Predpokladom Family Cupu, sérií celoslovenských a celoročných amatérskych športových súťaží je, že rodina rozvíja návyky zdravého spôsobu života. Rodinné družstvo, ktoré súťaží, je zostavené z dvoch alebo troch generácií. Ich členmi môžu byť deti a rodičia, ale aj starí rodičia.
Tímy sú trojčlenné, v prípade tenisových štvorhier dvojčlenné. Od roku 2008 sa súťaží v piatich disciplínach. Family Cup sa od profesionálnych súťaží líši tým, že sa nedávajú finančné ocenenia, len poháre, medaily a diplomy. Súťaž je určená pre amatérov, ktorí športujú pre vlastné zdravie a pre vlastné potešenie.
Víťazi iba z Považia
Predchádzajúcich päť ročníkov sa nieslo v znamení víťazných farieb rodín z Považia. „Veteškovci z Púchova sú Športovou rodinou Slovenskej republiky za roky 2008, 2009 a 2010. Prvé dva roky boli športovou rodinou Bubelovci z Považského Podhradia," potvrdila nám dominanciu našich družstiev hlavná organizátorka a riaditeľka súťaže Jana Jankú.
Podľa riaditeľky vyhrali Veteškovci takmer vo všetkých disciplínach. „Zatiaľ sa im to nepodarilo jedine v tenise, ale zlepšujú sa," dodala riaditeľka na margo ich úspechov.
Päť disciplín
Obrovský slalom, kolieskové korčule, plávanie, tenisové štvorhry a horské bicykle. „Tenis nám naozaj nejde. Netrénujeme ho a nevenujeme sa mu, na rozdiel od iných disciplín, takže tu body iba strácame. Vynahradíme si to však v ostatných, kde sa umiestňujeme v najlepšej trojke," skonštatovala Ľubica Vetešková.
Po obrovskom slalome bola veľmi spokojná, veď rodina skončila tretia. Na ňu, ale aj na ostatných čaká ešte tento rok tenis 21. mája v Rajeckých Tepliciach, plávanie a kolieskové korčule 25. – 26. júna. Súťaž vyvrcholí 17. augusta, takmer v domácom prostredí. Na záver je pripravená ich silná disciplína – horské bicykle v Dešnej a Lysej pod Makytou.
Konkurencia
Na prvé preteky v obrovskom slalome budú spomínať aj Murárikovci z Púchova. „Asi týždeň pred pretekmi nás Veteškovci zavolali, aby sme šli s nimi lyžovať, a zároveň vyskúšať súťaž. Vzali sme lyže z Čertova a šli sme s nimi. Páčilo sa mi, že z Púchova odišli dve autá, ktoré priviezli dve umiestnenia," skonštatoval Anton Murárik. Spoločne s ním štartovali v družstve dcéry Martina a Eva. Murárikovci sú známou lyžiarskou famíliou, čo potvrdili aj v súťaži, kde skončili druhí. „Bolo to zaujímavé a zároveň nádherné. Ak súťaží medzi sebou takmer päťdesiatka rodín, je to sila!" Tvrdí Anton. „Bolo veru dobre. Zajazdili sme si, a darilo sa nám aj v tombole. Vyhrali sme petangové gule, ale neviem, kedy si s nimi zahráme," zasmiala sa dcéra Eva.
„Nastaviť všestrannosť rodiny je neskutočne ťažké. Ovládať štandardne všetky športy sa jednoducho nedá. To by človek musel iba trénovať, a nechodiť do práce alebo školy. Našťastie, vybrali si súťaž amatérskou cestou. Preto dávam pomyselný klobúk dole pred všetkými, ktorí sa jej zúčastňujú. Skláňam sa pred Veteškovcami, ktorí ju vyhrali trikrát po sebe. Verím, že sa zúčastníme ešte nejakých pretekov, ešte sa poradíme. Nie sme športové drevá. Radi si zaplávame, dcéry sa rady korčuľujú, prevezieme sa aj na horských bicykloch. Verím, že sa na Family Cupe ešte objavíme. Možno z Púchova odídu raz na súťaž autá tri, a všetky niečo dovezú," zasmial sa Anton.
Recept neexistuje
Ako byť najlepší? Podľa Ľubice Veteškovej na to vraj recept neexistuje. „Vieme, kde máme slabiny, a tak sa snažíme zbierať body inde. Je výhodou, že športov je viac, takže bodový deficit sa dá dohnať. Dôležitejší je však princíp. Každý si ide vyskúšať, čo v ňom je, zašportovať si. Víťazstvá nie sú podstatné. Skôr zábava, šport a nové priateľstvá. Aj nám ide o to, aby bol šport v rodine, aby sme sa zabavili," tvrdí Ľubica.
„Je to tak. Ak mi dcéry povedia, aby sme šli korčuľovať, naučím sa to, a pôjdeme. Mať zážitky je stále lepšie, ako driemať doma na zadku a rozmýšľať, ako je vo svete zle," pridáva sa Anton.
Tvrdí, že športovanie upevní, alebo dá dohromady rodinu. „Človek sa cíti zdravotne lepšie, je v lepšej kondícii aj vo vyššom veku. Nepríde to samé od seba. Ja tvrdím, že je to kombinácia tela a duše, keď človek nielen „maká", ale musí nad tým aj rozmýšľať. Tento fakt ľuďom akosi uchodí. Radšej sedia doma, pred počítačom," dodal Murárik.
Šanca pre každého
„Ak som na štarte, nič neod-fláknem. Snažím sa to vysvetliť aj dcéram. Nemusia vyhrať za každú cenu, ale mali by vydať zo seba všetko. Prečo sa nepredbiehať, ak chcem niekoho poraziť? Chceme sa však baviť a súťažne niekoho poraziť. Nie zabiť!" tvrdí Vetešková.
Dodáva, že športovať môže každý. Silnejší aj slabší. „Každý má šancu zapojiť sa, motivovať či zlepšovať sa. Nikto sa nikomu nesmeje a neodsudzuje ho. To je výhoda tohto krásneho podujatia!"