KOŠECA. Každý starosta a zastupiteľstvo má určitú víziu, akou cestou by sa mala obec uberať. Zostávajúci starosta väčšinou pokračuje s pomocou poslancov v ceste, ktorú nastúpili v predchádzajúcom období.
Novonastupujúci richtár môže preferovať iné potreby pre obec. Namiesto profitu sa môže i nemusí stať, že obec začne stagnovať. Ďalšie štyri roky tak nemusia stačiť na napravenie škody, ktorá môže nastať.
Pomocná ruka
Tak prezentoval pozitívum starosta Košece. „Z deviatich poslancov, ktorí pôsobili v obecnom zastupiteľstve, zostali dvaja. Dúfam, že ostatným pomôžu dostať sa do problematiky a podajú im pomocnú ruku. Mali by sme mať spoločný cieľ, ktorý vedie k prosperite obce a spokojnosti občanov," hovorí Brtáň.
Negatíva
Nie všetci chápu podľa starostu poslanie, ktoré by mali spoločne dosiahnuť. „Chápu všetko ako politický cieľ, či záujem niekoho iného. Ak nám budú hádzať polená pod nohy, obec nemôže napredovať. Nechcem, aby sa na zastupiteľstvách opakovali situácie z dávnejších rokov, keď sa neriešili problémy obce, ale tie, ktoré s nimi nemali súvis, alebo to, ako urobiť niekomu zle," dodal Brtáň.
Na začiatku februára sa tak musí brániť podľa neho neopodstatneným útokom, pričom uchodí vzácny čas na prípravu projektov či inú, dôležitú prácu pre obec. „Aj jeden človek v obci dokáže urobiť zlo a presvedčiť ostatných, že to, čo bolo doteraz dobré, už nie je!" konštatuje starosta.
Podľa iných sa situácia v obci pred voľbami „riešila" najmä cez odkazy na obecnej stránke, keď boli všetci odborníci. Po voľbách je na stránkach už ticho.
Nie je všetko jednoduché
Starosta naráža v rozhovore aj na reakcie niektorých oponentov na odmenu, ktorú mu schválili poslanci. „Ľudia nevedia posúdiť, čo všetko starostovia robia. Projekty sa samé nepodajú a peniaze za vami neprídu. Ak podáte projekt, aj tak nemusíte byť úspešní. Starosta trávi sedemdesiat percent na cestách. Podľa trestného zákona je zodpovedný za množstvo vecí, no mnohé z nich nemôže niekedy ani ovplyvniť. Svoje zohrávajú aj médiá," argumentuje Brtáň.
Téma roka
Do tretice všetko dobré platí v Košeci v prípade projektu zberného dvora. Ten by mal byť prioritou na tento rok.
„Je to aj vďaka všetkým, ktorí separujú odpad. Získali sme v tejto oblasti dve ocenenia, ktoré určite pri posudzovaní projektu zavážili, za čo im ďakujem," povie starosta a opíše, čo všetko obec získa za viac ako 590 - tisíc eur. Na jeseň by mala byť stavba za športovým areálom hotová.
Vedeli ako na to
Januárové podielové dane boli pre starostu prekvapením. „Aj tak musíme zvažovať, koľko prostriedkov môžeme použiť, pretože sa môže opakovať minulý rok. Vytvorili sme si určitú rezervu, aby sme mohli zabezpečiť najmä služby, na ktoré sú občania zvyknutí. Opravili sme jednu z komunikácií, na ktorú sme mali vyčlenené peniaze. Občania spísali petíciu a cesta vyzerala naozaj, ako tankodrom," opisuje jednu z minuloročných investícií starosta. Tvrdí, že boli opatrní a nehrnuli sa do akcií, na ktoré nemali odložené peniaze.
Ostatné projekty a plány
Na iné investičné akcie, ktoré by hradila obec z vlastných zdrojov, nemajú Košečania peniaze. Majú však pripravené ďalšie projekty, ktoré chce starosta presadiť. Napríklad rekonštrukcie centrálnej obecnej zóny, materskej školy, či verejného osvetlenia popri hlavnej ceste.
„Stále nás ťaží telocvičňa, ktorá je v havarijnom stave. Potrebujeme asi stopäťdesiattisíc eur, o ktoré sme požiadali Krajský školský úrad v Trenčíne. Deti cvičia v kultúrnom dome, škola musela prispôsobiť rozvrh hodín. Dúfame, že situácia sa zlepší," opisuje problémy richtár.
Autor: YETTY