POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pri schvaľovaní sadzieb daní z nehnuteľností poslanci hľadali rezervy na platenie.
Tiež navrhovali zmeniť systém určovania sadzieb. Iní žiadali možnosť úľav pre niektoré skupiny.
Úľavy a zákon
Poslankyňa Katarína Gregušová (SNS) potrebovala právny výklad k paragrafu, kde sa hovorí o oslobodení od daní pre pozemky verejne prístupných parkov, priestorov a športovísk.
„Definíciu verejne prístupného parku asi vieme vysvetliť, ale čo je to verejne prístupný priestor a športovisko? Formulácia je málo terminologicky vymedzená a poskytuje daňovníkom určitý priestor na lavírovanie, čo sa týka platenia. Mali by sme byť v tomto precízni, ak ideme niekde odpúšťať a niekde, kde neodpúšťame nič, zasa zvyšovať,“ poznamenala Gregušová.
Anton Martaus, vedúci útvaru daní, vysvetlil, že upraviť toto v nariadení je ťažké. „Ide vlastne skôr o otázku konkrétneho posudzovania, či sa niečo oslobodí alebo nie. Je to na konzultácii úradu s daňovníkom, čo sa v nariadení mesta určiť nedá,“ vysvetlil Martaus.
Poslanec Ján Kunovský (nezávislý) požadoval prehľad, kde sa bod hovoriaci o oslobodení platenia dane z pozemkov uplatňuje.
Martaus upozornil na právny problém. „Samozrejme, že by ste to mohli dostať, ale to sú rôzni podnikatelia, kde by sme sa pri zverejnení niektorých údajov mohli dostať do problémov.“ Primátor Karol Janas prisľúbil, že to právne posúdia, a ak to bude možné, dá tento prehľad poslancom k dispozícii.
Oslobodenie budov na šport
O oslobodenie zdanenia požiadal Pavol Jurčík (nezávislý). Chcel odpustenie na stavby, ktoré slúžia pre občianske združenia, športové kluby a telovýchovné jednoty, ktoré objekty nemajú na podnikateľské účely. „Zoberme si napríklad futbalový štadión, ktorý momentálne prevádzkuje Raven. Keď sa zvýši daň, zaťažíme zas túto spoločnosť,“ vysvetľoval Jurčík.
Primátor Karol Janas sa snažil poslanca usmerniť v tom, ako je to s majetkovými pomermi na šatdióne. Poslanec tvrdil, že od zdanenia by sa mohla oslobodiť tribúna. Dodal tiež, že by to tak mohlo byť aj inde.
„Viem ako je na futbalovom štadióne, ale to sa netýka len jeho, ale aj v mestských častiach sú rôzne tribúny a ďalšie budovy, ktoré by som mohol menovať. Chcem vedieť, či sa myslelo na to, že keď sa občianske združenia zaťažia, nebudú to mať z čoho financovať. Zvýšilo sa tam 50 percent v meste a v prímestských častiach je to menej. Ale dosť to zaťaží tieto športové subjekty,“ tvrdil.
Zákon to neumožňuje
Návrh sa objavil už aj vo finančnej komisii, žiadal ho jeden z členov, neposlancov. Už vtedy vyjadril vedúci útvaru daní pochybnosť o tom, že to zákon umožňuje, čo nakoniec na zastupiteľstve potvrdil.
„Zákon o miestnych daniach dáva možnosť mestám dať v nariadení výnimky alebo úľavy z týchto daní a aj to taxatívne vymenúva, kde je takáto možnosť. Čo sa týka športovísk verejne prístupných, tento zákon s tým počíta. Mesto to môže aj nemusí premietnuť do svojho nariadenia. Premietli sme to, čo sa týka pozemkov. Pri budovách to zákon neumožňuje,“ vysvetlil Martaus.
Výklad ministerstva financií
„Podľa zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné odpady môže správca dane všeobecne záväzným nariadením podľa miestnych podmienok v obci alebo jej jednotlivej časti ustanoviť zníženie dane z pozemkov alebo oslobodiť od dane z pozemkov napríklad, pozemky vo vlastníctve právnických osôb, ktoré nie sú založené alebo zriadené na podnikanie, tiež stavby alebo byty slúžiace školám, školským zariadeniam a zdravotníckym zariadeniam, zariadeniam na pracovnú rehabilitáciu a rekvalifikáciu občanov so zmenenou pracovnou schopnosťou, stavby užívané na účely sociálnej pomoci a múzeá, galérie, knižnice, divadlá, kiná, amfiteátre, výstavné siene, osvetové zariadenia," vyjadrila sa Patrícia Malecová Šepitková z oddelenia komunikácie s verejnosťou Ministerstva financií SR.
Aký je poriadok vo výbere?
Poslankyňu Katarínu Beranovú (nezávislá) zasa zaujímalo, aká je doterajšia kvalita výberu daní.
„Pokiaľ by sme chceli zvyšovať, tak by sme si mali predovšetkým v tomto urobiť poriadok, prv než začneme so zvyšovaním,“ poznamenala Beranová.
Systém stanovovania sadzieb
Juraj Pekár (koalícia SMER, KDH, SDKÚ). mal pripomienku k technike stanovovania sadzieb.
„V našom systéme stanovujeme rovnakú sadzbu pre priemyselné stavby a stavby na podnikanie. Je otázne, či zisk alebo ekonomická vyťaženosť jedného metra štvorcového stavby priemyselného objektu a iného lukratívneho objektu z inej sféry podnikania je rovnaká. V meste sú veľké strojárske firmy s obrovskými halami a technológiami, ktoré vyžadujú veľké priestory a náklady na údržbu a porovnanie výťažnosti je problémové. Keď som porovnával na internete, ako to riešia iné mestá, pomer týchto stavieb je zhruba jedna ku trom,“ zhodnotil Pekár.
Nedal pozmeňujúci návrh, ale námet na predmet vyjednávania s podnikateľmi.
Nie veľmi šťastné riešenie
Rozčleňovať takto sadzby daní nie je podľa Martausa, vedúceho útvaru daní, celkom šťastné riešenie.
„Subjekty, ktoré dávajú daňové priznania, nie sú povinné dokladovať nejaký výpis z katastra. Platobných výmerov je v meste 27-tisíc. Nie je možné odkontrolovať, či objektová sústava zodpovedá skutočnosti v daňovom priznaní. Je známe, že v iných mestách, kde boli rôzne sadzby na daň z nehnuteľností pre podnikanie, boli pokusy podnikateľov presúvať objekty zdanenia z viac platených kategórií do menej platených,“ vysvetľuje Martaus a dodáva, že preto sa mu zdá spravodlivejšie, nerozlišovať to.