POVAŽSKÁ BYSTRICA. Za pozemky, byty, rodinné domy, stavby na podnikanie a iné nehnuteľnosti budú platiť obyvatelia Považskej Bystrice budúci rok vyššie dane. Poslanci väčšinou hlasov schválili zvýšenie.
Mesto tvrdí, že niektoré dane boli príliš nízke, pod slovenským priemerom. Poslanci prijali zvýšenie, nechýbali však kritické pripomienky.
Na slovenský priemer
Ako vysvetlil Anton Martaus, vedúci útvaru daní mesta, daň z nehnuteľností je najpodstatnejšou daňou z miestnych daní. Tvorí asi 65 percent príjmu.
„Sú dôležitým zdrojom rozpočtu mesta. Máme podpriemernú výšku týchto daní a teda aj podpriemerné príjmy. Ťažko potom môže mesto, pokiaľ tu nie sú nejakí kúzelníci, poskytovať nadpriemerné alebo priemerné služby svojim občanom a podnikateľom. Sú to jednoducho spojené nádoby. Netreba sa preto na to pozerať tak, že mesto chce dane zvýšiť z nejakej škodoradosti, potrebuje tie peniaze na to, aby mohlo poskytovať služby," zdôvodňoval zvýšenie dane Martaus. Dodáva, že dane pre obyvateľov sa len upravili na slovenský priemer.
Nie sú likvidačné
Pre podnikateľské subjekty sú dane z nehnuteľností postavené nad priemer, podľa Martausa to však nie je likvidačné. „Ich výška je postavená tak, aby nebola brzdou podnikania. Nové sadzby sú aj tak na polovičke úrovne daní v Púchove. Tým nechcem kritizovať toto mesto, len chcem poukázať na to, že približne rovnaké mesto v tejto lokalite má raz také dane pre podnikateľov," dodáva Martaus.
Primátor mesta Karol Janas (koalícia SMER, KDH, SDKÚ) pripomenul, že zvýšenie dane prijala väčšina dôležitých podnikateľských subjektov a veľkých zamestnávateľov.
Kritizoval balíček opatrení
Proti zdražovaniu v meste vystúpil poslanec Juraj Smatana (Zmena zdola, DÚS). Poukázal na to, že poslanci majú predložený návrh na zvyšovanie dane z nehnuteľností, zvyšovanie poplatkov za komunálny odpad, zrušenie úľav na daň za psa pre zdravotne postihnutých a dôchodcov, na minulom zastupiteľstve to zase bolo zdraženie cestovného v autobusoch, zlučujú sa škôlky, čo môže viesť k ich zrušeniu, drasticky sa má zvýšiť poplatok za jasle.
„Toto všetko vytvára istý balíček, ktorý sa obávam, že budú ľudia nazývať Janasov balíček. Dochádza k radikálnemu zvýšeniu väčšiny poplatkov," konštatoval Smatana. Dodal, že návrhy na zdražovanie neprebehli úplne transparentne. „Rokovanie finančnej komisie, kde som chcel ako poslanec prísť a informovať sa podrobne, čo to má znamenať, aké to bude mať dopady, nebolo zverejnené, ľudia sa o ňom dopredu nedozvedeli. Takisto nemáme v materiáloch priložené, ako sa táto komisia k tomuto návrhu vyjadrila. Vieme len, že ho odporučila. Nikto mi nevysvetlil, prečo sa dane zvyšujú tak rýchlo, hoci ich účinnosť bude až od 1. januára roku 2012. A my, poslanci, sa máme k tomu zodpovedne vyjadriť v časovom strese. Neviem, či je tu nejaký poslanec, ktorý to dokáže zodpovedne posúdiť," tvrdil Smatana.
Zvýšenie daní a kvalita služieb
Podstatná diera v mestskom rozpočte sa pritom podľa Smatanu neodstráni. „Najväčšie položky unikajú pre nevýhodné zmluvy z minulých období. My teda z ľudí vymačkáme viac peňazí, ale diera v mestskom rozpočte zostane stále reálna. Sú tu aj rôzne pokuty, súdne spory a podobné veci," tvrdil Smatana. Pozastavil sa aj nad výškou platu primátora. Dodal, že najhoršie je, že návrh neobsahuje skutočné merateľné kritériá, čo za to občania dostanú.
Kravu môžeme dojiť, no nemôžeme jej utrhnúť vemeno.
JURAJ SMATANA
„Ľutujem, nemôžem tento návrh podporiť, nie preto, že by som nechápal, v akej ťažkej finančnej situácii mesto je, ale preto, že mi nedáva dosť argumentov, aby som mohol povedať, áno, zvýšia sa dane a primerane sa zvýši aj kvalita služieb a tiež života v meste pre obyvateľov. Pán Martaus dáva automaticky do súvislostí, že keď zvýšime dane, zvýšime aj príjmy. Tu musím citovať Gorbačova, ktorý, keď robil perestrojku povedal - Môžeme kravu dojiť, ale nemôžeme jej utrhnúť vemeno," uzavrel Smatana.
