POVAŽSKÁ BYSTRICA. Dopravné nehody sa stávajú nielen na ceste, ale napríklad aj na parkoviskách. Na vedľajšom aute napríklad pri cúvaní poškriabete lak alebo nárazník. Škoda síce nie je veľká, ale mávnuť rukou nad ňou nemôžete.
Zákon pamätá aj na takéto prípady, ktoré sú považované za škodové udalosti. Zároveň stanovuje, ako treba postupovať.
Radšej neodchádzajte
„Odídenie účastníka škodovej udalosti, ktorý spôsobil škodu na zaparkovanom vozidle, napr. aj v prípade ponechaného písomného kontaktu na svoju osobu na poškodenom zaparkovanom vozidle, bez splnenia zákonom stanovených povinností, má za následok, že udalosť nemôže byť považovaná za škodovú," upozornila krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová.
Vysvetlila, že účastník škodovej udalosti je povinný bezodkladne zastaviť vozidlo, preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti, poskytnúť údaje o poistení vozidla, zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.
Vysoká pokuta
Niektorí vinníci škodových udalostí sa vyhovárajú, že majiteľa poškodeného auta nemohli nájsť, alebo sa ho nemohli dočkať. Podľa Antalovej sa však dajú riešiť aj takéto situácie. Vodič, ktorý spôsobil škodovú udalosť, môže majiteľa druhého vozidla dať napríklad vyhlásiť komunikačnými prostriedkami nákupného centra, kultúrno-spoločenského alebo športového zariadenia.
Po ohlásení škodovej udalosti, keď sa účastníci nedohodli na jej zavinení, na políciu, bude považovaná za dopravnú nehodu. V takomto prípade ide o porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom. „V zmysle zákona o priestupkoch je možné uložiť pokutu od 300 do 1300 eur a zákaz činnosti od jedného roka do piatich rokov," doplnila Antalová.