POVAŽSKÁ BYSTRICA. V priebehu uplynulého roka došlo k zmenám aj vo vední riaditeľstva. Dá sa povedať, že zbor omladol.
Do funkcií vedúcich oddelení boli dosadení noví ľudia. Riaditeľom Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Považskej Bystrici sa stal Zdeno Tarabík.
Zmeny
Došlo k nim v dôsledku odchodu príslušníkov do výsluhového dôchodku. „Neviem, či pri pohľade na nás možno konštatovať, že došlo k omladeniu vo vedení okresného riaditeľstva, ale že zavial nový vietor a zmenil sa systém práce na jednotlivých oddeleniach môžem konštatovať s čistým svedomím. Možno je to neskromné a sebavedomé vyhlásenie, ale dosiahnuté výsledky a rovnako spätná väzba právnických osôb, fyzických podnikajúcich osôb a verejnosti, záchranných zložiek IZS, nevynímajúc médiá, sú toho dôkazom," povedal Tarabík.
Jedným z hlavných cieľov nového vedenia bolo skvalitniť a zefektívniť riadiacu i zásahovú činnosť, vrátane odbornej prípravy hasičov, rovnako ako aj skvalitniť a zefektívniť výkon štátneho požiarneho dozoru.
„Hlavne v oblasti odbornej prípravy príslušníkov bolo nutné zmeniť systém odbornej prípravy na strane jednej a preverovania teoretických vedomostí a praktických zručností na strane druhej. S odstupom času môžem konštatovať, že to bolo správne rozhodnutie. Aj napriek tomu, že sa to nezaobišlo bez vzdoru a často krát zbytočných komentárov, čo je pri zvyšovaní náročnosti v konečnom dôsledku pochopiteľné," dodal Tarabík.
Náročné zásahy
Rok 2010 bol mimoriadne náročný aj v oblasti zásahovej činnosti, ktorú poznačili povodňami, ako aj viacerými veľkými požiarmi. Hasiči vyrážali v uplynulom roku do terénu päťstotrinástkrát. „Je to menej ako v roku 2009. Viac ako polovičku tvorili technické zásahy, tretinu požiare. Mali sme aj plané poplachy," upresnil počty výjazdov hasičov v Považskej Bystrici a Púchove vedúci prevádzkovo-technického oddelenia Juraj Jurdík.
Menej požiarov, viac škody
Počet požiarov síce oproti predošlému roku mierne poklesol, napriek tomu boli vzniknuté škody vyššie. Najviac požiarov vzniklo v poľnohospodárstve. „Našťastie, pri požiaroch nik nezahynul," skonštatoval zisťovateľ príčin požiaru Peter Tarožík.
Vzápätí dodal, že pod vysoké čísla štatistík sa podpísalo vypaľovanie trávy. „Je to smutne známy slovenský šport," uviedol Tarožík. Bohužiaľ, stúpa počet požiarov pivníc a kotolní či komínov. Ľudia podceňujú ich revízie a v pivniciach uskladňujú všeličo.
Oblasť požiarnej prevencie sa podľa Pavla Uriču nepodceňuje a hasiči ju pripravujú dlhodobo. Dôležitá je osveta i vykonané kontroly či revízie. „Ľudia berú niektoré dôležité veci na ľahkú váhu," skonštatoval Uriča.
Nie všetko záleží však na včasnom zásahu hasičov. O ich zásahoch bude rozhodovať nové nastavenie systému operačného strediska v Trenčíne.
Autor: mk