Hľadajú riešenia
Primátor mesta Karol Janas upozornil, že jeho vedenie prebralo mesto v totálnom rozklade, a to že teraz neláta diery, nie je pravda.
„Len na vývoze smetí sme doteraz dohodli úspory 600-tisíc eur oproti vysúťaženým zmluvám. Doteraz sa úspory v rámci mesta pohybujú v čísle 830-tisíc eur. Takže to nie je v tom, že by sme nikde tie diery nezapchávali. Ak hovoríte, že budeme zvýšením dane z nehnuteľností hrdúsiť domácnosti, tak máme dopadovú štúdiu, pohybuje sa to na jednu domácnosť medzi piatimi až šiestimi eurami ročne," reagoval Janas.
Žiadne rušenie
Janas tiež garantoval, že sa celé volebné obdobie nebude rušiť ani jedna škôlka. „Garantujem vám to. Idú len do právnej subjektivity, to je bežný štandard v každom meste. A samotné škôlky a základné školy žiadajú o vyššie právne subjektivity. Nie všetky, ale väčšina a my im vychádzame v ústrety," dodal Janas.
Na adresu poslanca Smatanu sa vzniesla vlna kritiky. Poslanci František Matušík (nezávislý) a Ľubomír Kubovič (koalícia SMER, KDH, SDKÚ), ktorí tvrdili, že dane sa musia zvyšovať aj pre zlé hospodárenie štátu a následné presúvanie dopadov na samosprávy. „Tieto zm a z hospodárskej krízy. Chcel by som pána Smatanu poprosiť ako poradcu pani premiérky, aby bol taký dôsledný a poradil jej, aby sa tieto veci neprenášali na samosprávy, lebo my už nemáme iné východiská, len na to takto reagovať," tvrdil Matušík.
Kubovič poukázal na zlú situáciu v štáte a tiež na celom svete. „Mesto len kopíruje situáciu, ktorá sa deje na úrovni republiky," konštatoval Kubovič.
Dane a podnikatelia
Smatana sa tiež vyjadril, že má pochybnosti o tom, či niekto kontaktoval drobných podnikateľov, ako znesú zvýšenie daní. „Upozornili ma viacerí prevádzkovatelia drobných reštaurácií a jedální, že ak sa im zvýši poplatok z metra štvorcového z 2,50 eura na 3, 30 eura, tak to nemusia prežiť," tvrdil Smatana.
Juraj Pekár (koalícia SMER, KDH, SDKÚ) vyjadril názor, že dôvodová správa v celku racionálne komentuje zvýšenie daní, tiež sa však pozastavil pri zvýšení daní pre najväčších platiteľov, priemyselné podniky v priestoroch bývalých Považských strojární. „Navrhujeme zvýšiť dane o tridsaťštyri percent. Zástupcovia týchto veľkých spoločností sa v princípe nebránia zvýšeniu daní, očakávajú však intenzívnejšiu komunikáciu medzi primátorom mesta a firmami. Majú aj určité očakávania. Firmy očakávajú lepšiu starostlivosť o vnútrozávodné komunikácie a verejné osvetlenie i zavedenie liniek MHD pre zamestnancov vo vnútri tohto areálu," povedal Pekár.
Hlasovanie a zmeny
Juraj Smatana podal na koniec diskusie o daniach návrh na odloženie schvaľovania do ďalšieho zastupiteľstva. Ten neprešiel. Poslanci väčšinou hlasov nariadenie schválili. Proti bol Smatana a poslanci Katarína Beranová (nezávislá) a Pavol Jurčík (nezávislý) sa zdržali.
Sadzby daní v meste sa pri budovách zvyšujú na jeden meter štvorcový najviac u budov určených na podnikanie, kde je to zvýšenie takmer o jedno euro. Inde ide maximálne o dvadsať centov. U bytov neprekračuje zvýšenie sumu desať centov. Majiteľ bytu pred zvýšením zaplatil za byt o výmere 70 metrov štvorcových, čo je približná výmera bytov na sídlisku Rozkvet, okolo 9 eur. Teraz to bude približne 14 eur. Ročná sadzba dane z pozemkov sa zvyšuje najviac u zastavaných plôch a nádvorí a ostatných plôch z výnimkou stavebných pozemkov, kde je to o 0,36 percenta, pôvodne bola 0,18 percent, teraz je 0,54 percent. Dva pol násobne sa zvyšuje aj ročná sadzba za stavebné pozemky v meste.