yť.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Vypaľovanie suchej trávy je príčinou vzniku množstva požiarov nielen so značnými materiálnymi škodami, ale často pri nich dochádza aj k vážnym zraneniam osôb. Bohužiaľ, dochádza aj k strate života.
O probléme sme sa rozprávali so Zdenkom Tarabíkom, riaditeľom Okresného Hasič-ského a záchranného zboru v Považskej Bystrici.
Musí sa vypaľovanie trávy nahlasovať?
- Nahlasovať netreba nič, pretože vypaľovanie trávy je zakázané! Právnickým osobám a fyzickým osobám – podnikateľom, to jednoznačne zakazuje ustanovenie zákona o ochrane pred požiarmi.
Čo hrozí vinníkovi?
- Za porušenie tohto zákazu hrozí každému pokuta. Právnická osoba a fyzická osoba – podnikateľ môže za toto porušenie dostať v zmysle zákona pokutu až do výšky 16 596 eur.
Fyzická osoba (občan) môže za toto porušenie dostať pokutu až do výšky 331 eur. Tieto pokuty však prichádzajú do úvahy vtedy, ak týmito porušeniami nebol spáchaný trestný čin.
K náprave však nedochádza. Prečo k nemu podľa vás dochádza?
- Vypaľovanie trávy je skutočne každoročným problémom, hoci na ňupozorňujeme. Je príčinou vzniku množstva požiarov nielen so značnými materiálnymi škodami, ale často pri nich dochádza aj k vážnym zraneniam osôb a niekedy si takýto požiar vyžiada tú najvyššiu daň – ľudský život a to najmä z radov dôchodcov.
Úlohu tu môžu zohrávať viaceré faktory: tradícia, ľudská pohodlnosť, nedostatočné právne vedomie (neznalosť platných právnych predpisov, ktoré túto činnosť zakazujú). Vypaľovaniu trávy sa úplne zabrániť nedá, to však neznamená, že nerobíme opatrenia, aby sa vypaľovaniu do maximálne možnej miery zabránilo. Na jednej strane sa zintenzívňuje kontrolná činnosť príslušníkov oddelenia požiarnej prevencie OR HaZZ v Považskej Bystrici priamo v teréne, na strane druhej je to informovanie a upozorňovanie verejnosti prostredníctvom médií, besied v školách a rozhlasových relácií v obciach.
Je jarné vypaľovanie na ústupe, alebo je počet zásahov každý rok zhruba rovnaký?
- Za uplynulý rok 2010 bolo v okrese Považská Bystrica zaznamenaných 28 prípadov požiarov suchej trávy a v okrese Púchov 19 prípadov. Rok predtým ich bolo osemnásť a jedenásť. Počty požiarov za jednotlivé roky boli ovplyvnené najmä dlhotrvajúcim teplým a suchým počasím.
Čo by mali občania rešpektovať?
- Sú to najmä zákaz zakladania ohňa v priestoroch a na miestach, kde by sa mohol rozšíriť (záhradkárske a chatové oblasti v blízkosti lesa, opekačky v lesných porastoch mimo určených a vyznačených miest a pod.), zákaz vypaľovania suchej trávy a porastov, bylín a kríkov!!!
Občania by mali vyššie uvedené opatrenia a zákazy rešpektovať a najmä v čase tzv. zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov, t. j. v jarnom a dlhotrvajúcom teplom a suchom počasí sa vyvarovať akejkoľvek manipulácie s otvoreným ohňom v prírodnom prostredí.
Ak už k požiaru došlo, čo majú ľudia robiť?
- Určite musia vykonať nevyhnutné opatrenia na záchranu ohrozených osôb, uhasiť požiar, ak je to možné, alebo vykonať nevyhnutné opatrenia na zamedzenie jeho šírenia.
Ohlásiť bez zbytočného odkladu zistený požiar, poskytnúť osobnú pomoc na výzvu veliteľa zásahu.
Skoré spozorovanie požiaru je najdôležitejšie, každá sekunda je dôležitá! Ak začne horieť, napríklad tráva okolo ohniska, a ste dostatočne pripravení, väčšinou sa požiar dá v zárodku uhasiť. Ak nie, ihneď volajte hasičov!