PÚCHOV. Programové vyhlásenie hovorí o cieľoch, ktoré by sa mali poslanci spoločne s predstaviteľmi správy mesta snažiť v rokoch 2010 až 2014 napĺňať.
Priamo na rokovaní zastupiteľstva podávali poslanci niekoľko doplňujúcich návrhov. Z najviac diskutovaných prešli len niektoré.
Spolupráca s cirkvami
Predkladanie návrhu, ktorý má garantovať rozvíjanie spolupráce a dobrých vzťahov s cirkvami pôsobiacimi v meste, sa nezaobišlo bez výmeny názorov medzi poslancom Cyrilom Crkoňom (SDKÚ, KDH, SMER) a primátorom Mariánom Michalcom.
Primátor pochyboval o opráv-nenosti návrhu poslanca. „Neviem, že by bol nejaký problémový vzťah, aby sme ho dostávali na nejakú inú úroveň," okomentoval snahu poslanca o doplnenie programového vyhlásenia Michalec.
„Ak sa vo vyhlásení hovorí o dobrých vzťahoch s mládežou, myslím si, že by sa tam mohli dostať aj vzťahy s cirkvou," trval na doplnení Crkoň.
Primátor potom žiadal od poslanca, aby definoval, na akej úrovni sa má rozvíjať tento vzťah, čo poslanec doplnil o sociálnu a charitatívnu oblasť. Primátor potom opakovane žiadal poslanca, aby svoj návrh formuloval. „Ak ma chcete, pán primátor, cvičiť na slovíčka, tak na to tu nie som. Zastupujem obyvateľov Horných Kočkoviec a nejde o môj osobný návrh. Myslím si, že som to jasne formuloval," rozhorčili opakované žiadosti o formuláciu poslanca.
Návrh nakoniec prešiel väčšinou hlasov, proti boli štyria poslanci. Spolupráca v sociálnej oblasti sa v programovom vyhlásení, zverejnenom v Púchovských novinách, neobjavila.
Najprv divadlo, potom aj námestie
Cyril Crkoň tiež požadoval, aby sa v článku o rodine, bývaní a životnom prostredí doplnilo v odseku, kde sa hovorí o príprave projektu malého námestia v Horných Kočkovciach, aj začatie prác. „Pri každom jednom projekte je zrejmé, že chceme robiť aj realizáciu, nerobíme projekty do zásuvky," komentoval návrh poslanca primátor. Dodal, že určovanie časového priestoru realizácie považuje za predčasné.
Poslanec Miroslav Kubičár (nezávislý kandidát) podporil výhradu primátora. „Bol by som za to, aby sme nekonkretizovali, že to začneme stavať. Bodaj by sme na to mali. Tá formulácia, ktorú vo vyhlásení teraz máme, nám to nezabraňuje," zdôvodňoval Kubičár, odvolávajúc sa na väčšiu proklamatívnosť (menšiu konkrétnosť) vyhlásenia ako po minulé roky. Tú podmienila podľa neho neistota ekonomiky štátu a výberu financií z podielových daní pre mesto od štátu.
Upozornil tiež na veľkú investičnú akciu, ktorá čaká mesto. To zdôraznil aj primátor. „Číslom jedna je dokončenie divadla. Povedané v preklade, všetko ostatné áno, ale po tejto investícii. My sa musíme tohto projektu zhostiť, a potom môžeme riešiť realizačne ďalšie veci," upozornil Michalec.
Crkoňa nakoniec väčšina poslancov podporila. Proti boli len štyria. V programovom vyhlásení sa nakoniec uvádza: „Pripravíme projekt malého námestia v Horných Kočkovciach a jeho realizáciu."
Ústretoví voči investorom
K výmene názorov došlo, aj keď predkladala svoj návrh poslankyňa Eva Kvocerová (nezávislá kandidátka).
Tá upriamila pozornosť na to, že v jednom z bodov sa poslanci zaväzujú vytvoriť vhodné podmienky pre realizáciu privátnej investície Seniorského centra v objekte bývalého infekčného oddelenia. „S tým súhlasím a chcem, aby sa v tomto článku doplnilo, že vytvoríme vhodné podmienky pre realizáciu privátnych investícií aj v oblasti športu a kultúry," navrhla Kvocerová.
