POVAŽSKÁ BYSTRICA. Prvou nemocnicou v Trenčianskom kraji, voči ktorej Sociálna poisťovňa dala podnet na exekúciu, je považskobystrická. Ako uviedla Jana Ďuriačová zo Sociálnej poisťovne, podnet bol podaný iba na časť dlhu.
Dlžníkmi poisťovne sú aj ďalšie dve nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja – v Bojniciach a Myjave. Pohľadávky eviduje aj v prípade ilavskej nemocnice s poliklinikou.
Dlh považskobystrickej nemocnice
Zdravotnícke zariadenie dlhuje Sociálnej poisťovni 3,24 milióna eur. Poisťovňa si však exekúciu na celú sumu ne-uplatňuje.
„Týka sa len časti pohľadávok voči tejto nemocnici. Návrh na exekúciu bol 21. januára podaný len na časť tzv. „starého dlhu" vo výške 228-tisíc eur," upresnila Ďuriačová.
Dodala, že podnet podali preto, lebo dlh nemocnice neustále rastie a doterajšie rokovania neviedli k vyriešeniu situácie. Podobný postup uplatnila poisťovňa aj v prípade nemocníc v Hnúšti, Šahách a Krupine.
Návrh na vykonanie exekúcie od poisťovne prijal Okresný súd v Považskej Bystrici. Potvrdil to aj Michal Turák z Krajského súdu v Trenčíne. Exekúcia môže začať najskôr o mesiac, pretože súd si najskôr vyžiada stanovisko od nemocnice, a tá musí do 14 dní odpovedať. Potom súd rozhodne, či je exekúcia v súlade so zákonom a ak áno, poverí exekútora výkonom exekúcie.
Hľadajú riešenie
Nemocnica sama situáciu nevyrieši. Ako pre TASR povedal jej riaditeľ Jaroslav Michálek, bez pomoci Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý je jej zriaďovateľom, nie je schopná tento dlh splatiť. Zároveň uviedol, že sa budú spoločne snažiť, aby to malo na pacientov a zamestnancov minimálny dopad. Nemocnica podľa neho nedostávala dostatok financií na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Vážnou situáciou, ktorá vznikla v nemocniciach, sa v pondelok 7. februára zaoberali kompetentní zástupcovia nemocníc na rokovaní u predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavla Sedláčka. Rokovania však nepriniesli konkrétny výsledok. Podľa hovorkyne Vlasty Henčelovej na stretnutí analyzovali stav a hľadali možnosti riešenia, pretože ide o veľmi komplikovanú problematiku. „Ešte nevieme povedať, ako budeme postupovať, to bude predmetom ďalších rokovaní. Tie sa uskutočnia v najbližšom možnom termíne," povedala hovorkyňa.
Jana Ďuriačová, riaditeľka komunikačného odboru Sociálnej poisťovne, upresnila, že so zástupcami zadlžených nemocníc rokovali a dohodli sa, že do 18. februára prídu s konkrétnym plánom, ako budú znižovať dlh.
Dlžníkom je aj ilavská nemocnica
Ďalšou nemocnicou v našom regióne, ktorá patrí medzi dlžníkov Sociálnej poisťovne, je Nemocnica s poliklinikou v Ilave. Podľa Ďuriačovej k 31. decembru evidovali pohľadávku vo výške 835-tisíc eur. „V januári 2011 to však už bolo 908-tisíc eur, vrátane penále," uviedla ďalšiu konkrétnu sumu.
Doplnila, že Sociálna poisťovňa práve v záujme zvýšenia platobnej disciplíny vyvíja tlak a vedie dialóg so zdravotníckymi zariadeniami a ich zriaďovateľmi. V prípade neúspešného dialógu bude využívať všetky zákonné možnosti, vrátane exekúcií, aby dlh vymohla.
„Naším záujmom však nie je likvidovať nemocnice, ale manažmenty musia tak riadiť zdravotnícke zariadenia, aby mohli svoje dlhy vyrovnať. Funguje to, dá sa to. Dôkazom je veľký počet platiacich zdravotníckych zariadení," dodala.
Dlžníci sú aj na webe
Sociálna poisťovňa uverejnila na svojej webovej stránke viac ako 218-tisíc mien dlžníkov. Sú medzi nimi všetci, ktorí na odvodoch dlhujú aspoň 3,32 eura. Ak dlh neuhradia, môže narásť o exekučné poplatky. Poisťovňa totiž môže na nich poslať exekútora.
Zoznamy poisťovňa uverejnila začiatkom minulého týždňa. Ak ste sa však chceli do neho dostať v stredu alebo vo štvrtok, mali ste smolu. Stránka sa nedala otvoriť. Podľa Ďuriačovej tento problém spôsobil enormný záujem ľudí. „Nazdávame sa, že mohlo dôjsť k hromadnému sťahovaniu zoznamu dlžníkov, čo spôsobilo obmedzenie komfortu v prístupe na našu stránku," dodala.
Autor: Ľuba Sedláková