Podstatné zmeny v prechode z analógového na digitálne vysielanie, ktoré už podstatne obmedzia analógový príjem TV staníc a rozšíri sa ponuka DVB-T, budú podľa marketingového manažéra spoločnosti Towercom Michala Šurana do júla.
Nášho regióna sa vypínanie analógového vysielania dotkne už v týchto dňoch. Digitálne terestriálne vysielanie (1. prechodový multiplex) je v považskobystrickom, púchovskom a ilavskom okrese dostupné z vysielačov Žilina - Krížava a Trenčín už niekoľko týždňov.
Prechod na digitálne vysielanie
Analógové vysielanie zatiaľ vypnuté nebolo. To sa stane v týchto dňoch. „Keďže sa musia uvoľniť frekvencie po analógovom vysielaní, dôjde k jeho vypínaniu. Konkrétne 29. marca je naplánované vypnutie analógového vysielania z vysielača TVP Považská Bystrica, konkrétne STV1 (6. kanál) a STV2 (21. kanál). Spustenie druhého (52. kanál) a verejnoprávneho (32. kanál) je naplánované najneskôr do 12. apríla. Ďalší vysielač Trenčín bude mať vypnuté analógové vysielanie 12. apríla, konkrétne STV 2 (23. kanál) a TV Markíza (40. kanál). Spustenie druhého (52. kanál) a verejnoprávneho (57. kanál) je najneskôr 3. mája. Vo vašom regióne je dôležitý aj vysielač Žilina – Krížava (na Martinských holiach), ktorý bude doplnený o druhý a verejnoprávny multiplex v máji 2011," uviedol Šuran.
Upozornil, že v období od vypnutia analógového vysielania až do sprevádzkovania digitálneho televízneho vysielania bude dochádzať k plánovaným výpadkom či prerušeniu signálu, avšak len počas pracovného času. V prípade lokality Považská Bystrica môže signál vypadávať v období 29. marca až 12. apríla, v prípade vysielača Trenčín zase 12. apríla až 3. mája.
Kábloviek sa to netýka
Domácností, ktoré majú káblovú televíziu, sa prechod na digitálne vysielanie podľa Šurana nedotkne. Pocítia ho domácnosti, ktoré chytajú analógový televízny signál cez antény. Tie si budú musieť zaobstarať takzvaný set-top box a zároveň upraviť širokopásmovú anténu, prípadne kúpiť nový televízor, ktorý má takéto zariadenie zabudované. Tí, čo majú nízkopásmovú anténu, si budú musieť zaobstarať aj novú anténu.
Prispeje aj štát
Na nákup set-top boxov bude prispievať štát jednorazovým nenávratným príspevkom 20 eur. Nárok naň budú mať tí, ktorí preukážu, že sú poberatelia dávky v hmotnej núdzi a príspevku k dávke a sú zároveň platitelia úhrady za služby verejnosti, čiže za rozhlas a televíziu.
Príspevok by mal byť vyplatený žiadateľom do troch mesiacov od podania žiadosti, najneskôr však do 30. novembra. Žiadosť musí dať potvrdiť na príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý mu potvrdí, že je poberateľom dávky. Žiadať o príspevok môžu aj zdravotne ťažko postih-nutí občania. Tí musia priložiť kópiu preukazu ZŤP. Žiadateľ musí uviesť, ako príspevok využije, či si zakúpi set-top box, nový televízor, satelit alebo káblovú televíziu.
Formulár je k dispozícii na webovej stránke ministerstva dopravy, úradoch práce a pošte.
Autor: VŽ