O vysvetlenie niektorých povinností vyplývajúcich zo zákona o ochrane verejného záujmu sme požiadali hovorcu ministerstva spravodlivosti Petra Bublu.
Má samospráva zo zákona povinnosť mať komisiu verejného záujmu? Ak ju nemá, komu majú potom starostovia, primátori či poslanci podávať oznámenia?
- Podľa ustanovenia ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov je obecné zastupiteľstvo povinné zriadiť komisiu vo veciach verejného záujmu. Ak aj takáto komisia nie je zriadená, ne-zbavuje to starostu jeho povinností podľa ústavného zákona. V takom prípade si má povinnosti vyplývajúce z tohto zákona plniť priamo vo vzťahu k obecnému zastupiteľstvu. To znamená, že oznámenie by mal starosta podať priamo obecnému zastupiteľstvu.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Sú primátori, starostovia či poslanci zastupiteľstiev povinní zverejňovať informácie z oznámenia? Ak nie, majú občania možnosť požiadať predsedu komisie verejného záujmu o to, aby im boli informácie dané k nahliadnutiu?
- Komisia vo veciach verejného záujmu je podľa ustanovení už spomínaného ústavného zákona povinná poskytnúť informácie o oznámeniach verejných funkcionárov obce. Čo sa týka rozsahu poskytovania týchto informácií, postupuje podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Aký je postih verejných činiteľov v prípade, že si nesplnia povinnosti vyplývajúce zo zákona?
- Ak sa preukáže, že napríklad starosta nesplnil alebo porušil povinnosť vyplývajúcu z ústavného zákona, môže mu zastupiteľstvo rozhodnutím uložiť pokutu, alebo môže rozhodnúť aj o strate mandátu starostu.
Do akého termínu má podávať oznámenie ten, kto bol opätovne do funkcie zvolený? Platí pre neho termín 31. marec?
- Niektorí funkcionári, ktorí boli vo funkcii aj predtým a boli opätovne zvolení, podávajú oznámenie k 31. marcu. V zákone o ochrane verejného záujmu sa píše: „Verejný funkcionár je povinný do 30 dní odo dňa, keď sa ujal výkonu verejnej funkcie, a počas jej výkonu vždy do 31. marca podať písomné oznámenie za predchádzajúci kalendárny rok..." Pre opätovne zvolených funkcionárov všeobecne platí, že sú povinní písomné oznámenie podať do 30 dní odo dňa, keď sa ujali výkonu verejnej funkcie. Existuje tu však výnimka. Ak napríklad k 31. marcu 2010 podali oznámenie a následne vo voľbách boli opätovne zvolení a ujali sa funkcie ešte do konca roka, nie sú povinní znova podávať oznámenie, keďže ho už v tom roku podali. V takomto prípade bude mať povinnosť podať oznámenie až k 31. marcu 2011.
Autor: berko