LEDNICA. Starosta začal porovnávať výhody a nevýhody obcí, ktoré sú v programe rozvoja vidieka (PRV) a tých, ktoré sú v regionálnom operačnom programe (ROP).
Narazil pri nich na množstvo problémov. Tie podľa neho nevyplývajú z neznalosti zákona, ale skôr z toho, že vôbec neboli prispôsobené na podmienky obcí.
Projekty a výzvy
Príkladov je viac. Obec má základnú školu a bola zaradená do ROP. Bohužiaľ, jej kapacita nespĺňa kvótu dvesto žiakov. Preto nemôže starosta žiadať prostriedky na rekonštrukciu školy z eurofondov. Milan Barka dopĺňa, že v ROP nie sú výhodné podmienky. „Tým sme znevýhodnení. Mohli sme si, ako v iných obciach, zrekonštruovať kultúrny dom, alebo miestne komunikácie. Vypracovaných projektov máme viac. Čo z toho, keď ich nemôžeme použiť kvôli rôznym obmedzeniam?" pýta sa starosta.
Projekty, ktoré stáli niekoľko tisíciek eur tak ležia ľadom. Barka priznáva, že by pomohlo, keby sa nastavené podmienky na pridelenie finančných prostriedkov zmenili.
Problémy
Tých je viac a všetky sa nedajú riešiť. „Boli sme napríklad v združení Biomasa. Bohužiaľ, pokazil sa nám kotol, a potrebovali sme pomoc. Poradie sa vraj nedalo zmeniť, a tak nás neuprednostnili. Otázkou je, či bude pri toľkých kotolniach aj dosť lacnej drevoštiepky. Mysleli sme na zadné vrátka. Vystúpili sme zo združenia a kúpili kotol na tuhé palivo," opisuje problém v škole starosta.
Všetko na chrbty obcí
Štát sa čoraz viac zbavuje podľa Barku povinností, ktoré zostávajú na pleciach obcí a miest. Spomenie sociálny zákon a jeho problémy s financovaním. „Neviem si predstaviť, že za rok príde desať dôchodcov, aby som ich umiestnil niekde do zariadenia. Dôchodok majú malý, majetok prepísali na deti, ktoré sa o nich starať už nechcú. Vystavíme prihlášku, vybavíme vyšetrenia. Napokon nám povedia, koľko máme doplatiť. Kde na to vziať? Neviem si predstaviť ani nejaký podporný fond, z ktorého by sa na to čerpali prostriedky. Lepší bol zákon o rodine, ktorý pripomínal rozprávku O troch grošoch," vysvetľuje richtár.
Dodáva, že ak dá štát peniaze, budú sa obce starať aj o ľudí. Ak je však zákon novelizovaný tak, že ľudia môžu požiadať aj o súkromné sanatórium, komu potom pomôže? Kto sú majitelia súkromných sanatórií? Podmienky sú nastavené na platy v zahraničí, no Slováci také nemajú.
Mali ušetrené
V minulom roku spôsobili nedoplatky na podielových daniach sklz v rozpočte 54-tisíc eur. Starosta tvrdí, že obec prežila vďaka financiám, ktoré mala odložené na rekonštrukciu troch úsekov ciest. „Môžeme sa na druhej strane pochváliť, že nemáme žiadne dlhy. Vlani sme urobili oddychovú zónu pre deti. Napriek tomu, že peniaze neprišli vo výške, v akej mali, nič sme nekrátili. Naopak. V materskej škole sme rekonštruovali kuchyňu a sklady. Z rezervy vlády sme dostali šesťtisíc eur na výmenu okien v materskej škole. Ak sa podarí zohnať peniaze od sponzorov, zateplíme ju a vymaľujeme. Ak sa dajú zohnať peniaze, tvrdím, že darovanému koňovi sa na zuby netreba pozerať. Som rád, ak sa z nich vybuduje pre obec niečo užitočné!" dodáva Milan Barka.
Autor: YETTY