očnosti Nika, podnikajúcej v oblasti syrárstva.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. "Náš výrobný program je vysoko špecifický, a tým aj stabilnejší, ako u spoločností masovo vyrábajúce mliečne produkty. Veľkým producentom sa neoplatí vyrábať produkty, ktoré vyrábame my a my nevyrábame masovo produkované a menej kvalitné výrobky, ktoré sa dovážajú zo zahraničia," zdôraznil Keresteš.
Ako dodal, momentálne je problémom, že mnoho subdodávateľov nevydržalo tlak krízy a skrachovalo. Teraz pri náraste výroby je preto nedostatok mlieka a dochádza k vehementnému zvyšovaniu cien. Ďalším problémom je enormný nárast cien pohonných látok, ktoré sú jedným z najväčších nákladov pre poľnohospodárskych prvovýrobcov.
"V trhovom mechanizme neexistuje spôsob, aby sa nárast vstupov automaticky nepremietol do zvyšovania cien. Reálny nárast vstupov bol v poslednom roku asi 20-%, nárast cien našich výrobkov predstavoval 10 - 15 %," dodal Keresteš.
Kríza však podľa neho priniesla aj pozitíva - výrazné zefektívnenie produktivity práce a šetrenie so zdrojmi. "Pozitívom každej krízy je to, že naučí šetrne zaobchádzať so zdrojmi. To si človek uvedomí, až keď ich má nedostatok," ozrejmil.
Pripomenul, že na Slovensku stále neexistuje komplexný systém potravinovej bezpečnosti - dostupnosti, kvality a zdravotného benefitu potravín. Na Slovensko sa podľa neho dováža viac ako 60 % potravín, čím stratilo potravinovú sebestačnosť.
"V čase krízy treba škrtať všetko z hľadiska nadmerných výdavkov, no nie je možné stiahnuť peniaze z obehu tam, kde sa tvoria primárne hodnoty. Pokiaľ sa to urobí, prestávame byť konkurencieschopní na trhoch, keďže máme nedostatočnú vlastnú produkciu mlieka, mäsa i základných plodín," zovšeobecnil Keresteš.
Spoločnosť NIKA sa zaoberá výrobou klasických produktov zo slovenskej bryndze, tvarohu a smotany. Spoločnosť vyrába tavené syry, bryndzové a syrové nátierky, tvarohové dezerty, termixy, žinčicu. Asi 70 % produkcie putuje na domáci trh, v poslednom čase rastie export najmä do Českej republiky, Poľska, Maďarska, Rumunska, Nemecka, Talianska, Grécka, ale i do Austrálie a na Nový Zéland.