POVAŽSKÁ BYSTRICA. Celosvetová akcia, ktorej cieľom je upozorniť na vplyv umelého osvetlenia na klímu na Zemi, oslovila aj mestá a obce nášho regióna. V sobotu 26. marca na jednu hodinu zhaslo verejné osvetlenie v Klieštine, časti Púchova a časti Dubnice nad Váhom.
Ako prvá sa do akcie prihlásila
Do celosvetovej akcie sa Klieština zapojila prvýkrát. Starostka Helena Koštialiková hovorí, že projekt je veľmi dobrou myšlienkou. „Oslovil ma najmä preto, že môžeme pomôcť našej Zemi. Nemenej podstatné je, že keby sa do neho zapojili viacerí, koľko energie by sa ušetrilo."
Dodala, že aktivít pre životné prostredie robia v obci viac. „Odstraňujeme napríklad čierne skládky. Škoda však, že ľudia si to nevedia vážiť a znečisťujú prírodu ďalej. Taktiež občanov vyzývame, aby si upratovali dvory a okolie," spomenula niektoré z nich. Mrzí ju však, že na výzvy reagujú väčšinou len starší obyvatelia obce. Podľa nej by bolo potrebné, aby väčšiu iniciatívu vyvíjala aj mladšia generácia.
Informáciu o zapojení sa do tohto projektu zverejnila aj Dubnica nad Váhom. V sobotu 26. marca bolo vypnuté verejné osvetlenie na jednu hodinu v lokalite IBV Za traťou, Ulice Cintorínska a Nádražná, sídlisko Pod kaštieľom, Park J. B. Magina, IBV Nad kostolom, sídlisko Centrum I. a časť sídliska Pod hájom.
Bez svetla zostali aj niektoré časti Púchova. „V podstate sme vypli svetlá tam, kde je najviac verejného osvetlenia. Ide o ulice Štefánikova, Royova, Ferka Urbánka, Moravská, Moyzesova, Námestie slobody, Dvory, Obrancov mieru a Gorazdova. Aby nebola ohrozená bezpečnosť obyvateľov, v služ-be bol dostatok ľudí z Technických služieb mesta, mesta i mestskej polície," informovala Mária Fedorová z mestského úradu.
Všetko sa začalo v Sydney
História Hodiny Zeme sa datuje do roku 2007. Začala sa 31. marca v austrálskom Sydney, kde 2,2 milióna domácností, a 2-tisíc firiem vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do projektu zapojilo už 50 miliónov ľudí v 35 krajinách. Vlani sa už do nej zapojilo 128 štátov a teritórií. Ľudia z celého sveta vypli svoje svetlá, aby oslávili a chránili to, čo máme spoločné – našu planétu.
Vlani sa na Slovensku pridali do celosvetovej akcie len tri mestá a obce. V tomto roku už bola účasť oveľa vyššia. Zapojilo sa do nej 64 samospráv, 38 firiem, hotelov a múzeí a osem škôl.