POVAŽSKÁ BYSTRICA. Najhoršia je situácia, čo sa týka znečistenia priestranstiev psími exkrementmi, asi na sídlisku Rozkvet.
Výška pokuty, ktorú môže polícia udeliť, závisí od závažnosti porušenie. Bežne býva od päť do desať eura. Ak sa majiteľ psa pohybuje so zvieraťom v priestoroch, kde je umiestnená zákazová značka, je trikrát vyššia.
Nemuseli dať pokutu
Prístup majiteľov psov je rôzny. „Denná zvodka zo včerajšia napríklad hovorí o kontrole na sídlisku Rozkvet, ktorú robila mestská polícia po tretej poobede. Skontrolovali piatich psíčkarov, zapísané máme aj ich mená s identifikačnými údajmi. Všetci kontrolovaní mali pri sebe aj vrecká na psie exkrementy," podal informácie o kontrole polície zo dňa 22. februára Jozef Vaneček, náčelník mestskej polície. Dodal, že je dôležité, aby ľudia vedeli o tom, že v meste je nariadenie, ktoré upravuje povinnosti majiteľov. „Takto by k tomu mali pristupovať všetci majitelia, ako títo konkrétni piati. Je pekné mať psíka, ale majiteľ musí vedieť, že z toho vyplývajú aj nejaké povinnosti," dodáva Vaneček.
Boli problémy
S menej disciplinovanými majiteľmi prišla do styku hliadka rovnako na sídlisku Rozkvet vo štvrtok 24. februára, keď vykonávala kontrolu od štvrtej poobede. Z piatich kontrolovaných všetci nejakým spôsobom porušili nariadenie. Bola im udelená bloková pokuta. Jeden ju zaplatil na mieste, tí, ktorí ju nemohli zaplatiť, budú predvolaní na mestskú políciu. Jedna z obyvateliek, ktorá poslala so psami von deti ani nevedela o tom, že v meste platí nejaké nariadenie, ktoré stanovuje, aké sú povinnosti majiteľa. Ostatní priznali porušenie a chybu si uznali.
Predmet kontroly
Mestská polícia kontroluje jednak to, či je psík prihlásený a jeho známku a tiež, či má majiteľ pri sebe vrecko na psie exkrementy. Rovnako, či pes nepobehuje v miestach, kde je to zakázané.
„Na základe oznámení ľudí sú vytipované sektory, kde psíčkari najčastejšie chodia. Zameriavame sa hlavne na priestory detských ihrísk a pieskovísk. Ľuďom sa nechce ísť so psom ďalej od sídliska niekde na lúku a nemajú niekedy zábrany pustiť ho aj na detské ihrisko či do pieskoviska," konštatuje, že niektorí obyvatelia majú aj iní prístup Dušan Firit.
Dokazovanie
Dokázať majiteľom psov, ak dostanú sťažnosť od obyvateľov, že práve ich zviera znečistilo verejné priestranstvo, je dodatočne podľa náčelníka Vanečka veľmi ťažké. „Nezostáva nič iné, len robiť pravidelné kontroly v teréne. Ak by sme chceli niečo dokázať, potrebovali by sme, aby sťažovateľ preukázal znečistenie buď nejakým videozáznamom, či fotografiou. Ak ľudia vidia, že niekde pes ohrozuje deti, nie je na vôdzke, prípadne znečisťuje priestranstvo, nech sa ľudia neboja a zavolajú, " dodáva Vaneček. Tvrdí však, že ľudia sú disciplinovanejší ako v minulosti a snažia sa nariadenie mesta dodržiavať. Pri tých, ktorí nemajú vôľu a zanedbávajú povinnosti, niekedy nepomôže ani kontrola polície. „Naši príslušníci sú v uniformách. Majiteľ ich ľahko rozpozná aj z diaľky. Keď nemá niečo v poriadku, snaží sa zatiahnuť psa do vchodu, aby sa vyhol kontrole," konštatuje Vaneček.
Postihy za porušenie
Postih za porušenie nariadenia závisí podľa Vanečka od situácie a závažnosti porušenia. „Pokiaľ je niekto slušný, prizná si chybu, polícia to tiež berie do úvahy," hovorí náčelník. Dodáva, že pokuta zatiaľ nikdy neprekročila sadzbu desať eur. Ak však majiteľ psa venčí zviera v priestoroch, kde značka zakazuje pohyb psov je pokuta dosť vysoká. „Pri tomto porušení je to 33 eur," upresňuje Vaneček.
Dopĺňa, že veľa sťažností prichádzalo v súvislosti so znečisťovaním priestranstiev škôl. „Je dobré, aby sa tieto zariadenia postarali o označenie priestorov zákazovou tabuľou," dodáva náčelník.