LADCE. Staré obecné zastupiteľstvo už nový rozpočet schvaľovať nechcelo, a tak zostal tento krok na novozvolených zástupcoch občanov.
Podľa predpokladov pre tento rok by mohla obec dostať asi o tridsaťtisíc eur viac. Táto možnosť starostu príjemne prekvapila.
Napraviť výpadok
Čo starosta, to iná filozofia na rozvoj obce. „Na rozvojové projekty používame úvery. Je to síce drahá záležitosť, ale inak to nejde," tvrdí starosta.
Dodáva, že obec je na hrane úverového zaťaženia, ale ak sa chce hýbať ďalej, a hlavne dopredu, musí ich čerpať. „Musíme mať na päťpercentné zaťaženia pri europrojektoch a aj na rozvoj obce. Rekonštruovali sme školu a v rámci revitalizácie obce dokončujeme plochu obecným úradom. Využili sme januárový odmäk, takže v marci by sme mohli projekt dokončiť. Osadíme poslednú zeleň, lavičky," hovorí Remo.
Pochvaľuje si práce na bytovke, ktorú by mali odovzdať do užívania v máji.
Legislatíva
Časté zmeny zákonov prinášajú podľa Rema obciam zbytočné problémy. „Opäť sa zmenila vláda, vymenila sa väčšina ministerských aparátov, až po ich úradníkov. Potom vznikajú problémy. Dodávateľ chce od nás peniaze, ale ministerstvo nám ich pre administratívne problémy neposúva. Musíme potom požiadať o zhovievavosť," tvrdí starosta.
Kľúčové projekty
Obec na rekonštrukciu materskej školy či základnej školy nemôže získať prostriedky z eurofondov.
„Preto sme tento rok vyčlenili asi dvetisíc eur na opravu najnutnejších vecí v materskej škole. Potrebuje zatepliť, opraviť strechu, sanitu. Je to pomalý proces. Budeme sa snažiť každý rok investovať do rekonštrukcie dva-až desaťtisíc eur. Budova má viac ako tridsať rokov a je takmer v havarijnom stave," tvrdí richtár. Ďalšou prioritou je rekonštrukcia družiny a kuchyne základnej školy.
Obec pripravila dvadsať pozemkov na individuálnu bytovú výstavbu. Tá by mala byť ďalšou prioritou pre tento rok. „Dohodli sme sa s elektrárňami na dotiahnutí a zavedení rozvodov. Chceme dodržať záväzok obce. Sľúbili sme dotiahnuť vodu a plyn. Kanalizácia musí zatiaľ počkať," hovorí o stavbe rodinných domov Remo.
Čo ich čaká
Po presťahovaní obecného úradu sa musí presťahovať aj hospodársky dvor, čo by chceli podľa Rema zvládnuť vlastnými silami. „Niektoré drobnosti chceme zvládnuť vlastnými silami. Opravy chodníkov, striech či prestrešení, rôzne prerábky v škole a podobne. Máme vlastných ľudí, odborníkov, pre ktorých máme práce dosť aj v zimných mesiacoch," dodáva starosta.
Hovorí aj o tom, čo sa bude realizovať v Ladcoch postupne. Napríklad hlavná križovatka, na ktorej chcú za pomoci dopravného inšpektorátu preznačiť priechody pre chodcov. Zlepšila by sa tak bezpečnosť detí, ktoré chodievajú tadiaľ do školy.
Zmeny by mali nastať aj na cintoríne, ktorý sa mal rozširovať už pred ôsmimi rokmi. Obec musí vykúpiť pozemky, oplotiť ich a zrekultivovať priestory, kde bol zberný dvor. Ten sa bude musieť presťahovať.
Miestne časti
Horné Ladce sa stali volebným obvodom a majú v obecnom zastupiteľstve svojich poslancov. „Plánujeme v nich postaviť väčšie ihrisko, možno futbalové, ak nám pomôže cementáreň. V tejto časti chýba aj väčšia spoločenská miestnosť. Slúžila by na zábavy, rôzne akcie i voľby," konštatuje Remo.
V Tunežiciach by sa mohli dočkať rekonštrukcie modlitebne. Čaká ju výmena okien, oprava strechy a nový náter na fasáde. Pribudnúť by mali chodníky.
Príliš časté zmeny
Starostu hnevá, že po každom volebnom období a zmene vlády sa menia mnohé zákony. „Nevieme, čo konkrétne máme podľa zákona zmeniť, lebo vykonávací predpis nedostaneme. Nie sú to maličkosti. Všetko musia zistiť naše úradníčky. Parlament by sa mal trošku ukľudniť, a dostať štát do štandardného, kľudnejšieho chodu. Zákony by sa mali meniť pomaly a evolučne, nie revolučne," skonštatoval starosta Ladiec.
Autor: MK