POVAŽSKÁ BYSTRICA. Obyvatelia mesta si budú musieť, pokiaľ využívajú autobusovú dopravu, siahnuť hlbšie do peňaženky. Vyššie budú ceny pre deti, študentov i dospelých.
Nárast cien cestovného zvlášť pocítia tí, ktorí nemajú dopravnú kartu. V prípade detí do šesť rokov budú platiť až o 63 centov viac.
Doprava je stratová
Mestskú hromadnú dopravu v meste zabezpečuje MDS. Výkony vo verejnom záujme u nej si objednáva mesto, ktoré má uhrádzať rozdiel medzi skutočnými nákladmi vzniknutými pri zabezpečovaní mestskej dopravy a výnosmi z cestovného.
Suma, ktorú uhrádza, z roka na rok rastie. Kým v roku 2009 bola 1,382 mil. eur, za vlaňajší rok už strata predstavovala 1,474 mil. eur. Z nej mesto už z bežného rozpočtu uhradilo takmer 870-tisíc eur, doplatiť musí ešte 604-tisíc eur. V takmer rovnakej výške je predpokladaná strata aj v tomto roku. Podľa výkonného riaditeľa MDS Jozefa Keruľa však môže byť nižšia, pretože kalkulovaná strata vychádzala z nákladov a výnosov predchádzajúceho obdobia. „Ak sa zvýši cestovné, rozdiel pre mesto bude nižší," vysvetlil.
Veľký rozdiel medzi nákladmi, ktoré, okrem iného, ovplyvňuje aj vyššia daň z pridanej hodnoty, a výnosmi z cestovného zohral tiež úlohu pri návrhu na zvýšenie cestovného. Poslanci mestského zastupiteľstva navrhovaný cenový výmer schválili. Do platnosti vstúpil od 1. marca.
Jednotná tarifa
Cestovné bez dopravnej karty je v jednotnej výške 66 centov, a to bez rozdielu, či ide o dieťa do šesť rokov, žiaka, študenta, dospelého či zdravotne postihnutého.
Zvýhodnené naďalej zostávajú dopravné karty. Ale aj v tomto prípade zaplatia cestujúci viac. Napríklad pre dospelých to bude znamenať o desať centov viac na jednu cestu. Pri deťoch do šesť rokov doposiaľ rodičia platili tri centy, od 1. marca zaplatia pri kúpe lístka na kartu desať centov. Podľa nového výmeru už nebudú mať obyvatelia nad 70 rokov výhodné cestovanie. Každá jazda ich bude stáť buď 66 centov, alebo ak majú kartu pätnásť centov.
Začarovaný kruh
Zvýšené cestovné sa obyvateľom mesta nepozdáva. „Ak budem cestovať každý deň do práce autobusom, tak zaplatím minimálne o štyri eurá viac. V prípade viacčlennej rodiny to určite dobre pocítia. Skôr sa potom oplatí chodiť autom. Alebo naši poslanci chcú, aby sme viac športovali a do práce chodili pešo?" spýtala sa pani Jana.
Práve na fakt, že obyvatelia začnú viac využívať na dopravu osobné autá, poukazoval aj poslanec Pavol Jurčík. Preto navrhol, aby cestovné bez karty bolo nižšie. „Výhodnosť MHD klesá, ľudia sa presúvajú do áut. Stále menej ich jazdí autobusom, mesto musí potom viac doplácať. Je to začarovaný kruh. Nehovoriac o tom, že mesto bude ešte viac zahltené autami ako doteraz," skonštatoval.
Poslancom taktiež chýbal rozbor oprávnených nákladov. „Nechce sa mi veriť, že strata MDS je taká veľká. Mali by sme dostať podrobnú analýzu prečo. Možno by sme mali uvažovať aj o konkurenčných firmách. V iných mestách jazdia aj malé autobusy. MDS je na výslní, lebo je jedinou dopravnou firmou," poukázala poslankyňa Katarína Beranová.
Obaja svoje negatívne stanovisko k vyššiemu cestovného spolu s Jurajom Smatanom vyjadrili aj pri hlasovaní. Boli proti.
Vyššie cestovné zodpovedá skutočnosti
Tvrdí riaditeľ MDS a poslanec mestského zastupiteľstva Jozef Keruľ. Pri prerokovávaní návrhu zvýšeného cestovného čelil viacerým otázkam. Najčastejšie sa opakovala pripomienka, že poslancom chýba rozbor oprávnených nákladov. Podľa Keruľa je k dispozícii na mestskom úrade.
Uviedol, že dôvodom pre zvyšovanie cestovného je tiež výrazný pokles cestujúcich, čo sa prejavilo vo výraznom poklese tržieb. „Preto vzrástol aj rozdiel medzi oprávnenými nákladmi a službami, ktoré si objednáva mesto," skonštatoval. Podotkol, že vzrastajú aj náklady. „Dopravná spoločnosť musí platiť cestnú daň, vyššiu daň z pridanej hodnoty, máme mýtne poplatky, vzrástli ceny pohonných látok. Sú aj nerentabilné spoje, ktoré sú stratové. Mesto si ich však objednalo, preto ich musíme zabezpečovať," upozornil.
Pripustil, že po zvýšení cestovného opäť ubudne cestujúcich. „Predpokladáme, že ich bude menej, ale určite sa neskôr vrátia. A pokiaľ ide o výšku cestovného, môže sa stať, že mesto môže po nejakom čase v určitých skupinách prehodnotiť výšku cestovného, prípadne, ak štát bude riadne prispievať z podielových daní upraviť ho," dodal.