POVAŽSKÁ BYSTRICA. Porota mohla vyberať postupujúcich na krajskú prehliadku zo štvorice divadiel dospelých a mladých.
Postupne videla hry súborov Homo Fuge pri Dome kultúry v Púchove, Ochotnícke divadlo z Dubnice nad Váhom, Divadelný súbor stredoškolských učiteľov pri ZUŠ v Považskej Bystrici Napíšte si výpoveď a divadelný súbor Ivana Pišku zo Stupného.
Homo Fuge
Amatérske divadlo Homo Fuge pri Dome kultúry v Púchove uviedlo na javisko drámu avantgardného belgického dramatika Michela de Ghelderoda Derniéra. „Aj keď inscenácia Púchovčanov bola ešte v štádiu finalizácie, hosťujúci režisér Anton Šulík rozpoznal v súbore nové talenty i skúsené herecké osobnosti, ktoré nielen primerane obsadil, ale aj naviedol na autentickú výpoveď o „slobodnom" živote umelcov. „Púchovským básnikom" sa podarilo vytvoriť, udržať i vygradovať správne dramatické napätie, tempo a najmä prirodzený prejav, ktorý je v takejto inscenácii kľúčom k pochopeniu predlohy i úspechu hry," povedal odborný lektor Ján Fakla.
Dubničania
Ochotnícke divadlo z Dubnice nad Váhom sa viaže k tradičnej ľudovej kultúre vďaka prepojeniu členov súboru s folklórnym súborom Mladosť a folklórnou skupinou Dubnička. Zrejme aj preto si vybralo hru plnú lásky, dramaticko-komických hádok, intrigánskych klebiet a mamonárstva od Jozefa G. Tajovského Ženský zákon. „Režisérka Mária Tarabová úspešne prepojila klasický príbeh o vzťahu dvoch ľudí, do ktorého zasiahnu „ženské maniere", s ľudovými piesňami a tancami uvedených súborov. Na jednoduchej scéne kulisami naznačujúcej dom a zároveň interiér kuchyne sa nápadito a zmysluplne vyhla prestávkam i prestavbám medzi jednotlivými výstupmi. Rezervou predstavenia je disci-plinovanejšie a dramaticky i priestorovo presnejšie vybudovanie vzťahov v dialógoch, ktoré sa miestami „sypú" bez významotvorných páuz, napätí a dôrazov," skonštatoval lektor.
Napíšte si výpoveď
Pedagógovia pri ZUŠ v Považskej Bystrici sa rozhodli adaptovať do divadelného priestoru pozoruhodný nórsky film Barda Breiena Kurz negatívneho myslenia. Rovnako ako film, aj režisérova divadelná adaptácia spája prvky sarkastickej komédie s psychologickou drámou, pričom jej ústredné posolstvo o možnostiach prirodzenej koexistencie ľudí bez ohľadu na fyzické danosti má širší dosah.
„Aj amatérski divadelníci z Považskej Bystrice sa pokúsili priniesť do slovenského života ešte stále tabuizovanú tému o vnútornom živote telesne postihnutých. Aj keď režijné aranžmán i niektoré herecké výkony divadelníkov v obmedzenom priestore improvizovaného štúdia majú veľké rezervy, cieľ spoločnej „párty" skončiť s falošnou úprimnosťou, súcitom a pretvárkou, sa daril," ohodnotil vystúpenie divadelníkov Fakla.
Piškovci
Dobrý dramaturgický výber predlohy urobili aj ochotníci zo Stupného. Čiernou komédiou Ivana Holuba Pohreb chceli pobaviť a zároveň poučiť svojich spoluobčanov. „Oboje sa im v dvoch vypredaných premiérach podarilo. Zásluhu na tom majú nielen starí divadelní harcovníci, ale aj nová, mladá generácia ochotníkov, ktorí sa začali venovať divadlu len nedávno. Zosnulého režiséra úspešne nahradila manažérka a herečka súboru Daniela Balejová. Niektorí herci sa nevyhli začiatočníckym chybám najmä v nadbytočnej gestikulácii, prehnanej mimike a otáčaním sa chrbtom do publika," zhodnotil posledného účastníka prehliadky odborný lektor.
Kto postúpil?
Na súťaži Tália pod Bojnickým hradom sa predstaví trojica súborov. V divadlách dospelých odporučila porota na postup DS Homo Fuge pri Dome kultúry v Púchove a divadelný súbor Ivana Pišku zo Stupného.
V kategórii divadlo mladých postupuje divadelný súbor pri ZUŠ v Považskej Bystrici.
Autor: MK