícii v roku 2009 sa podarilo dosiahnuť predĺženie nájmu na rok. Podpísalo sa vtedy pod ňu niekoľkotisíc ľudí.
Predĺženie chcela opätovne aj minulý rok, s predsedom samosprávneho kraja (TSK) sa jej však nepodarilo skontaktovať. „Po petícii v roku 2009 nám kraj tesne pred voľbami do vyšších územných celkov podpísal nájom na rok. Mala som prísľub, že po Vianociach môžem prísť a vstúpiť do rokovania s predsedom TSK pánom Sedláčkom. Od marca som sa hlásila opakovane až do mája, potom zase boli ďalšie voľby. V júli sa mi zdalo, že termín ukončenia sa približuje a treba niečo robiť, lebo som povinná dávať aj výpovede ľuďom dopredu," spomína si Anna Húdeková.
Opäť žiadosť o predĺženie a neúspech
Majiteľka dodáva, že sa obrátila na sekretárku, aby jej poradila, čo má robiť, keď sa nemôže s predsedom stretnúť. Dostala vraj odkaz, aby si poslala žiadosť o predĺženie nájmu. To podľa nej poslala, nič sa však dlhšie opäť nedialo. „Čakala som pätnásť dní, tridsať, dva mesiace. Nič nechodilo. Až 16. októbra som dostala výpoveď z nájmu. Aj zo strany riaditeľa nemocnice, aj z Trenčianskeho samosprávneho kraja. Chceli, aby som priestory vypratala ihneď, čo sa nedalo," hovorí Húdeková.
O vyprataní nakoniec rozhodoval súd a majiteľke dal čas do konca februára. Práve preto je momentálne lekáreň zatvorená. „Kraj zrušil dňom 31. januára 2011 povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni Anja. Povolenie bolo zrušené v nadväznosti na ukončenie nájomného vzťahu PharmDr. Anny Húdekovej k priestorom, v ktorých poskytovala lekárenskú starostlivosť, čím prestala spĺňať priestorové podmienky na zaobchádzanie s liekmi a zdravotníckymi pomôckami," vyjadrila sa Vlasta Henčelová, hovorkyňa TSK. Dodala, že do 28. februára 2011 je majiteľka lekárne oprávnená vykonávať len úkony súvisiace so skončením činnosti. Do konca februára by mala uvedené priestory lekárne definitívne opustiť. Minimálne na tento čas bude teda lekáreň zatvorená.
Iné záujmy či záchrana nemocnice
Anna Húdeková sa tiež vyjadrila, že sa neoficiálne dostala k informáciám, podľa ktorých má o podnikanie v lukratívnych priestoroch záujem iná súkromná osoba. Riaditeľ nemocnice tieto vyjadrenia popiera. „Celé toto sa robí preto, lebo sa snažíme vylepšiť finančnú situáciu nemocnice. Veríme, že činnosť tejto lekárne bude len prínosom pre finančný príjem nemocnice. Predpokladáme čistý zisk 20-tisíc eur mesačne," hovorí riaditeľ.
„Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici sa dlhodobo pripravovala na získanie povolenia na otvorenie vlastnej lekárne, zatiaľ v náhradných priestoroch. Po uvoľnení sa presunie do priestorov bývalej lekárne Anja," vyjadrila sa za samosprávny kraj Vlasta Henčelová.
Vyjadrenie riaditeľa
Riaditeľ Jaroslav Michálek vylúčil možný konflikt záujmov v súvislosti s tým, čo sa deje s lekárňou Anja a tým, že v súčasnosti stále figuruje v obchodnom registri na webe ako konateľ v spoločnosti Techmac, ktorá prevádzkuje druhú lekáreň Nový život v nemocnici. „Už som sa vzdal postavenia konateľa v spoločnosti. Kedy to dá spoločnosť zapísať, neviem. Rozhodujú o tom viacerí, nie ja sám," tvrdí riaditeľ a dodáva, že o žiadny konflikt záujmov v tomto prípade nejde.
V lekárni Anja bolo zamestnaných 19 ľudí. „So zamestnancami už nemocnica rokovala o ich ďalšom zamestnávaní. Tí, ktorí budú chcieť u nás pracovať a budeme to aj potrebovať, tí prácu dostanú. Zachovajú si aj platy. Priestory budú majetkom TSK tak ako doteraz a lekáreň nebude prevádzkovať nikto iný, len nemocnica," tvrdí Michálek. Súkromného vlastníka riaditeľ vylúčil.
Vyjadrenie ministerstva zdravotníctva
O niektorých legislatívnych pravidlách fungovania verejných a nemocničných lekární a stave, na ktorý nás upozornili pacienti v súvislosti so zháňaním liekov sme sa zhovárali s Katarínou Zollerovou, hovorkyňou ministerstva zdravotníctva.
Môže nemocničná lekáreň poskytovať služby verejnej lekárne. Zákon to v minulosti neumožňoval. Došlo k nejakej zmene legislatívy v tomto smere, prípadne nie je k tomu vydaná nejaká špeciálna vyhláška či nariadenie ministerstva?- Naďalej je platný stav, podľa ktorého nemocničná lekáreň nemôže vykonávať činnosť verejnej lekárne, to znamená, že nemôže vydávať lieky pacientom na základe lekárskeho predpisu. Zákon č. 140/1998 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach umožňuje, aby si nemocnica ako právnická osoba zriadila okrem nemocničnej lekárne aj verejnú lekáreň. V prípade zriadenia verejnej lekárne, sa verejná lekáreň musí nachádzať v iných priestoroch ako nemocničná lekáreň. Zákon č. 140/1998 Z. z. umožňuje, v prípade, že nemocnica si nezriadi nemocničnú lekáreň a zriadi si len verejnú lekáreň, aby verejná lekáreň zásobovala aj nemocnicu.
Chýbajú lekáreň sa prejavuje aj na dlhých radoch v druhej lekárni. Naviac, práve zrušená lekáreň bola v meste jedna z mála, ktorá poskytovala špeciálne lieky a liečivá pre kardiakov, diabetikov, ľudí s kožnými problémami, celiatikov, onkologických pacientov a pod., teda sortiment, ktorý iné lekárne väčšinou neobjednávali. Čo ak vznikne situácia, že lieky bude ťažké pozháňať? Ako sa má zachovať pacient?- Každá verejná lekáreň je povinná do 24 h zabezpečiť každý liek, ktorý je uvedený v kategorizačnom zozname liekov, inými slovami, ktoré sú plne alebo čiastočne uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia. Ak verejná lekáreň túto požiadavku nespĺňa, môže jej byť zrušené povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni.
BERKO