DUBNICA NAD VÁHOM. Súťaž každý rok vyhlasuje ministerstvo kultúry a cestovného ruchu. Jej cieľom je oceniť prípravu a realizáciu obnovy, resp. reštaurovania kultúrnych pamiatok, ale aj prípravu a realizáciu obnovy historického prostredia na území pamiatkových zón a pamiatkových rezervácií.
V minulom roku boli vyhlásené výsledky súťaže Kultúrna pamiatka roka 2009. Všetky prihlásené pamiatky si môžu záujemcovia v týchto dňoch pozrieť na výstave v mestskom dome kultúry. Medzi exponátmi nechýba ani dubnická Grotta.
Medzi nominovanými Dubnica aj Pruské
V kategórii Obnova a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky bolo 13 nominácií. Okrem dubnickej Grotty s vyhliadkovou vežou medzi sebou súperili aj Sobášny palác v Bytči, karner sv. Michala v Trenčíne, lampový stĺp (Wetterkreuz) v Kremnici, krypta H. M. Havloviča pri Kostole sv. Juraja v Pruskom, meštiansky dom na Ul. Š. Višňovského 3 v Banskej Štiavnici a parný kúpeľ v Sklených Tepliciach. Dubnická Grotta ani krypta Hugolína Gavloviča v Pruskom sa medzi víťazné pamiatky nedostali.
V kategórii Obnova pamiatkového územia boli medzi nomináciami mestské opevnenie – parkánový múr v Bardejove a komplexná obnova národnej kultúrnej pamiatky paláca Pálffyovcov v obci Nový Život, časť Tonkovce.
Jedinečná pamiatka
Z obrazovej dokumentácie víťazných aj nominovaných pamiatok bola vytvorená výstava, ktorá je v týchto dňoch inštalovaná aj v priestoroch Domu kultúry v Dubnici nad Váhom.
Záujemcom je prístupná každý pracovný deň v čase od 9. do 16. hodiny až do 28. februára.
Pozrieť si môžu rekonštrukciu Grotty s vyhliadkovou vežou, ako aj jej históriu. „Grotta s vyhliadkovou vežou prešla komplexnou rekonštrukciou. Tvorila súčasť rozsiahleho francúzskeho parku na konci 17. storočia. Postaviť ju dali Ilešháziovci. Hrávali tam šachy a využívali ju najmä na oddych a relax," povedala Ivana Tepličková z mestského úradu.
S rekonštrukciou sa začalo v septembri 2009 a skončilo sa v júni minulého roka.
Hoci sa medzi laureátov súťaže Kultúrna pamiatka roka 2009 nedostala, Dubničania sú na túto jedinečnú pamiatku pyšní a stala sa obľúbeným miestom.
Štyri ocenené pamiatky
Vyhlásenie výsledkov súťaže bolo koncom minulého roka. Laureátmi v kategórii Obnova a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky sa stali tri projekty: komplexná obnova a reštaurovanie mobiliára dreveného artikulárneho kostola v Hronseku, reštaurovanie svätyne rímskokatolíckeho Kostola sv. Štefana kráľa v Žiline a komplexná obnova a reštaurovanie Kaplnky sv. Jána Almužníka v Dóme sv. Martina v Bratislave.
V kategórii Obnova pamiatkového územia získala titul Kultúrna pamiatka roka 2009 Mesto Skalica za obnovu a revitalizáciu verejných priestranstiev pamiatkovej zóny.