„Pre mňa akurát nie je zrozumiteľné, alebo nemám vedomosť o tom, aká investícia privátna je v oblasti kultúry," povedal, okrem iného, primátor Michalec.
Kvocerová vysvetlila, že sa jej zdá vhodné, aby vo vyhlásení boli garancie pre ústretový prístup voči investorom nielen v sociálnej oblasti, ale aj v oblasti kultúry a športu, aby ich absencia prípadných záujemcov neodradila. „Nevieme, čo nám budúcnosť v období štyroch rokov prinesie," dodala Kvocerová.
Žiadal konkretizáciu
Primátor žiadal konkretizáciu. „Formulovanie programového vyhlásenia nie je hádaním z kariet, tak by som bol rád, keby ste tieto veci konkretizovali," požadoval od poslankyne. Dodal, že zámery v oblasti športu sú v štádiu posudzovania v stavebnej komisii či povolení na stavebnom úrade a jedinou investíciou v kultúre, ktorá je známa, je dokončenie výstavby divadla.
Poslankyňa upozornila primátora, že podala konkrétnu faktickú pripomienku. „O žiadne veštenie z kariet, ani nič podobné nejde. Je namieste, aby dlhodobé programové vyhlásenie malo aj garanciu úsilia vytvárať optimálne podmienky pre jeho rozvoj, aby to investorov neodradilo. Nemôžeme vám teraz, v roku 2011, predostrieť štyri projekty, ktoré možno budú v roku 2012 či neskôr," reagovala Kvocerová.
Komentár a variantný návrh
Poslanec Radoslav Varga (nezávislý kandidát) upozornil v súvislosti s Kvocerovej návrhom, že tu bude jeho variantný návrh, kde sa bude hlasovať o vytvorení optimálnych podmienok iba pre šport, bez kultúry. „Programové vyhlásenie je totiž záväzkom, a nie nejakou hudbou budúcnosti a mohli by nás za štyri roky prípadne konfrontovať, či sme vytvorili naozaj také podmienky pre privátnu investíciu v kultúre. Za posledných desať rokov nepoznám privátnu investíciu v kultúre, ani pokus o ňu, ale poznáme minimálne dve privátne investície, ktoré už sú rozbehnuté v oblasti športu. Ak budeme hlasovať o návrhu pani Kvocerovej, kde mám obavy, že jej návrh by neprešiel, mohli by sme hlasovať o skrátenom variante bez kultúry," začal uvádzať výhrady ku Kvocerovej návrhu Varga. Sám nakoniec podal návrh o garantovaní optimálnych podmienok pre rozvoj privátnych investícií, ale len v oblasti športu.
Z devätnástich prítomných podporili návrh Evy Kvocerovej siedmi poslanci, proti bolo deväť a zdržali sa traja. Nebol teda prijatý. Prešiel Vargov návrh, ktorý podporili sedemnásti poslanci.
K zvyšovaniu úverovej zaťaženosti
Ján Poliach (SDKÚ, KDH, SMER) chcel doplniť článok vyhlásenia, kde sa hovorí o hospodárení mesta, o nasledovné znenie: „Pre udržanie ekonomickej rovnováhy nebudeme zvyšovať úverové zaťaženie mesta a mestských spoločností."
Poslanec Varga upozornil, že by sa mali k problematike vyjadriť riaditelia mestských spoločností. Traja upozornili na nutnosť čerpania úveru. Konateľ Mestského bytového podniku sa vyjadril, že má pripravenú investíciu do kotolne na spaľovanie drevnej štiepky, ktorá si vyžiada okrem vlastných zdrojov aj bankové. „Toto by nám zviazalo ruky. Neboli by sme schopní zámer realizovať," upozornil Vladimír Motúz.
Podobná bola reakcia Jána Krajčoviča za Podnik technických služieb mesta Púchov. „Vzhľadom na stav techniky a úveru vo výške viac ako pol milióna eur, ktoré podnik spláca už piaty rok, nie je možné bez úveru pokračovať v obnove techniky."
O potrebe úveru hovorila aj konateľka MŠK Púchov Katarína Bradáčová. Návrh poslanca Poliacha nakoniec neprešiel. Za jeho doplnenie bolo päť poslancov, proti jedenásti a traja sa zdržali.