35-tisíc eur.
SEDMEROVEC. "Románsky rímskokatolícky kostol sv. Jána Krstiteľa - veľmi ojedinelý v Trenčianskom kraji, vznikol pravdepodobne v polovici 12. storočia, bol postavený z lomového kameňa. Ide o panský emporový kostol, ktorý sa na území Slovenska vyskytuje v období začiatku 12. storočia," uviedla Mária Ružôňová z KPÚ v Trenčíne.
Kostolík bol pôvodne v obci Pominovec, ktorá však v dôsledku viacerých povodní na Váhu zanikla už v 14. storočí. Zachoval sa len kostolík a torzo cintorína s pomníkmi zemianskeho rodu Šandorovcov v jeho bezprostrednom okolí.
"Vlastníkom národnej kultúrnej pamiatky je Obec Sedmerovec. Vzhľadom na závažnosť komplexnej obnovy bolo potrebné pred začatím stavebných prác vykonať pamiatkový výskum. Na objekte nebol doteraz vykonaný žiadny komplexný výskum, ktorý by špecifikoval a zhodnotil bohatosť výtvarného materiálu, architektonického a kamenného diela a najmä zadefinoval technické charakteristiky s nadväznosťou na návrh ochrany, obnovy a prezentácie národnej kultúrnej pamiatky," ozrejmila Ružôňová.
Objekt kostola bol podľa nej najmä v období renesancie prestavaný, väčšia rekonštrukcia sa realizovala v roku 1936. V roku 2009 vyčlenilo Ministerstvo kultúry (MK) SR 19.500 eur na obnovu krovu, výmenu strešnej krytiny, opravu a výmenu klampiarskych konštrukcií a vonkajších omietok.
"V minulom roku sa realizoval za finančnej podpory MK SR (6000 eur) reštaurátorský výskum interiéru, ktorý odkryl unikátne nástenné maľby. Vznikla požiadavka na vykonanie archeologického výskumu interiéru objektu," dodala Ružôňová s tým, že obec podala grant na MK SR aj na tento rok. Z finančnej dotácie chcú urobiť výskum v interiéri kostola.
Pôvodne sa v kostolíku konala svätá omša vždy v prvú nedeľu po sviatku sťatia Ján Krstiteľa. Teraz - raz do roka, koncom augusta, keď sú v neďalekej Slávnici a v Sedmerovci hody, sa pri kostolíku schádzajú ľudia na omšu. Tá sa však koná mimo interiéru pred kostolom.