Zmena zákona o dani z príjmov, po ktorej už nebudú samosprávy oslobodené od zdaňovania príjmov z nájmu a predaja majetku, prinesie pravdepodobne zvýšenia nájomného. Starostovia sa obávajú, aby neprišli o nájomníkov.
Predávať objekty sa tiež neoplatí, obce budú dávať menej peňazí na údržbu budov, kde sídlia napríklad aj lekári či rôzne prevádzky služieb pre občanov.
Nechcú prísť o nájomníkov
V Beluši nie sú schopní ani pri nižších nájmoch všetko prenajať, zvyšovať nemôžu a predávať je nevýhodné.
„Bol veľmi zlý rok, čo sa týka príjmu z podielových daní. Ak sa bude takýto rok opakovať, aj zmenu zákona o dani z príjmov pocítime," hovorí Mária Prekopová, vedúca finančného oddelenia obecného úradu. V centre obce má samospráva budovu, ktorá momentálne nie je celá obsadená. „Sídli tam len stanica záchrannej služby. Máme s ňou skôr výdavky. Zdanenie príjmu z nájmu bude ďalšie zaťaženie. Prenajímame aj iné priestory. Môžeme zvýšiť nájmy, aby sme neboli stratoví, ale situáciu nevyriešime. Obávam sa totiž, že by sme o nájomníkov prišli, podnikanie by sa im totiž neoplatilo. Máme tu už priestory, ktoré sme prenajímali a uvoľnili sa nám, lebo nájomníci odišli inde, kde je to lacnejšie," hovorí Prekopová.
Dodáva ešte, že nie je vhodná doba ani na to, aby obec objekty predávala. „Sú v obci na miestach, kde nie je povolené využitie na výrobné prevádzky. Museli by sme urobiť nejakú údržbu pred predajom a to by už sme museli dať vyššiu cenu, aby sa to vyplatilo. A kto kúpi objekt v obci, kde nemá až taký predpoklad obratu? Veď ľudia teraz nemajú peniaze," vysvetľuje vedúca.
Daň a nájomné bytovky
Starostu Košece Radomíra Brtáňa najviac mrzí, že sa odvádzanie dane z príjmu dotkne aj nájomných bytoviek.
„Ak si zákon vykladám správne, bude sa to dotýkať aj prenájmu bytov. Máme jednu nájomnú bytovku. Z nájmu, ktorý prijímame, budeme musieť zaplatiť daň z príjmu. Preratúvali sme si, koľko nám robí daň za rok, len čo sa týka tejto jednej bytovky, a je to asi 2800 eur. Budeme sa musieť popasovať s tým, aby sme nemuseli zvyšovať nájom ľuďom," hovorí starosta
Košecká samospráva prenajíma aj priestory, kde sídli pošta, tiež dom kultúry a športový areál. „Čo sa týka pošty, budeme musieť vstúpiť do rokovaní s nájomcom. Ak by sme zvýšili sadzby, musia byť pre neho akceptovateľné," hovorí starosta.
Dodáva, že nevie teraz ešte posúdiť, či sa obci oplatí zvyšovať nájom a o koľko, aby sa jej prenajímanie vyplatilo a aby o nájomníkov neprišli. Zmena zákona každopádne bude mať na financie v obci dopad, či už pri nájmoch alebo predajoch majetku.
V nevhodnom čase
Obec Jasenica prenajíma priestory reštaurácie v kultúrnom dome, požiarnej zbrojnici, holičstvo a kaštieľ, ktorý sa rekonštruoval z eurofondov.
„Z nájmov ani teraz veľa nezískame, ale údržbu robiť musíme. Takže, buď zvýšime nájom, alebo poľavíme, čo sa týka údržby," vysvetľuje Táňa Kňažková, starostka Jasenice. Dodáva, že zmena zákona prišla v nevhodnom čase. Otázne je hlavne to, či po zvýšení nájmu v kaštieli prípadne priškrtení financií na údržbu nebude tento vzácny historický objekt chátrať.
Dobrá každá koruna
Starosta Ladiec Ján Remo hovorí, že každá koruna je dobrá. „Bolo by asi prehnané tvrdiť, že ak zaplatíme dvadsať percent daň, zastaví to život v obci, ale bude to chýbať, " hovorí Remo.
Daň z nájmu sa ich až tak nedotkne. Viac by sa podľa starostu Ladiec samosprávy dotklo, keby bola neskôr naplánovaná rekonštrukcia železnice. „To by sme asi museli platiť daň z príjmu za predaj obecných pozemkov, ktoré sme získali pri výkupoch pre rekonštrukciu trate. Bola by to celkom zaujímavá suma. Ale ideme predávať trafostanicu. Aj to bude vyšší obnos, tak to už bude strata," dodáva starosta.
Aká bude kvalita služieb?
V Dolnej Marikovej nepredstavuje nájomné z objektov pre samosprávu žiadny zisk, po zdanení budú v strate.
„Prenajímame priestory, kde je zdravotné stredisko, obchody, kaderníctvo. Jednoducho, prevádzky, ktoré prinášajú služby občanom. Z nájmov sme mali doteraz príjem, ktorý pokrýval réžiu, týkajúcu sa údržby budov. Nemali sme z toho žiadny zisk. Obec nevychádzala s pozitívnym hospodárením. Po zdanení sa stav ešte zhorší," vysvetľuje starosta. Verí, že zákon sa novelizuje a štát zmenu prehodnotí. Tiež, že niečo presadí v prospech obcí aj Združenie miest a obcí Slovenska.
Starosta tvrdí, že nemajú veľa možností, ako situáciu riešiť. Každému chýbajú peniaze. „Buď zdvihneme nájom s tým, že nám hrozí odchod nájomníkov, alebo zostaneme na tom istom nájme, odvedieme štátu daň, budeme v strate, nebudeme mať na údržbu budov. Aká bude potom kvalita poskytovaných služieb?" pýta sa Peter Šujak, starosta Dolnej Marikovej.
Autor: berko