KVAŠOV. Rozdiel zistila hlavná kontrolórka pri kontrole hospodárenia za rok 2008. Podozrenie na spreneveru je už druhé. V prvom prípade, za rok 2009, kedy bol zistený rozdiel viac ako 13-tisíc eur, už bol vynesený aj rozsudok.
Poslanci nevylučujú, že podobný výsledok môže priniesť aj kontrola za rok 2007. Okrem toho boli podľa nich neoprávnené vyčerpané aj peniaze z úveru, z ktorého sa mohli čerpať len na základe uznesenia obecného zastupiteľstva, a to nebolo schválené.
Pochybnosti vznikli už dávnejšie
Jeden z dvoch poslancov obecného zastupiteľstva, ktorí pôsobili aj v predchádzajúcom volebnom období, je Ľubomír Pilný. „Divné bolo, že pri prerokovávaní záverečného účtu bol vždy prebytok, ktorý nebol podložený stavom na účtoch a v pokladni,“ vysvetlil dôvody, ktoré ho viedli k pochybnostiam.
Rovnaký názor má aj Ferdinand Gereg, ktorý síce vtedy poslancom nebol, avšak rokovaní zastupiteľstva sa zúčastňoval.
Kontrolórka sa vzdala, poslanci o tom nevedeli
K zlomu podľa ich slov prišlo v roku 2009, keď nastúpila nová hlavná kontrolórka. „Paradoxom je, že sme takmer rok boli bez hlavnej kontrolórky. Predchádzajúca sa písomne vzdala, o čom má aj potvrdenie z obecného úradu. My sme však o ničom nevedeli. Starosta tvrdí, že ani on o tom nevedel, hoci podľa jej prehlásenia ho o tom informovala,“ pokračuje Pilný.
Starosta Boris Ondráško tvrdí, že o odstúpení hlavnej kontrolórky skutočne nevedel. Oznámenie odovzdala účtovníčke, ktorá síce prevzatie vraj podpísala, ale ho o tom neinformovala.
Chýbalo viac ako 13-tisíc eur
Nová kontrolórka nastúpila až v roku 2009. Ako Pilný ďalej povedal, obecné zastupiteľstvo sa s ňou dohodlo, že urobí kontrolu jednotlivých rokov celého volebného obdobia. Výsledok? Rozdiel za rok 2009 predstavoval 13 562 eur. Vzápätí nasledoval podnet na trestné stíhanie.
Vlani v lete súd vyniesol aj rozsudok. Účtovníčka bola odsúdená pre prečin sprenevery na jeden rok s odkladom na dva roky a zároveň je povinná splatiť obci dlžnú sumu. „Účtovníčka hneď vrátila 5-tisíc eur, rozdiel nám spláca po 300 eur podľa dohodnutého splátkového kalendára,“ doplnil starosta.
Starosta ukazuje uznesenie, ktoré prijalo obecné zastupiteľstvo, o podaní podnetu na trestné stíhanie.
V stave zamestnancov odsúdená pracovníčka je stále. Najprv bola dlhodobo práceneschopná, teraz čerpá dovolenku. Starosta uviedol, že už pre ňu pripravujú aj výpoveď k 31. marcu pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny.
Ďalší rozdiel v hospodárení
Odsúdením účtovníčky sa kontroly neskončili. Nasledovala kontrola za rok 2008. A opäť hlavná kontrolórka zistila rozdiel. Tentoraz ide o 11 400 eur. Zo strany obecného zastupiteľstva už odišiel podnet na trestné stíhanie na neznámeho páchateľa pre podozrenie na spáchanie sprenevery, porušenie povinností pri spravovaní cudzieho majetku a podozrenie z podvodu na okresnú prokuratúru. Pripojil sa aj starosta, ktorý pridal aj podozrenie zo sfalšovania záverečného účtu za rok 2007 (ten schválila a podpísala kontrolórka, ktorá odstúpila v roku 2008) a taktiež za podozrenie pre porušenia poštového tajomstva.
Informáciu potvrdil hovorca krajskej prokuratúry Marián Sipavý. „Prokurátor odovzdal podnet na okresné riaditeľstvo policajného zboru v Považskej Bystrici ako podozrenie z prečinu sprenevery,“ povedal Sipavý.
Hovorkyňa krajského policajného riaditeľstva Elena Antalová dodala, že podnet polícia prijala 8. marca. Do tridsiatich dní poverený policajt o ňom rozhodne, že či bude začaté trestné stíhanie, alebo ho odmietne.
