POVAŽSKÁ BYSTRICA. Medzi miestne dane patria dane za psa, za užívanie verejného priestranstva, za ubytovanie, za predajné automaty, a tiež za nevýherné hracie prístroje.
Miestne dane predstavujú v rámci rozpočtu položku, kde sa vyberie najmenšia hodnota. Sú to asi tri percentá sumy vybranej v rámci všetkých daní a poplatkov.
Daň za psa
Pre platby obyvateľov je dôležitá daň za psa. Poslanci na poslednom zastupiteľstve schválili úpravu sadzieb.
V rodinných domoch v meste sa z pôvodných 6,63 eura zvýšila na 10 eur a v rodinných domoch v prímestských častiach a na lazoch z pôvodných 3,31 eura na 5 eur. Sadzba dane za psa v bytovom dome sa mierne znížila a síce z 53,11 eura na 50 eur.
Pôvodný návrh počítal so znížením na 40 eur, čo však mestská rada neodporučila. „V mestskej rade sme v diskusii veľmi podrobne riešili túto tému. Privítala som pôvodné zníženie na 40 eur. Od jedného z členov rady vyšiel návrh na 50 eur. Mala som problém podporiť to. Uznala som však, že aj tak dochádza k zníženiu a dostala som vysvetlenie, že príspevok bude venovaný občianskym združeniam, ktoré sa starajú o túlavých psíkov, na odchyt a karanténu, tak som nakoniec súhlasila," vyjadrila sa Milada Belásová (SNS).
Prídu o úľavy
Obyvatelia prídu aj o rôzne úplné alebo čiastočné úľavy. „V minulých obdobiach sa neosvedčil dobrý úmysel odpustiť daň osobám ťažko zdravotne postihnutým, keď na týchto občanov si prihlasovali, resp. prehlasovali psov aj iní daňovníci, v snahe obísť daňovú povinnosť. Po novom budeme aj u týchto daňovníkov vyrubovať daň vo výške päťdesiat percent základnej sadzby," hovorí Anton Martaus, vedúci útvaru daní mesta.
O čiastočnú úľavu prišli aj osamelí dôchodcovia. Tí, ktorí bývali v rodinných domoch, platili 25,55 eura, teraz by mali platiť ako ostatní občania 50 eur.
Považuje to za nespravodlivé
So zrušením úľav nie je spokojný poslanec Juraj Smatana (Zmena zdola, DÚS). Ten chcel úplnú úľavu od dane pre dôchodcov aj zdravotne postihnutých. „V dôvodovej správe sa uvádza, že to bolo veľmi často zneužívané. Ale nie sú tu žiadne konkrétne údaje. Tiež si myslím, že nie je dobré pre zopár zneužívačov spoplatniť tieto skupiny ľudí. Dá sa to riešiť aj iným spôsobom," hovorí Smatana, ktorý aj navrhol ako.
Dodáva, že nie je dobré riešiť to tým, že potrestajú aj nevinných. Z 25 poslancov podporili jeho pozmeňujúci návrh len dvaja, Terézia Sárincová (SMER,KDH, SDKÚ) a Rudolf Karas (nezávislý).
Iné výhrady
Výhrady mal Smatana aj proti zvýšeniu dane v rodinných domoch. „Mesto ju zvyšuje tam, kde má najmenej výdavkov," myslí si.
Oponuje mu František Matušík (nezávislý). „Práve tu máme najväčšie problémy s túlavými psami. Často sa stávalo, že sa utrhol pes, túlal sa a museli to riešiť mestskí policajti, čo sú pre mesto nemalé výdavky," tvrdí Matušík.
Ako tvrdí Smatana, dôvod túlania sa psov v prímestských častiach nemusí mať príčinu len v zanedbaní povinností miestnych majiteľov, ale aj zbavovania sa psíkov zo strany ľudí, ktorí tu nebývajú.
Čo za to?
Poslankyňa Katarína Drevenáková (SMER, KDH, SDKÚ) požadovala za platby aj nejakú protihodnotu pre majiteľov psov. „Keď už je to, že máme v byte psíka, luxus, vzhľadom na daň, ktorú máme zaplatiť, nemohli by majitelia dostávať aj vrecká na exkrementy?" dožadovala sa Drevenáková.
Primátor Karol Janas vysvetlil, že túto možnosť už majitelia majú.
Autor: BERKO