POVAŽSKÁ BYSTRICA. Akcia sa po prvý raz uskutočnila v roku 1996 v USA vďaka spoločnej iniciatíve dvoch medzinárodných organizácií, združujúcich viac ako 265 významných vedcov a je zameraná na podporu verejného povedomia o pokroku vo výskume mozgu.
Odvtedy sa rozšírila do celého sveta a v súčasnosti sa na nej podieľa množstvo partnerských organizácií. Na Slovensku ho už štvrtýkrát iniciuje Slovenská Alzheimerova spoločnosť v spolupráci s Nadáciou Memory, Centrom Memory a Neuroimunologickým ústavom SAV.
Mozog treba precvičovať
V týždni od 14. do 20. marca Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Považskej Bystrici pripravil 18. marca deň otvorených dverí, zameraný na informačno-poradenskú činnosť.
„Návštevníci mali možnosť oboznámiť sa s prevenciou starnutia mozgu a s tým súvisiacich mozgových ochorení, možnosťami precvičovania mozgu, ktoré je potrebné robiť v každej životnej etape, no najmä vtedy, keď začne človek starnúť. Nervové bunky potrebujú byť v činnosti, inak stratia svoju výkonnosť," hovorí Daniela Hlušková z regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Problémy s pamäťou majú aj mladí ľudia
Doplnila, že primeraná mentálna námaha spôsobuje "rozkvitnutie" mozgových buniek. „Ak sa jej budeme vyhýbať a len pasívne prežívať každodenný život, bunky zoslabnú a nakoniec zahynú. Zhoršením pamäti trpí po päťdesiatke takmer polovica ľudí, po sedemdesiatke už tri štvrtiny. Problémy s pamäťou však majú občas aj mladšie osoby, vrátane žiakov a študentov," upozorňuje Hlušková.
Existuje však aj prevencia, aby sme zhoršovaniu pamäti zabránili. „Dnes vieme, že pravdepodobne jediným účinným preventívnym prostriedkom proti predčasnému starnutiu mozgu je tréning kognitívnych funkcií mozgu, ktoré nám umožňujú spoznávať, pamätať si, učiť sa, porozumieť informáciám, ale aj schopnosti riešiť problémy, plánovať a prispôsobovať sa meniacim podmienkam prostredia. Tréning pamäti má nenahraditeľný význam, nakoľko aktivizuje pamäťové schopnosti v každom veku a umožňuje udržiavať mozog aktívny a zdravý," vysvetľuje.
Akcia, ktorej sa zúčastnili väčšinou seniori s vnúčatami, bola veľmi zaujímavá. Okrem riešenia hlavolamov a logických úloh sa oboznámili aj s anatómiou mozgu a prevenciou poruchy pamäte.