Úverový účet je prázdny
V roku 2007 si obec zobrala 40-tisícový úver. Mal slúžiť na financovanie rekonštrukcie autobusových zastávok a na ďalšie rozvojové akcie v obci. Čerpanie bolo podmienené súhlasom obecného zastupiteľstva.
Z úveru sa necelých 19-tisíc eur použilo na financovanie rekonštrukcie zastávok. Účet je však prázdny. Poslanci tvrdia, že o ďalšom čerpaní neexistuje žiadne uznesenie, ktoré by ho povolilo.
Potvrdil to aj starosta. „Keď sme zistili nezrovnalosti za rok 2009, hneď som išiel overiť aj stav úveru. Bol vyčerpaný. Neviem, ako je to možné, pretože žiadne uznesenie zastupiteľstvo neprijalo,“ povedal. Podľa jeho názoru peniaze z úveru spreneverené neboli, ale použili sa pre obec, či už na dom smútku alebo iné akcie a chod úradu. Viac sa k tomu vyjadrovať nechcel, ponecháva to na orgány činné v trestnom konaní. Výpisy z banky sa vraj k nemu nedostali, takže o čerpaní nemal prehľad. Podľa jeho slov pracovníčka zrejme zadržiavala poštu, ktorá by mohla na to upozorniť, rovnako ako aj na ďalšie nezrovnalosti, napríklad neplatenie odvodov do Sociálnej poisťovne.
Kontrolórka aj účtovníčka
Poslanci taktiež kritizovali, že v minulom roku hlavná kontrolórka zároveň robili na príkazovú zmluvu aj účtovníčku. Podľa nich ide o konflikt záujmu.
Starosta oponuje, že nejde. „Príkaznú zmluvu schválilo zastupiteľstvo. Hlavná kontrolórka Ing. Eva Valášková robila kontroly za rok 2009, 2008 a 2007. Rok 2010 bude kontrolovať nový hlavný kontrolór, pretože sa vzdala funkcie. Zatiaľ ho zastupiteľstvo nezvolilo. Výberové konanie sa síce už uskutočnilo, ale jedna kandidátka sa vzdala a druhého neschválilo zastupiteľstvo,“ povedal. Ďalšie výberové konanie bude vypísané na najbližšom zastupiteľstve.
Nemôžu za to len podielové dane
Kvašovskí poslanci Tatiana Koudelíková, Ľubomír Pilný, Milan Červený, Ferdinand Gereg, Ivana Gorelková a Peter Pilný reagovali aj na slová starostu o problémoch s financovaním stavby nového domu smútku v článku Podielové danie neprišli, dom smútku nedostavali, ktorý bol uverejnený v čísle 6 nášho týždenníka.
V rozpočte budú obmedzené prostriedky aj na chod obecného úradu.
„Nielen výpadok podielových daní bol hlavným dôvodom nedokončenia domu smútku. Ako vyplynulo zo správa kontrolórky obce za roky 2008 a 2009, v našej obci došlo k sprenevere, neoprávnene boli vyčerpané aj financie z komunálneho úveru. A to ešte nemáme správu za rok 2007, ktovie, čo ukáže kontrola aj za rok 2006. Podľa našich informácií boli zistené závažné nedostatky vo vedení účtovníctva na obecnom úrade,“ skonštatovali.
Opatrenia na zlepšenie hospodárenia
Chýbajú financie viedli zastupiteľstvo k zavedeniu ozdravného režimu v obci. Platí na celé volebné obdobie. „Šetriť sa bude hlavne na réžii a prevádzke obecného úradu, podľa čoho sme upravili aj rozpočet obce na tento rok. Podarilo sa nám ušetriť 7-tisíc eur, ktoré sme presunuli do kapitálových výdavkov na domu smútku, ktorý treba dokončiť. Medzi úspornými opatreniami je napríklad aj vzdanie sa odmeny poslancami obecného zastupiteľstva. Šetrenie sa, samozrejme, týka aj starostu, ktorý, keďže mu zastupiteľstvo neschválilo navrhovaný plat, dostáva plat iba v zákonom stanovenej výške,“ povedali poslanci.
Zároveň skonštatovali, že zmena zákona o obecnom zriadení im dosť zväzuje ruky a naopak dáva veľké právomoci starostom a primátorom. „Možno by sme dokázali súčasnú situáciu vyriešiť prijatými opatreniami radikálnejšie a rýchlejšie,“ dodali.